DOLAR 32,8247 -0.02%
EURO 35,1332 -0.21%
ALTIN 2.444,87-0,22
BITCOIN 2078826-1,42%
Hatay
22°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

Arıtma Tesisinin Yeri Yeşil Alan Olmalı!

Arıtma Tesisinin Yeri Yeşil Alan Olmalı!

ABONE OL
28 Ağustos 2023 11:40
Arıtma Tesisinin Yeri Yeşil Alan Olmalı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mimarlar, Şehir Plancıları, İnşaat ve Makine Mühendisleri Odaları Başkanları Hatay Büyükşehir Belediyesine, Turunçlu arıtma tesisinin yerinin yeşil alan yapılması için itiraz dilekçesi verdi.

Mimarlar Odası Hatay Şube Başkanı Mustafa Özçelik,  Şehir Plancıları Odası Hatay Temsilcisi Serkan Koç, İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı İnal Büyükaşık , Makine Mühendisleri Odası Hatay Temsilcisi Riyad Önal verdikleri ortak itiraz dilekçesinde, TMMOB ‘nin Hatay İli, Defne İlçesi; Turunçlu Mahallesinde bulunan Atıksu Arıtma Tesisinin bulunduğu alanın TMMOB raporu doğrultusunda tamamının yeşil alan olarak planlanmasını istediklerini belirttiler.

Dört Oda Başkanının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na verdikleri itiraz yazıları şöyle:

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI’NA

KONU: Hatay İli, Defne İlçesi; Turunçlu Mahallesinde bulunan Atık su Arıtma Tesisini kapsayan alanda düzenlenen, “Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin 13.7.2023 tarih ve 121 sayılı kararı ile OY BİRLİĞİ ile uygun görülmüş olan 1/5000 Ölçekli Nazım ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı Değişikliğine itiraz.

GEREKÇE:

6 Şubat ve 20 Şubat tarihlerinde yaşanan deprem felaketlerinin ardından en ağır hasarı alan ilimiz; jeolojik yapısı gereği deprem riski bilinmesine rağmen bu durum göz ardı edilerek alınan planlama kararları ve uygulanmaları sebebiyle büyük yıkım yaşamıştır.

Kent Ölçekte yıkım yaşamış olan kentimizin sorun tespitlerinin ve çözüm önerilerinin bir bütüncül olarak ele alınması gerekirken, parçacıl ve bilim ve tekniğe aykırı bir şekilde Büyükşehir Belediye Meclisince “Kamu Yararı” gözetilmeksizin hala noktasal imar değişiklikleri yapılarak geçmişte yapılan hataların tekrar edilmesi doğru bir yaklaşım değildir.

Bilindiği üzere geçmişte bir çok kez gündeme gelen  Turunçlu Atıksu Arıtma Tesisine ilişkin  TMMOB tarafından hazırlanarak Büyükşehir Belediyesi, HATSU ve Kamuoyuyla paylaşılan  raporda söz konusu alanda yapılması planlanan tesisisin bilim,teknik, sağlık, şehircilik ve planlama ilkeleri çerçevesinde tesisin kaldırılarak, Alanın tamamının Yeşil Alan Olarak Planlanması gerekliliği belirtilmiştir.

SONUÇ ve TALEP:

Hatay İli, Defne İlçesi; Turunçlu Mahallesinde bulunan Atıksu Arıtma Tesisinin bulunduğu alanın TMMOB raporu doğrultusunda tamamının yeşil alan olarak planlanmasını talep ediyoruz.” Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.