DOLAR 15,9533 0.3%
EURO 16,7965 0.19%
ALTIN 930,210,21
BITCOIN 473968-1,60%
Hatay
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Endemik türlerin yüzde 10’u Hatay’da

Endemik türlerin yüzde 10’u Hatay’da

ABONE OL
5 Temmuz 2021 15:45
Endemik türlerin yüzde 10’u Hatay’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektör toplantısı gerçekleştirildi. Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Salonunda yapılan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Sektör toplantısı ile Hatay’da faaliyet gösteren 137 firmanın sahipleri ve bu konuda faaliyet sürdüren 10 adet kooperatif, çeşitli hibe projeleri ile sektöre destek olabilecek TKDK, DOĞAKA ve KOSGEB, bunun yanında tıbbi ve aromatik bitkilerin yaklaşık %90 ormanlık alanlardan toplandığı düşünülerek Antakya Orman İşletme Müdürlüğü ve Serinyol Orman Fidanlık Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, MKÜ. Ziraat Fakültesinin kıymetli hocaları,  Ziraat Odası Başkanları ve 15 ilçe Müdürümüzün katılımıyla sektör bir araya gelerek hazırlanan yol haritası, yürüttüğümüz tıbbi ve aromatik bitkilere ait projelerimiz hakkında gerekli bilgilendirmeler ve sektörün karşılaştığı sorunlar ve beklentileri görüşüldü.

ÇOLAKOĞLU: HATAY DOĞALINDA BUGÜNE KADAR 2.500’E YAKIN FARKLI BİTKİ TÜRÜ OLDUĞU TESPİT EDİLMİŞTİR

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu toplantıda, yaptığı açıklamasında; “Hatay bulunduğu coğrafi konumdan dolayı oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Doğal flora ortamında kendiliğinden yetişen bitkiler arasında tıbbi ve aromatik bitki özelliği taşıyan birçok bitki bulunmaktadır. Bu bitkilerden çok eski zamanlardan beri baharat ve ilaç hammaddesi olarak yararlandığı bilinmektedir” dedi.

Ülkemizde yaklaşık 12 bin farklı çeşit bitki türü bulunmaktadır. Bunların yaklaşık 3 bin 800 çeşidi endemik bitki olduğunu belirten Çolakoğlu, “Hatay doğalında bu güne kadar 2 bin 500’e yakın farklı bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 550 tanesinin tıbbi ve aromatik bitki özelliği taşıdığı ve bu bitkilerinde 350′  tanesinin endemik tür olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde bulunan endemik türlerin yaklaşık %10’u Hatay’da yetişmektedir.

İlimizde Tıbbi Aromatik bitki grubunda en çok yetişen bitki çeşidi Defne’dir. Hatay ili defne üretimi bakımından ülkemiz sıralamasında 81 il arasında birinci sırada yer almaktadır. Hatay, Türkiye üretiminin yüzde 16,5’ini, dünya üretiminin ise % 8,4’ünü tek başına karşılamaktadır.

Tıbbi ve Aromatik bitki sektöründe küçük ve orta ölçekli olmak üzere toplam 135 adet firma, 6 ana faaliyet alanında imalat ve pazarlama çalışmalarını yürütmektedir.

2021 yılında toplam 7 adet proje hazırlanmış olup Bakanlığımız tarafından onaylanarak uygulamaya konulmuştur. Bugün itibariyle Adaçayı ve Gojiberry projelerinde fide dağıtımları yapılarak dikimleri tamamlanmıştır.

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler konusunda 2021 yılında yapmayı planladığımız etkinlikler ise: Üretilen ürünleri işleyen işletmeler ile üreticileri bir araya getirecek bir Ön Fuar Uygulaması, Ürün Tanıtım Grubu oluşturulması, sonbaharda yapılacak Hatay da Tıbbi ve aromatik bitkiler sektörünün sorunları konulu çalıştay, ilgili ilçelerde yapılacak tıbbi ve aromatik bitkilerin tanıtılması ve toplanması konulu toplantılar, Defne, Yayladağı ve Samandağ ilçelerinde yapılacak Kaliteli Defne Yağı Üretilmesi konulu toplantıların yapılması ve dağıtımı yapılan fide ve fidanlara ait tarla günlerinin yapılmasını planlamaktayız” dedi.

Toplantıda konu uzmanı kişiler ve sektörde faaliyet gösteren firma temsilcileri ile yaşanan sorunlar ele alınarak karşılıklı fikir alış verişinde bulunuldu. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.