DOLAR 15,9737 0.19%
EURO 16,8282 0.75%
ALTIN 932,080,22
BITCOIN 464587-2,38%
Hatay
16°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Döngüsel ekonomiye geçilmelidir

Döngüsel ekonomiye geçilmelidir

ABONE OL
13 Temmuz 2021 12:09
Döngüsel ekonomiye geçilmelidir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Konuyla ilgili olarak yazılı açıklamada bulunan Başkan Hayzaran, “Dünyamızı etkisi altına alan Covid-19 virüsünden kaynaklanan pandemi krizi, iklim değişikliği, küresel ısınma, çevre kirliliği ve kaynakların hızla tüketilmesi ve tükenmesi, dünyanın ekolojik sınırları konusunda tüm insanlığı bir yol ayrımına götürmekte, mevcut ekonomik sistemlerin modern toplumun ihtiyaçlarını daha fazla karşılayamayacağını ve tükenmekte olduğunu açıkça ortaya koymaktadır” dedi.

Döngüsel ekonomi modeli atık oluşumunu en aza indirirken, malzemeleri ve kaynakları kullanımlarının sonunda ürün döngüsüne geri döndürerek değerlerini mümkün olduğunca uzun süre korumayı hedeflemekte kıt kaynakları koruma amacı taşımakta olduğuna dikkat çeken Hayzaran, “Döngüsel ekonomi modeli, kaynakları mümkün olduğunca uzun süre ekonomi içinde tutmakta, fiziksel kaynakların değerini koruyarak hammadde tüketimini, atığı ve değer zinciri risklerini en aza indirgemektedir. Bu amaçlardan da görüleceği üzere Döngüsel ekonomi modeli, kullanım ömrünün sonunda değeri yakalama amacı güden bir piyasa ekonomisi modelidir. Döngüsel ekonomi, atık kavramını tamamen ortadan kaldırma amacından hareketle; üretim ve tüketim şeklimizi ve alışkanlıklarımızı temelden değiştirerek ekonomi ve toplumda değerin dolaşmasını sağlayan daha temiz, yeşil, sağlıklı, başarılı bir ekosistem yaratmak amacı gütmektedir.

Önümüzdeki süreçte ülkemizde de döngüsel ekonomik modelinin etkin olması kapsamında döngüsel ekonominin önündeki engelleri, döngüsel ekonomiye geçiş için stratejileri ve döngüsel iş modellerini konuşmamız gerekmektedir.

İleri teknolojinin kullanılması, köklü davranışsal değişikliklerle birlikte gerek mevzuatsal gerekse bürokratik altyapıyı hazırlamamız, konu ile ilgili gerekli ve yeterli hibe ve destekler sağlamamız ve bu hibe ve destekleri arttırmamız gerekmektedir” açıklamasında bulundu. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.