DOLAR 16,2446 -0.69%
EURO 17,4394 -0.73%
ALTIN 967,89-0,47
BITCOIN 473381-0,49%
Hatay
26°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Halk Sağlığını Yönetenleri Ciddiyete Davet Ediyoruz

Halk Sağlığını Yönetenleri Ciddiyete Davet Ediyoruz

ABONE OL
5 Mart 2022 12:35
Halk Sağlığını Yönetenleri Ciddiyete Davet Ediyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Hatay Sağlık İşlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Yusuf Yurdal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı pandemi önlemlerinin gevşetilmesi kapsamındaki kararlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN BÜYÜK RİSK

Maske serbestisinin halk sağlığı ve sağlık çalışanları açısından büyük risk oluşturacağını ifade eden Yurdal: “Siyasi otoritenin pandeminin başından beri tarama, test ve aşılama sistematiğini oluşturmaması, toplanan verileri şeffaf şekilde kamuoyu ile paylaşmaması nedeniyle bu sancılı süreçte nerede durduğumuzu hiçbir zaman bilemedik. Ölçmezsek yönetemeyiz dedik. Değişik yaş gruplarında, özellikle de çocukluk çağı aşılama oranlarının son derece düşük olduğu gerçeğine rağmen, akılcı ve ilkesel yönetimden çoktandır uzaklaşmış hükûmetin son açıklamaları halk sağlığı açısından büyük riskler getiriyor. Çocukluk çağı aşılamaları tam anlamıyla yapılmadan okullardaki kısmi kontrolün kaldırılması çok yanlış bir adımdır. Hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacak. Normalleşme sürecinin aslında adım adım ve kontrollü bir şekilde ilerletilmesi gerekirken, bir anda hızlı-normalleşme kararı alan bakanlık, akşamdan sabaha karar almaya, keyfiyetle yönetmeye alışmış mevcut hükûmetin olmaması gereken kararlarına bir yenisini eklemiştir. Muğlak bir ifade ile ‘havalandırma olan yerlerde maske takılmayabilir’ demek aslında artık hiçbir yerde maske takmanıza gerek yok demektir. Erken alınmış maske serbestisi kararı, hekimler ve diğer sağlık meslek mensupları için de büyük riskler oluşturacaktır” dedi.

AŞİKÂR BİR İŞ BİLMEZLİK

“Yeterli tarama testi yapılmadığını söyleyen Yurdal: “Koronavirüs süreci takip edilememekte, vakaların ancak %10 gibi cüzi bir kısmı tespit edilebilmektedir. Takibini yapamadığınız şeyi yönetmek mümkün müdür? Kim hasta, kim taşıyıcı ayırt edemeyeceğimiz yeni bir sürece giriyoruz. Bu belirsizlik bir yandan kronik hastalıkları olan vatandaşları tehlikeye atarken, öte yandan tükenmek üzere olan sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da arttıracaktır. Tüm halk sağlığı kurallarını kenara iten bu yaklaşım, sağlık çalışanlarına ve vatandaşlarımıza yapılan bir saygısızlık, hem de aşikâr bir iş bilmezliktir.”

‘Akıl ve bilim ışığında alınan kararlar, açık ve net bir dille ifade edilmeli Alınan normalleşme kararı ile virüsün dolaşımı önündeki engelleri kaldırmak; kanser hastası olan, organ nakli olmuş veya başka bir sebeple bağışıklığı baskılanmış vatandaşlarımızı da riske atmaktadır. Devlet yönetimine yakışan kelime oyunları yapmak değil; geniş kapsamlı değerlendirme ile akıl ve bilim ışığında alınan kararları, açık ve net bir dille ifade etmektir. Halk sağlığını yönetenleri ciddiyete davet ediyoruz” İfadelerini kullandı. Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.