DOLAR 28,9262 0.07%
EURO 31,3139 -0.5%
ALTIN 1.881,53-2,20
BITCOIN 12080555,65%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

05:56

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eylül Ayında Okullar Sağlıklı Bir Şekilde  Açılabilecek Mi?

Eylül Ayında Okullar Sağlıklı Bir Şekilde  Açılabilecek Mi?

ABONE OL
11 Ağustos 2023 09:29
Eylül Ayında Okullar Sağlıklı Bir Şekilde  Açılabilecek Mi?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim İş Hatay 1 nolu Şube Başkanı Mustafa Günal, Okulların Eylül ayında sağlıklı bir şekilde açılıp açılamayacaklarını sordu.

Eğitim İş Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Günal Yönetim Kurulu Adına yaptığı Basıan açıklamasında, Kahramanmaraş merkezli büyük felakette yıkımın en çok yaşandığı il olan Hatay’da eğitim öğretimi buruk bir şekilde bitirdiklerinin altını çizerken, “ Şimdi akıllardaki tek soru Eylül ayında okullar sağlıklı bir şekilde açılabilecek mi?” serzenişinde bulundu.

Şube Başkanı  Mustafa Günal açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bu güne kadar öğretmenini dinlemeyen ve öğretmenlerin sorunlarına çözüm üretmeyen ve şu an milletvekili olan eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 24 Nisan tarihi itibari ile Hatay’da çocuklarımızın, eğitim emekçilerinin ve bölgedeki tüm yurttaşların barınma başta olmak üzere öncelikle temel ihtiyaçları ve insani yaşam koşulları tam anlamıyla sağlanmadan, “okulları açıyoruz, herkes okula, herkes görevinin başına” diyerek adeta her şey düzelmiş algısı yaratmaya çalışmıştır.

Her ilçede 24 Nisan  itibari ile eğitim öğretimin başladığı algısı yaratılmasının arkasındaki gerçek ise; depremden en çok etkilenen Antakya ilçesinde 265 okuldan 27’si, Defne de 155 okuldan 40’ı, Samandağ’da 90 okuldan 21’i, Kırıkhan’da 112 okuldan 23’ü açılabilmiştir.

Eski Milli Eğitim Bakanı Özer, daha önce yapılan görüşmelerde, deprem bölgesindeki binaların hasar tespitlerinin Şubat ayı sonuna kadar yapılacağını ve bölge bölge değerlendirmeler yaparak eğitim öğretim faaliyetlerini bir an önce yüz yüze başlatmayı planladıklarını açıklamış ancak bırakın okulları yüz yüze eğitim öğretime açmayı, okulların hasar durumları dahi Temmuz ayında kamuoyu ile paylaşılabilmiştir.”

KALACAK YER BULMA SIKINTISI

“Sahadan aldığımız bilgiler, Hatay genelinde bulunan okulların yaklaşık %17 sinin yıkık, acil yıkılacak ve ya ağır hasarlı olduğu ve bunların tamamının Antakya, Defne, Samandağ, Kırıkhan ve Hassa ilçelerindeki okullar olduğudur. Deprem bölgesinde hala birçok sorunun çözülemediği görülmekte, bir çok eğitim emekçisinin evlerinin yıkıldığı, yakınlarını kaybettiği, çocuklarının ve ailelerinin sağlığı için il dışında olduğu bilinmektedir. Eğitim öğretim döneminin son günlerinde açılan okullara çağrılan öğretmenler en çok barınma konusunda sorun yaşamışlardır. Bazı öğretmenlerimize konteynır ve ya çadır imkanı sağlanmış, bazılarına hasarlı olan çok katlı yurtlarda yer gösterilmiş, bir çok öğretmen arkadaşımız ise okul bahçelerinde kurulan çadırda ya da okulda öğretmenler odasında kalmışlardır. Bu konuda yaşanan en büyük sorun ise; konteynır, çadır ve ya yurt gösterilen öğretmenlerin aileleri düşünülmemiş, ailesi ile il dışından gelen öğretmenler ailelerine kalacak yer bulamamışlardır.”

OKULLAR YENİDEN EĞİTİM ÖĞRETİME HAZIR HALE GETİRİLMELİ

“Eylül ayında okulların sağlıklı bir ortamda açılabilmesi için; öncelikle travma yaşayan, kalacak bir evi olmayan eğitim emekçilerine şartsız il dışı atama hakkı verilmeli, kalan eğitim emekçilerine doğal afet tazminatı ödenmeli, eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin başta barınma, ulaşım gibi sorunları biran önce çözülmeli, yıkılan ve yıkılacak okulların durumu ile ilgili acil çözüm geliştirilmeli, resmi kurumlar okullardan çıkarılarak bu okullar yeniden eğitim öğretime hazır hale getirilmeli ve bu planlamalar yapılırken ben yaptım oldu mantığıyla ve mış gibi değil, bu işin paydaşları olan kurum, sendika ve derneklerin de görüşleri alınarak, oluşturulacak bir komisyon eliyle yapılmalıdır.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.