DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22164991,05%
Hatay
15°

AÇIK

03:42

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin emisyonları 2030’a kadar 100 milyon ton azaltmayı hedeflediğini bildirdi
  • Hatay Asi Gazetesi
  • Gündem
  • Bakan Bayraktar, Türkiye’nin emisyonları 2030’a kadar 100 milyon ton azaltmayı hedeflediğini bildirdi

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin emisyonları 2030’a kadar 100 milyon ton azaltmayı hedeflediğini bildirdi

ABONE OL
5 Aralık 2023 13:24
Bakan Bayraktar, Türkiye’nin emisyonları 2030’a kadar 100 milyon ton azaltmayı hedeflediğini bildirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Türkiye’nin karbon salımı azaltma planına yönelik “2024-2030 yıllarını kapsayan İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında emisyonlarımızı toplam 100 milyon ton azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Alparslan Bayraktar, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) 28. Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında Dünya Bankası tarafından düzenlenen “Net Sıfır Emisyon’a Yeni Hedefler: Güneş, Rüzgar ve Akıllı Şebekelerle Türkiye’yi Dönüştürmek” adlı panele video mesaj gönderdi.

Mesajında, Türkiye’nin İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı’na değinen Bayraktar, şunları kaydetti:

“2024-2030 yıllarını kapsayan İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı kapsamında emisyonlarımızı toplam 100 milyon ton azaltmayı hedefliyoruz. Bu planın iddialı olduğu ve ciddi sınamalarla karşı karşıya olduğumuz doğrudur. Ancak uluslararası toplumla ve bilhassa finansal kuruluşlar ve yatırımcılarla birlikte tüm bunları başarabiliriz. Enerji sektörüne yapılan yatırımlar Türk halkına istihdam ve refah temin ederken diğer ülkelere de enerji dönüşümü için güçlü bir model sunmaktadır.”

Yenilenebilir kaynaklardan faydalanmak, daha çok yenilenebilir için iletim altyapısını geliştirmek ve tüm sektörlerde enerji verimliliğini artırmak olmak üzere üç temel alana odaklandıklarını aktaran Bayraktar, “Burada önemli bir başarımızı sizlerle paylaşmaktan gurur duyuyorum. Bugün itibarıyla toplam kurulu kapasitemiz 106 gigavat seviyesini aşarken yenilenebilir enerjinin payı yüzde 55’e ulaştı. Bu tablo Avrupa’da beşinci, dünyada ise on ikinci olan Türkiye’nin sürdürülebilir enerji çözümleri noktasındaki kararlılığını gözler önüne sermektedir.” ifadelerini kullandı.Dünya Bankası, teknik ve finansal destek taahhüdünde bulundu

Türkiye’nin 2035’e kadar toplam kurulu gücünü, 60 gigavat yenilenebilir enerji üretim kapasitesi dahil 190 gigavat seviyesine çıkarmayı planladığını dile getiren Bayraktar, “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak özel sektör ve uluslararası yatırımcılarla birlikte çalışarak yenilebilir enerjiyi çok daha üst seviyeye taşımaya gayret edeceğiz. Elbette bunun için de ciddi yatırım gerekiyor. Dünya Bankası ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bakanlık ve özel sektör aktörleriyle bu plana finansal ve teknik destek verme taahhüdünde bulundular.” değerlendirmesini yaptı.

Bayraktar, enerji dönüşümünün, şebekeyi sürekli geliştirmek anlamına geldiğini ve yenilebilir kapasitesinde beklenen artışı kaldırabilecek Yeşil Şebeke’yi kurma çabası içerisinde olduklarını belirterek, “2030’a kadar şebekeye 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Gerekli altyapının kurulmasına ilaveten bakanlık olarak mevcut politikaları değiştirmeyi ve böylece ihtiyaç duyulan özel yatırımı destekleyecek bir ortam oluşturmayı değerlendirdiklerini belirten Bayraktar, “Burada özel sektör kritik bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla özel aktörlerin rekabet gücünü artırmak önemli olacaktır.” ifadelerini kullandı. AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.