DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12689241,29%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Aralık Ayı Enflasyonu Gerçeği Yansıtmıyor

Aralık Ayı Enflasyonu Gerçeği Yansıtmıyor

ABONE OL
4 Ocak 2023 10:52
Aralık Ayı Enflasyonu Gerçeği Yansıtmıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, TÜİK’in açıkladığı 1.18’lik Aralık ayı enflasyonunun gerçek verileri  ve gerçek enflasyonu yansıtmadığını söyledi.

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, Hürriyet Sağlık-Sen Hatay İl Yönetim kurulu üyeleri ile birlikte ve Hürriyetçi Yerel-Sen Genel Başkanı Gökhan Yıldırım ve Hürriyetçi Eğitim-Sen Hatay İl Başkanı Yusuf Dönmez’in de destek amacıyla katılım sağladığı bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar Kahraman, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Kamu çalışanları ve emeklileri Ocak ayında toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı da eklenince % 16.40 oranında maaş zammı alması öngörülmektedir. Kamu çalışanların maaşları TÜİK’in açıklamış olduğu bu verilere göre şekillenmektedir. Ama ortada şöyle bir gerçek vardır ki TÜİK’in verileri çarşı – pazar enflasyonunun gerçek verilerinden oldukça uzaktır ve gerçek enflasyonu yansıtmamaktadır. Buna rağmen enflasyon yıllık % 64.27 orana ulaşmış olup kamu çalışanlarının maaşına yapılacak olan % 16.40 zam bu enflasyon oranının yarısı bile değildir.”

MEMURLAR YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALMAKTADIR

“Alım gücünün düştüğü, iğneden ipliğe her şeye nerdeyse hemen hemen her hafta zam geldiği bir ortamda bu maaş zammı kabul edilebilir değildir. Asgari ücretin altında maaşa mahkûm edilen kamu çalışanları artık mutsuz ve bitkin vaziyettedir. Asgari ücrete yapılan yüzde 54 lük zammın kamu çalışanlarına telaffuz edilmesini saçmalık olan nitelendiren sayın çalışma bakanına buradan sesleniyoruz.

Bizler kamu çalışanlarıyız. Sadaka istemiyoruz. Hakkımız olanı emeğimizin karşılığını istiyoruz. Saçmalık olarak telaffuz ettiğiniz rakamlara bile emeğimizin karşılığını almaktan oldukça uzak hale gelmiştir. Alım gücümüzün bu kadar düşmesine sebep olanların taleplerimizi saçmalık olarak değerlendirmesi talihsizlik ve gaftan başka bir şey değildir. Sayın bakanın bahsettiği gibi gereksiz ve saçma olan sendikal anlayışlarla kol kola kamu çalışanını bu yoksulluğa mahkûm edenler bir de bunlar yetmezmiş gibi %2 sendikal baraj getirerek tüm hukuk normlarına aykırı bir yasa çıkarmış ve kamu çalışanlarının cebine girecek paraya bile el uzatmıştır.”

GERÇEK ZAM TALEBİMİZ EN AZ  % 55 DİR

“Kamu çalışanlarının görmezden gelinmemesi adına Hürriyet Sağlık Sen olarak yapılması gereken gerçek zam talebimiz tıpkı asgari ücrette olduğu gibi net olarak en az  % 55 dir.

Yoksulluk sınırının ve asgari ücretin altında maaş alan kamu çalışanları ancak bu oranla belki biraz nefes alabilecektir. Sağlık bakanlığı banka promosyon anlaşmaları 3 yıllık ve en az 50 bin TL olarak yeniden güncellenmelidir. %2 gibi saçma bir sendikal barajdan hemen vazgeçilmeli ve çalışanların sendikal örgütlenme hakkı gasp edilmemelidir.

Taleplerimiz gayet makul ve ülkemizin ekonomik gerçekleri ile uyumludur. Hürriyet Sağlık Sen olarak taleplerimiz karşılanıncaya kadar yasal çerçevede her türlü eylem yolları ile mücadele edeceğimizi deklare ediyor, tüm kamuoyuna saygılar sunuyoruz.” İfadelerine yer verdi.

Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.