DOLAR 32,5119 0.03%
EURO 34,6045 -0.25%
ALTIN 2.445,87-2,13
BITCOIN 21464071,78%
Hatay

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Axe
Axe
DOĞAKA 102. Yönetim Kurulu Toplandı

DOĞAKA 102. Yönetim Kurulu Toplandı

ABONE OL
1 Ocak 2022 14:08
DOĞAKA 102. Yönetim Kurulu Toplandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın 102. Yönetim Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünün İdari Binasında Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında ve Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı 102. Yönetim Kurulu Toplantısına Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Osmaniye İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Ali Gizlice, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Devrim Murat Aksoy, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu ve DOĞAKA Genel Sekreter Vekili Oğuz Alibekiroğlu katıldı.

DOĞAN: AJANSIMIZ, BÖLGEMİZDE GİRİŞİMCİLİK İKLİMİNİN GELİŞTİRİLMESİNE KATKI SAĞLAMAYA BAŞLAMIŞTIR

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hatay Valisi ve DOĞAKA Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Doğan, “Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın, Osmaniye ilinde yapacağımız 102.Yönetim Kurulu Toplantısı’na hoş geldiniz diyor, bu toplantının Bölgemiz adına hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Ajansımız, 2021 Yılı Çalışma Programı çerçevesinde destek programları uygulamaları, izleme-değerlendirme çalışmaları ve yatırım destek faaliyetlerine devam etmektedir. Destek programları kapsamında turizm altyapısının iyileştirilmesi ve Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik iki ayrı program 15 Aralık 2021 tarihi itibarıyla ilan edildiğini belirten Doğan, “Turizm altyapısının iyileştirilmesine yönelik programa Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye illerinden kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar başvuru yapabilecek olup başarılı bulunan projelere 2 Milyon TL’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Osmaniye ilinde gıda sanayisinin geliştirilmesine yönelik destek programa, Osmaniye ilinde gıda sektöründe yatırım yapacak KOBİ’ler başvuru yapabilecektir. Bu programda başarılı bulunan projelere, ilk 6 ayı ödemesiz olmak üzere 24 ay vadeli ve sadece anapara geri ödemeli kredi tahsis edilecektir. 1 Milyon 500 TL ye kadar kredinin kullanılabileceği program ile 40 Milyon TL’nin üzerinde yatırım hacminin harekete geçirilmesi hedeflenmektedir. Her iki programda başvuru süreci başlamış olup başvuruların alınmasına 4 Şubat 2022 tarihine kadar devam edilecektir. Ajansımız tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından 2022 yılı Mart ayı sonunda başarılı projelerin kamuoyu ile paylaşılması planlanmaktadır. Bunların dışında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Kalkınma Ajansları eliyle yürütülen ve üç ilimizi de kapsayan Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı, Hatay ilimizi kapsayan Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı ve Kahramanmaraş ilimizi kapsayan Üreten Şehirler Programı’na yönelik projelendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ayrıca, Aralık ayı içerisinde yapılan Girişimcilik Maratonu etkinliği ile Ajansımız, bölgemizde girişimcilik ikliminin geliştirilmesine katkı sağlamaya başlamıştır. İlk kez ve pilot olarak Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi işbirliği ile yapılan bu çalışmaya, 2022 yılında her üç ilimizde de daha geniş organizasyonlarla devam edilecektir.” dedi.
Açılış konuşmasının ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesiyle devam etti.
Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.