DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2165625-4,85%
Hatay
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Barış İçin Sudan Faydalanmak

Barış İçin Sudan Faydalanmak

ABONE OL
24 Mart 2024 11:31
Barış İçin Sudan Faydalanmak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Karasu, “2024 Dünya Su Günü” Temasının “Barış için sudan faydalanmak” temasıyla kutlanacağını söyledi.

Başkan Nilgün Karasu, AÇKD Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte yaptığı basın açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“Suyun küresel barış, istikrar ve refah üzerindeki kritik rolüne dikkat çekiyor. Tema, suyun kıtlığı, kirliliği ve eşit olmayan erişimi gibi sorunların toplumlar ve ülkeler arasındaki gerilimleri artırabileceğini vurguluyor.

Her yıl 22 Mart`ta kutlanan Dünya Su Günü,  1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından dünyada giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanması amacıyla ilan edilmiştir.

Bugün Dünya Su Günü ve tüm ülkeyi etkileyen 6 Şubat depremi ve artçı depremlerden sonra deprem bölgesinin ihtiyaçlarının başında hala temiz su gelmektedir. 11 ili etkileyen depremin 13. ayında şebeke suyu verilmiş olsa da uzmanlar şebeke suyunun kullanıma uygun değerlerini taşımadığını belirtiyor. Bunun yanında yeraltı sularının da, altyapının depremde zarar görmüş olması ve enkaz dökme işlemleri nedeniyle kirlilik hala devam etmektedir. Halbuki temiz suya koşulsuz ve bedelsiz erişim temel bir insan hakkıdır!!

Kişi başına düşen su miktarı, günümüzde 1.300 m³ e düşmüştür.

Dünyadaki yararlanılabilir tatlı su miktarı artmadığı halde, dünya nüfusu hızla artmakta, kişi başına su tüketimi ise nüfus artışının da üstünde bir hızla seyretmektedir. Ülkemiz suya ulaşma konusunda şanslı ülkelerden sayılmakla birlikte, kuraklığın baş gösterdiği ve ekonomik olarak su sıkıntısının çekileceği ülkeler arasında gösterilmektedir. Resmi tahminler bile, 2030 yılında ülkemizin “su fakiri” kategorisine girme olasılığını göstermektedir.

Tüm temel sorunlarda olduğu gibi merkezi yönetimin, yerel yönetimlerin ve halkın işbirliği içinde çalışması suyun israf edilmemesi ve verimli kullanımın sağlanması şarttır. Ancak bunun öncesinde doğru su politikası hayata geçirilmeli, geleceği öngörerek pratiğe geçecek kuraklık eylem planı oluşturulmalıdır.

Sularımız azalıyor. Bir yandan küresel iklim değişikliği sonucu kuraklık artışları ve yağış düzensizlikleri, diğer yandan suların yanlış kullanımı, sularımızın hızla azalmasına neden olmaktadır. Hepimiz, sağlıklı suya erişimin her yıl daha da zorlaştığının farkındayız.  Suyun metalaştırılmasının bir insanlık suçu olduğunu, sağlıklı ve temiz suya erişimin ekonomik kaygılardan bağımsız bir hak olduğunu bir kez daha vurguluyoruz.” Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.