DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN %
Hatay
13°

KAPALI

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Antakya’da Öğrencilerde Uyuz Vakalarında Artış

ABONE OL
30 Ekim 2023 10:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Öğretmenler Birliği  Sendikası Yürütme Kurulu Başkanı Deniz Ezer, Antakya Ovakent’teki Okullarda uyuz vakası görüldüğünü öne sürdü.

Yürütme Kurulu adına Basın açıklaması yapan Başkan Deniz Ezer, Okullarda Hijyen sorununun giderilmemesi halinde salgın hastalıkların artacağını dile getirerek şu ifadelere yer verdi:

“Daha önce birçok kez okullarda hijyen sorunu olduğuna dair açıklama yapmış ve Milli Eğitim Müdürlüklerine okullardaki hijyen sorununu çözmeden okulların açılmaması gerektiğini basın yoluyla belirtmiştik.”

“Okulların açılmasıyla birlikte de  Hatay’da okullarda sabun gibi hijyen maddelerinin olmadığını, tuvaletler dahi sınıfların temiz olmadığını, temiz suya erişimin sağlanamadığını  defalarca belirttik. Gelinen noktada maalesef bu taleplerimizi ya göstermelik şekilde yerine getiriliğini ya da önemsiz bulunduğunu gördür. Sağlıklı yaşam koşullarına sahip olmayan depremzede çocuklarımızın sağlığını yok saymak, önemsememek kabul edilemez. Sadece bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakent ortaokulunda onlarca öğrencide uyuz vakası tespit edilmiştir.

Hijyen hastalıktan korunmak için çok önemlidir, depremden sonrası ise hijyen oldukça dahada çok önemlidir. İnsanların toplu halde bulundukları ortamlarda, toplu ulaşım araçlarında temizliğe son derece dikkat edilmelidir.”

“ŞEBEKE SULARININ KAYNAĞI BELİRSİZ”

“Konteyner kentlerden okullara veya okullardan konteyner kentlere doğru yatay geçirgenlik ile baş gösteren bulaşıcı hastalıklarla karşı karşıyayız. Çadırkentlerde, Konteyner kentlerde ve okullarda su yok, çoğu zaman kesiliyor. Şebeke sularının kaynağı belirsiz. Depremzedeler konteyner kentlerde kalabalık ve yakın temas içinde yaşıyor. Barınma alanlarında güvenli içme suyu, tuvalet ve hijyen imkanları halen tam olarak sağlanamamıştır. Bu durum toplum sağlığı bakımından sorunlar yaratmaktadır. Enkaz kaldırma ve yıkım çalışmaları nedeniyle ortaya çıkan toz solunum yolu hastalıkları için ayrıca bir risk oluşturmaya devam etmektedir. Olası asbest solunumu akciğer kanseri ve asbestoz riskini de beraberinde getirmektedir.”

“Hatay Valiliği ,İl Milli Eğitim Müdürüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine sesleniyoruz: Bölgede okulların hijyen ihtiyacı vardır.Barınma koşulları, temiz suya erişimin olmaması, hijyen ve tuvalet imkanlarının halen yetersiz olması nedeniyle üst solunum yolu hastalıkları, gastrointestinal sistem hastalıkları, uyuz ve uriner sistem enfeksiyonları sık olarak görülmektedir. Birçok okulda uyuz ve uyuz’a benzer bulaşıcı hastalık vakası görülmektedir. Daha önceden sendikamıza bu konuda birçok yerden bilgi gelmiş bu vakaların münferit olabileceğini düşünerek isim vermeden basın açıklaması yoluyla kamuoyu ile paylaşmıştık. Fakat bugün Antakya ilçesine bağlı Ovakentte velilerin sendikamıza ulaşmaları sonucu Ovakent’e gitmiş ve durum tespiti yaptık. Bu süreçte de okullardan gelen bilgileri araştırınca ciddi bir sağlık sorununun yaşandığını tespit ettik. Antakya ilçesine bağlı Ovakentte bulunan Yıldırım Beyazit ortaokulunda ve Hoca Ahmet Yesevi İmam Hatip Lisesinde resimdede görüldüğü  Uyuz vakası görülmüştür. Bu bulaşıcı hastalığın UYUZ olduğu Doktorlar tarafından tarafımıza teğit edilmiştir. Birçok veli ve öğrenci kaygılanmaktadır. Gerek Ovaket’teki halkın gösterdiği gerekse okullarda görülen uyuz  vakasına derhal müdahale edilmelidir. Çünkü hepimizin bildiği gibi Konteyner kentten Okullara doğru veya Okullardan Kontoyner kentlere, servis araçlarına ve toplu yaşam alanlarına doğur bu salgın devam edecektir.” Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

KATEGORİNİN POPÜLERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.