DOLAR 15,9827 0.86%
EURO 16,9081 0.37%
ALTIN 947,660,78
BITCOIN 4823643,38%
Hatay
15°

AÇIK

12:37

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çiftçi Borcunu Ödeyemiyor

Çiftçi Borcunu Ödeyemiyor

ABONE OL
27 Nisan 2022 13:09
Çiftçi Borcunu Ödeyemiyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapılan enerji zamları nedeniyle tarımdaki maliyetlerin arttığını ve çiftçilerin arazilerini artık sulayamayacaklarını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, mecliste konuştu.

Tarımsal elektrik kullanımı artan maliyetler neticesinde yerli ve milli tarımın çıkmaza girdiğini, çiftçilerin üretemez hale geldiğini belirten CHP’li Şahin, “Tarımsal üretimin vazgeçilmez bir parçası olan su tüketimi, tarımsal sulamada, Devlet Su İşlerinin verilerine göre işletmeye açılan yerlerde %22-23 yağmurlama, %18-20 damla, % 40-45 basınçlı sistemlerle kullanılmakta. Cazibeli sulama alanı ise %55-60 düzeyinde gerçekleşmekte. Türkiye’de ağırlıklı kullanılan basınçlı sulama sisteminin işlevsel olabilmesi elektriğe bağlı olması nedeniyle suyun etkin bir şekilde kullanılması elektrik aboneliği ile doğrudan ilişkilidir. Son dönemde enerji maliyetlerinin artması her sektörü etkilediği gibi tarımsal üretimi de olumsuz olarak etkilemiştir. Tarımsal elektrik kullanımı artan maliyetler neticesinde çıkmaza girmiş, çiftçiler üretemez hale gelmiştir. Kuraklık ve her yıl yaşanan diğer doğal afetler de dikkate alındığında tarımsal girdilere yapılan zamlar, çiftçilerin ekim yapamaması ile sonuçlanmaktadır. Sadece sulamadan dolayı çiftçilerin kullandıkları elektriğin fiyatı en az 2 kat artış göstermiş, maliyetleri karşılayamayan çiftçiler üretimden vazgeçmeye başlamış, bu durum zaten zorda olan tarım ve gıda sektörünü büyük bir krizle baş başa bırakmıştır.” diye konuştu.

TARIMDA KULLANILAN ELEKTRİKTEN KDV %1 ALINMALI

Yerli tarımın desteklenmemesi ve ithalatın teşvik edilmesinin enflasyonu artırdığını söyleyen CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin tarımda kullanılan elektrikte KDV’nin %1’e düşürülerek çiftçinin desteklenmesi konusunda hükümete çağrı yaptı ve “Tarımsal sulamada çiftçilerin karşı karşıya kaldığı sorunların başında elektrik fiyatları gelmekte, özellikle fon, pay ve vergi dahil 2020 Aralık ayı itibarıyla 85,2 kuruştan elektrik alan çiftçilerimiz 2021 Aralık ayında %22,2’lik artışla 104,1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kalmıştır. Çiftçilerimiz elektrik fiyatlarındaki fahiş artışlarla birlikte mesken abonelerine göre %163,4 daha pahalı elektrik kullanmak durumunda kalmıştır. Öte yandan 2022 tarihinde yapılan astronomik zamlar, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin, tek zamanlı alçak gerilim fiyatında 2021’e göre %94,8 oranında fiyat artışına neden olmuştur. 2021 Aralık ayında, ‘KDV ve diğer kalemler’ hariç tek zamanlı alçak gerilim birim fiyatı kilovat saatte 86 kuruş iken, gelen zamla birlikte kilovat saatte 167 buçuk kuruşa yükselmiş, artan elektrik fiyatları üretimin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Üreticilerimiz bu elektrik fiyatlarıyla üretim yapamaz hale gelmiştir.  Tarımda kullanılan KDV oranı derhal %1’e çekilmeli yerli ve milli tarım teşvik edilmelidir.” şeklinde konuştu. Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.