DOLAR 28,8850 0%
EURO 31,2382 -0.02%
ALTIN 1.875,870,07
BITCOIN 12731725,23%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Basın İlan Kurumu Siyasi Bir Kurum Değildir

Basın İlan Kurumu Siyasi Bir Kurum Değildir

ABONE OL
7 Kasım 2022 10:19
Basın İlan Kurumu Siyasi Bir Kurum Değildir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Genel Müdür Cavit Erkılınç, görev ve yetkileri yasalarla belirlenmiş Basın İlan Kurumu’nu siyasi bir kurum olarak gösterme ve tartışma zeminine çekme gayretlerini üzüntüyle izlediklerini belirterek, yapıştırılmak istenen her türlü etiketi reddettiklerini söyledi.

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, birim ve şube müdürlerinin katılımıyla 3-6 Kasım tarihleri arasında Afyonkarahisar’da gerçekleştirilecek “2022 Müdürler Değerlendirme Toplantısı”nın açılışında konuştu.

Uzun ve meşakkatli bir sürecin ardından Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun TBMM’de kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlandığını ifade eden Erkılınç, yasama sürecinde 800’den fazla gazete sahibi ve temsilcisinin katılımıyla gerçekleştirilen bölge toplantılarının organizasyonu nedeniyle tüm çalışanlara teşekkür etti.

İlk İlan Sevki 1 Nisan 2023’te

Yeni dönemin başladığını ve artık daha güçlü bir Basın İlan Kurumu’nun bulunduğunu kaydeden Erkılınç, bundan böyle görev ve yetkilerinin güncellenmesiyle kendini yenileme fırsatı bulan, kurumsal ve teknolojik altyapısını geliştiren, organizasyon kabiliyeti kuvvetli, stratejik adımlar atan bir Basın İlan Kurumu’nun görüleceğini söyledi. Sürece kılavuzluk edecek mevzuat çalışmalarının gece gündüz sürdüğünü ve köşe taşlarının bir bir döşendiğini anlatan Erkılınç, 1 Nisan 2023’te gazetelerin internet haber sitelerine ilan sevkinin başlamasının planladığını, bu nedenle ilk beş aylık süreci hayati önemde gördüklerini ifade etti.

Kes-Kopyala-Yapıştır Dönemi Bitmiştir

Basının gelirlerinin artırılması için büyük gayret gösterildiğine değinen Erkılınç, şöyle devam etti:

“Sadece icra ilanlarındaki keyfiyetin ortadan kaldırılması dahi büyük bir başarıdır. Yeni gelir kalemlerinin oluşturulması için özel çaba sarf ediyoruz. Kendi insan kaynağımız dışında, 33 bin kişinin istihdamına doğrudan katkı sağlayan bir kurum olarak yerelde demokrasiyi güçlendirmeyi sürdüreceğiz. Başarılı olmamızın önünde hiç bir engel yok. Birlikte hareket edeceğiz, stratejik davranacağız, akılcı oynayacağız. İşimizi dosdoğru yapacağız.”

Herhangi bir haberin okunması için 8 saniyede ikna edilmesi gereken bir okur kuşağının geldiğini belirten Erkılınç, gazete ve internet haber sitelerinin eski habercilik anlayışları ve kes-kopyala-yapıştır yöntemleri ile bu süreçte başarılı olamayacaklarını bilmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Protokol konuşmalarının ardından birim müdürlüklerinin gündemdeki konulara dair sunumlarına geçildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.