Grup bilinci ile saygısızlaşmak üzerine…
Nihat MAZMANOĞLU Tüm Yazıları

Nihat MAZMANOĞLU

03-04-2018

İnsanlar gruplara ve ideolojilerine ister istemez adapte oluyor. Bu yüzden kimsenin kimseyi yargılamaya hakkı  olmamalı… Bilim insanlarının yaptığı deneyler sonucunda anlıyoruz ki bir gruba dahil olmak, aidiyet duygusunu geliştiriyor ve sonucu olumlu olabildiği gibi, istenmeyen durumlar da yaşanabiliyor. Robbers Cave yaptığı deneyle bunu gözler önüne seriyor. Bu deneyle nereye varmak istediğimi de yazımın sonunda anlamış olacaksınız…

 

Sosyal Kimlik Teorisi: Grup Kimliği

Robbers Cave deneyi:

Deney, insanların nasıl kolayca grup kimliğine adapte olduğunu ve grubun dışındakilere ön yargı ve düşmanca tavırlar göstererek dejenere olduğunu gösteriyor.

Araştırmacı Muzafer Sheriff, 3 seri deney yapmıştır. İlkinde gruplar ortak bir düşmana karşı bir araya getirilir. İkinci olarak gruplar araştırmacılara karşı bir araya gelir. Son olarak da deneyde gruplar birbirlerine karşı pozisyonda olurlar.

 

Sonuç: İnsanlar kolayca grup kimliğine uyum sağlar ve grubun dışındakilere ön yargı, düşmanca tavır ve şiddet göstermekten çekinmezler.

Şu an yaşanan her şey bu temel üzerinde dersek yanılmış olmayız. O yüzdendir ki, yaşadığımız kentimizde hepimiz az çok birbirimizi tanırız. Yemek yemişliğimiz, kahve içmişliğimiz vardır. Gruplaşmaların ardından yaşanan gerginlikleri çirkeflik noktasına vardırmadan, sonrasında tekrar yüz yüze bakacağımızı düşünerek saygı boyutunda yaşamalıyız. Makamlar, koltuklar gelip geçicidir. Kalıcı olan aynı şehrin insanı olmaya devam edecek olmamız, aynı toprağın üzerinde yaşamaya devam edeceğimiz, aynı sofralarda bulunacağımızdır.

Sağduyu ve saygının hiç eksilmediği nice günlerde buluşmak umuduyla…

Bu makale 291 defa okunmuştur.