DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12667360,08%
Hatay

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

200 Dönümlük Alan Yeşil Alan Olarak Mı Planlandı?

200 Dönümlük Alan Yeşil Alan Olarak Mı Planlandı?

ABONE OL
26 Ekim 2023 11:27
200 Dönümlük Alan Yeşil Alan Olarak Mı Planlandı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Antakya’da Depremde Az hasar gören 200 dönüm alanın yeşil alana dönüştürülmesini Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirdi.

CHP Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Hatay ilinin yeniden yapılandırılması çerçevesindeAntakya ilçe merkezinde en az hasar gören Kışlasaray Mahallesinin ve İnönü Caddesindeki birçok alanın yeşil alan olarak planlandığı bilgisi üzerine, konuyu Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Sayın Mehmet Özhasek’nin yanıtlaması talebiyle verdiği yazılı soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Adı geçen alanda 200 dönüme yakın yeşil alan bulunduğunu ve bu bölgenin depremlerde çok fazla hasar görmeyen bölgelerden biri olduğunu belirten Milletvekili Mullaoğlu, zemin etütleri sağlam yapılmış bu alanın yeşil alan olarak planlanmasının doğru olmadığını ifade etti.

Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Antakya ilçesinde imar durumu korunan alanlarla yeşil alana çevrilen alanların dikkate alındığında vatandaşların mevcut haklarının hakkaniyetli bir şekilde korunmadığına dair yoğun şikayetler geldiğini belirterek, şehirlerini terk etmiş vatandaşların bu kadim şehre yeniden dönmeleri için yaşam alanlarının ve maneviyatlarının korunmasının son derece önemli olduğunun altını çizdi.

Milletvekili Servet Mullaoğlu, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’ye aşağıdaki soruları yöneltti:

Sorular: Hatay ilimizde deprem sonrası yapılaşma için planlanan imar planı uygulamaları hakkında bilgi verir misiniz?

Antakya ilçemizin merkezinde en az hasar gören Kışlasaray Mahallesi ve İnönü Caddesindeki birçok alanın yeşil alan olarak planlandığı bilgisi doğru mudur?

Doğru ise çevresinde 200 dönüme yakın yeşil alanın bulunduğu ve depremde en az hasar gören, zemin etütleri iyi yapılmış bu yerlerin yeşil alana çevrilmesini nasıl açıklıyorsunuz?

Antakya ilçemizde deprem sonrası planlanan imar uygulamalarının ayrıntıları nelerdir? Yaşadıkları şehri terk etmiş, evlerini, işlerini kaybetmiş Hatay halkının bu kadim şehre yeniden dönmelerini sağlamak için haklarının, yaşam alanlarının ve maneviyatlarının korunmasının önemli olduğu görüşleri hakkında ne gibi bir açıklamanız vardır? Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.