DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4701000,50%
Hatay
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Defne’ye Devlet Hastanesi İstiyoruz

Defne’ye Devlet Hastanesi İstiyoruz

ABONE OL
18 Mart 2022 13:57
Defne’ye Devlet Hastanesi İstiyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Defne İlçesine hastane yapılması için Hatay Tabip Odası imza kampanyası başlattı.

Konuyla ilgili olarak Oda binasında, basın açıklaması yapan Hatay Tabip Odası Dr. Sadık Nazik, “Defne, 2012 yılında çıkan “On Üç İlde Büyükşehir Belediyesi ve Yirmi Altı İlçe Kurulması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile ilçe statüsüne alınan 160000 nüfusu ile Hatay ilinin üçüncü büyük ilçesidir. İlçede yaşayan vatandaşların en yakın hastaneye gidebilmek için kilometrelerce yol kat etmesi gerekmektedir. Bu acil vakalar için kimi zaman geç kalınan bir müdahaleye, kimi zaman da hastaların kaybına sebep olmaktadır. Vatandaşlar mevcut hastanelere ulaşmakta zorluk çekmekte, gittiklerinde ise yapılan tetkiklerin sonucu için saatlerce o hastanede beklemek zorunda kalmaktadır. Covid-19 pandemisi gösterdi ki, çocuklar, yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar için müracaat edebilecekleri orta ölçekte, pandemi hastanesi ilan edilmemiş, temiz hastanelerin varlığı yaşamsal öneme sahiptir” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 56. Madde’si “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu hatırlatan Nazik, “Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler” demektedir.

Defne halkı ikinci basamak sağlık hizmetlerine erişimde zorluklar yaşamaktadır. Ülkemizde 20000 nüfuslu çeşitli ilçelerde devlet hastanesi var iken Defne ilçesinde bulunmaması büyük bir eksikliktir. Konu ile ilgili çeşitli girişimler yapılmış, fakat yazılı somut bir adım atılmamıştır. İlçede yaşayan vatandaşların sağlık hakkı ve yaşam hakkı için ulaşılabilir bir yerde devlet hastanesi yapılmasını talep ediyoruz. Hatay Tabip Odası olarak “Defne’ye Devlet Hastanesi İstiyoruz” imza kampanyası başlatıyoruz” açıklamasında bulundu. İmza toplama çalışmasının 11 Nisan’a kadar devam edeceğini daha sonra imzaların Hatay Valilğine teslim edileceği bildirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.