DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22239382,67%
Hatay
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

3.8 Milyon Ünite Kan Bağışlandı

3.8 Milyon Ünite Kan Bağışlandı

ABONE OL
10 Eylül 2022 11:14
3.8 Milyon Ünite Kan Bağışlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TÜRK Kızılay Hatay Şubesi Başkanı Kudret Özbakış, bir ünite kanın hayat kurtaracağı bilinciyle tüm halkı düzenli olarak kan bağışında bulunmaya davet etti.

Hatay Şubesi olarak, kan bağışının önemi ve bu konuda insanların bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalarının devam ettiğini belirten Özbakış, “Hatay’ın her yerinde sendikalar, yerel yönetimler, milli eğitim, okullar, askeri birlikler ve sivil toplum kuruluşları ile hatta bazen siyasi partilerin teşkilatları ile ortak kan bağış kampanyaları yaparak kan bağışı ile ilgili sayıları arttırmaya gayret ediyoruz. Bu konuda bilgilenme ve bilinçlenmeyi arttırmaya çalışıyoruz. Kan bağışı ile ilgili yaptığımız bu çalışmaların yanında kök hücre ile ilgili de çalışmaları devam ettiriyoruz. Çünkü çok sayıda lösemi hastası ve kalıtsal kan hastalığı olan insanlar var bunların ihtiyaçları için kök hücre ve trombosit bağışlarını arttırmak konusunda da çalışmalarımız var” dedi.

7 AYDA 34 BİN 140 ÜNİTE KAN BAĞIŞI YAPILDI

Hatay genelinde son 7 ay içerisinde 34 bin 140 ünite kan bağışının gerçekleştiğini belirten Özbakış, “Ayrıca 417 trombosit bağışı gerçekleşti. Hatay’da aferez trombosit alınması ile ilgili ve insanların Adana’ya kadar yorulmaması ile ilgili bir çalışmamız son aşamaya geldi. Ekim ayı sonunda Allah nasip ederse Atatürk Caddesi’nde Kızılay iş hanının altındaki eski kan alma noktamız da inşallah aferest trombosit alarak buna ihtiyaç olan insanların yakınlarının bağış için il dışına gitmek zorunluluklarını ortadan kaldıracağız.

TÜRK KÖK PROJESİ YÜRÜTÜLÜYOR

“Ayrıca sağlık bakanlığı ile Kızılay ortak bir çalışma ile kök hücre konusunda da Türk kök projesini yürütmektedir. Bu konuda da kök hücre bekleyen ve kök hücre sayesinde hayata yeniden tutunacak Türkiye’de binlerce insan var. Bu proje kapsamında Tüm Türkiye’de kök hücre bağışçı sayımız Ağustos ayı itibariyle 886 bini buldu. Sağlıklı bir birey 18 yaşından itibaren kök hücre bağışı yapabilir ve 50 yaşına kadar bu bağışı bir defa yapması yeterlidir. Bu konuda sağlık bakanlığında bu veriler toplanmakta ve ihtiyaç sahibi olan hasta için bekletilmektedir. Eşleşme olduğu anda da hasta için nakil süreci başlamaktadır” dedi.

ORTA AKDENİZ KAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ÖNCÜ DURUMDA

Hatay’ında olarak bağlı olduğu Orta Akdeniz Kan Bölge Müdürlüğü’nün Adana, Mersin, Osmaniye ve ilimizi kapsayan bu bölgenin 90 bin kan bağışı ile Türkiye’de öncü durumda olduğunu belirten Özbakış, “Sadece 2022 yılında şu ana kadar 6 bin 890 kök hücre bağışı toplanmıştır. Bizi sevindiren şeylerden bir tanesi yakın zamanda yapılan kampanyalarda Hatay Eczacı odasında yapılan kampanyada 2 eşleşme ve en son Miraç Ata için yapılan kampanyada da yine eşleşme mevcuttur. Orta Akdeniz kan bölge Müdürlüğü’ndeki 2022 yılı 6 bin 890 kök hücre bağışının 5 bin 300 tanesi Hatay kökenlidir. Bu da il olarak tüm Hatay Kızılay gönüllüleri olarak bizi mutlu eden bir başarı tablosudur.”

KAN BAĞIŞINA DAVET EDİYORUZ

Tüm halkımızı Kızılay Kan alım merkezlerini gördükleri her yerde düzenli olarak kan bağışına davet eden Özbakış, “Türkiye genelinde 3 milyon 800 bin ünite kan bağışı yapıldı. Oysa Türkiye’de 35 milyon sağlıklı insan var. Sağlıklı bir erkek her 3 ayda bir sağlıklı bir kadın her 4 ayda bir kan bağışında bulunabilir. Kan bağışında bulunmak için bir yakınımızın bir akrabamızın hasta olmasını beklemeden Kızılay’ın en yakın kan alma birimine giderek kan bağışında bulunmaları bir insanlık görevidir. Ve her bir kan bağışından 3 tane kan ürünü çıkmaktadır. Eritrosit, trombosit ve plazma olarak 3 kan ürünü olmakta ve 3 hastaya can olmaktadır.”dedi.

İsmet Gültekin

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.