DOLAR 16,6926 -0.05%
EURO 17,5076 -0.23%
ALTIN 968,93-0,09
BITCOIN 3410962,19%
Hatay
22°

AÇIK

12:44

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Çocuklarımız Öz Yurdunda Garip Kalacak

Çocuklarımız Öz Yurdunda Garip Kalacak

ABONE OL
17 Haziran 2022 11:32
Çocuklarımız Öz Yurdunda Garip Kalacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş,  bir Twitter hesabı üzerinden yayınlanan programa katılarak “Hatay’daki Durum: Düzensiz Göç, Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler” konusunda önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu. Savaş, Türkiye’nin özellikle de Hatay’ın Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Orta Asya’dan gelebilecek yeni göç dalgalarıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade ederek “İklim krizinden sonra ülkemizin karşı karşıya kalabileceği en büyük sorun sığınmacı sorunu olacaktır. Bunun için doğru adımların atılması gerekmektedir” ifadelerine yer verdi.

SAVAŞ HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Sığınmacıların şehre gelmesiyle birlikte yaşanan olumsuzluklarla mücadelede hükümet tarafından yalnız bırakıldığını söyleyen Savaş, iktidar partisinin belediye başkanı olduğu dönemde, yaşanan sorunları görüşmek için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettiğini ancak bu randevunun reddedildiğini ifade etti. Başkan Savaş, 12 yıldır yaşanan bu olumsuzluklarla ilgili hükümetin herhangi bir kademesinden kimsenin kendisinden görüş istemediğini ifade etti.

Yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş dedelerin torunu ve serhat şehir Hatay’ın belediye başkanı olarak kentin yaşadığı sorunları hiçbir siyasi amaç gütmeden yalnızca bilimsel veriler ışığında anlattığını ifade eden Lütfü Savaş, zaman zaman bu konuyla ilgili yanlış anlaşıldığını söyledi.

Sığınmacı sorununun ekonomik boyutunu da ortaya koyan Savaş, “Bilimsel veriler, ekonomik olarak her 4 Hataylının 1 Suriyeliye baktığını gösteriyor. Biz İller Bankası’ndan gelen katkı payının bir kısmını Suriye’den gelen vatandaşlar için de kullanıyoruz. Daha fazla yol daha fazla asfalt yapmak durumunda kalıyoruz. Daha fazla içme suyu üretmemiz gerekiyor. Daha fazla katı atık bertaraf ediyoruz” dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ: “SURİYELİ SEÇMEN SAYISI HIZLA ARTIYOR”

Kentteki Suriyeli seçmen sayısının hızla arttığına dikkat çeken Başkan Savaş, ”1 milyon 671 Hataylı yaşıyor. Resmi olmayan rakamlar nüfusumuzun 4’te 1’inin Suriyeli olduğunu gösteriyor. 2019 Ocak ayından 2021’in Mart ayına kadar 13 bin Suriyeli seçmen vardı. 2021 Mart ayından bugüne kadar bu rakam 18 binin üzerine çıktı” şeklinde konuştu.

Suriyelilerin doğum hızının Türk vatandaşlarından çok daha yüksek olduğunu belirten Savaş, sığınmacı nüfusunun artış hızına dikkat çekti.

Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemsediği ve Misak-ı Milli sınırlarına dahil ettiği son serhat şehir olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, kentin tarihini bilerek gelecek için doğru politika üretmek gerektiğini ifade etti.

Başkan Savaş, program sunucusunun yönelttiği hükümet tarafından sığınmacılara herhangi bir yardım yapılıp yapılmadığı ve Suriyelilerin hangi işlerde çalıştığı sorusunu şöyle yanıtladı:

 “ÇOCUKLARIMIZ ÖZ YURDUNDA GARİP KALACAK”

Kentteki kültürel yapının gün geçtikçe bozulduğuna dikkat çeken Savaş, “Gelenlerin kentin demografik yapısını değiştirmesi, kendi çocuklarımızın öz yurdunda garip yaşamasına neden olacak. Hem ülkede hem de Hatay’da genç işsizliğin, boşanma oranlarının ve kira maliyetlerinin artması sonucu ciddi sıkıntılar ortaya çıktığına da değinen Savaş, ailelerin tramvatik bir şekilde dağıldığına dikkat çekti. Sığınmacı sorunun tüm siyasi meselelerin üzerinde bir milli mesele olduğunu söyleyen Başkan Savaş, bu meselenin tüm yurttaşları ilgilendirdiğini ve hükümetin tüm dinamiklerle bir çalıştay yapması gerektiğini belirtti.  Nebihe MAZMANOĞLU

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.