DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 1272210-0,13%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Güç Birliği İçin Bir Araya Geldiler

Güç Birliği İçin Bir Araya Geldiler

ABONE OL
24 Eylül 2023 10:55
Güç Birliği İçin Bir Araya Geldiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İskenderun Körfezi’nin altı ilçesi bölgesel sorunların tespiti ve çözüm yolları ile ilgili olarak önceki gün Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası’nın öncülüğünde bir araya geldi.

Dörtyol, İskenderun, Erzin, Payas, Belen ve Arsuz ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren Sivil Toplum Kuruluşlarının davet edildiği toplantıda öncelikli olarak İskenderun’un il olması başlığı altında, bölgesel sorunların tespiti ve müşterek çözüm yollarının üretilmesi amacıyla iş ve güç birliği yapma kararı alındı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ercan Yıldırım geçtiğimiz hafta Dörtyol ve Payas İlçelerindeki sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek iki ilçeye ve bölgeye ait kısmi sorunların tespitinin yapıldığını belirtti ve körfez ilçelerinin tamamının iştirak ettiği bir toplantı tertip edilmesi kararını aldıklarını, bu günkü toplantının İskenderun’un il olması konusunda bir fikir birliği oluşturmayı amaçladığını söyledi.

İskenderun Şoförler Odası Başkanı Erol Akın, İskenderun’un İl olması konusunda uzun bir süredir çalışma yürüttüklerini belirterek, yapılan bu iş birliğini oldukça değerli bulduğunu, mutlaka bir sonuç alınacağını ifade etti.

Dörtyol Ziraat Odası Başkanı Mevlüt Coşkun ise İskenderun’un il olması birinci önceliğimiz, ikinci önceliğimiz ise Hatay’da iki bölgeli seçim sisteminin getirilmesidir diyerek başladığı sözlerini; “Bu birliktelik her türlü bölgesel sorunu aşmada önemli bir güç ve referans kaynağı olacaktır. Oldukça geniş ve güzel bir katılım sağladık. Her toplantı sonunda aldığımız kararlar için ortak bir sonuç bildirgesi yayınlayarak, bunu ilgisine göre, ilgili makamlara iletelim. Aldığımız kararları Hatay Valiliğine, Hatay Milletvekillerine ve Siyasi Partilerin Genel Merkezlerine de yazılı olarak tebliğ edelim. Ayrıca bir icra komitesi oluşturmakta fayda görüyorum. Bir sonraki tertiplenecek toplantıda bir icra heyeti ve sözcü seçmek için çalışma başlatalım.” dedi.

Toplantıda oda başkanları sırayla söz alarak bölgesel tespitlerini sıraladı.

Önceki alınan kararlara ek olarak;

 1. Hassa Tünelinin hayata geçirilmesi
 2. GSM Operatörlerinde yaşanan sıkıntıların ivedilikle giderilmesi
 3. Hurda nakliyesi yapan araçlardaki güvenlik tedbirleri ile istihap hadlerinin kontrolünün sağlanması
 4. Payas İlçesinin hava kalitesinin arttırılması
 5. Taşocaklarının disipline edilmesi
 6. İskenderun’un il olması için meclis önergesi verdirilmesi
 7. Yayla alanlarının genişletilmesi kadastro çalışmasının yapılması
 8. Payas OSB nin kapasite artışının sağlanması
 9. Payas Tır Garajının büyütülmesi
 10. Payas Küçük Sanayi Sitesinin kapasite artışının sağlanması
 11. Bölgesel ürünlerin kurumsal firmalarda satışının sağlanması
 12. İcra Komitesi oluşturulması konularında mutabakata vararak onbeş gün sonra tekrar toplanma kararı aldı. Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.