DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 350498-0,59%
Hatay
17°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hatay zengin bir bitki örtüsüne sahip

Hatay zengin bir bitki örtüsüne sahip

ABONE OL
30 Ağustos 2021 13:38
Hatay zengin bir bitki örtüsüne sahip
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde ‘Kaliteli Defne Yağı Üretimi ‘konulu toplantı düzenlendi.

Yayladağı ilçesinde Kaliteli Defne Yağı Üretimi konulu toplantı düzenlenmiş olup toplantıya Hatay’ın Tarım Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, Yayladağı İlçe Müdürü, MKÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Dilşat Bozdoğan Konuşkan ve Zeytincilik Araştırma Enstitüsünde Ziraat Yük. Mühendisi Selim Taşgın katıldı.

ÇOLAKOĞLU: HATAY’DA TIBBİ VE AROMATİK BİTKİ ÖZELLİĞİ TAŞIYAN BİRÇOK BİTKİ BULUNMAKTADIR

Hatay Tarım Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu konuya ilişkin yaptığı konuşmasında, “Hatay ilimiz bulunduğu coğrafi konumdan dolayı oldukça zengin bir bitki örtüsüne sahiptir. Doğal flora ortamında kendiliğinden yetişen bitkiler arasında tıbbi ve aromatik bitki özelliği taşıyan birçok bitki bulunmaktadır” dedi.

ÜLKEMİZDE YAKLAŞIK 12 BİN FARKLI ÇEŞİT BİTKİ TÜRÜ BULUNMAKTADIR

Ülkemizde yaklaşık 12.000 farklı çeşit bitki türü bulunmakta olduğun dikkat çeken Çolakoğlu, “Bunların yaklaşık 3.800 çeşidi endemik bitkidir. Hatay doğalında bu güne kadar 2.500’e yakın farklı bitki türü olduğu tespit edilmiştir. Bunlardan 550 tanesinin tıbbi ve aromatik bitki özelliği taşıdığı ve bu bitkilerin de 350 tanesinin endemik tür olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde bulunan endemik türlerin yaklaşık %10’u İlimizde yetişmektedir. İlimizde Tıbbi Aromatik bitki grubunda en çok yetişen bitki çeşidi Defne’dir. Hatay ilimiz defne üretimi bakımından ülkemiz sıralamasında 81 il arasında birinci sırada yer almaktadır. Hatay’da yaklaşık olarak yıllık 5.000 ton yaş defne yaprağı, 1.400 ton kuru defne yaprağı üretimi gerçekleştirilmektedir. Kuru defne yaprağının Türkiye üretimi 8.500 ton, dünya üretimi ise 16.500 tondur. Buna göre Hatay, Türkiye üretiminin % 17’sini, dünya üretiminin ise % 9’unu tek başına karşılamaktadır.

İlimizde Tıbbi ve Aromatik bitki üretimini arttırmak amacıyla 2021 yılında toplam 7 adet proje hazırlanmış olup Bakanlığımız tarafından onaylanarak uygulamaya konulmuştur. Bugün itibariyle Adaçayı ve Gojiberry projelerinde fide dağıtımları yapılarak dikimleri tamamlanmıştır.

Yayladağı İlçemiz tıbbi ve aromatik bitkiler bakımından ilimizin lokomotifi durumundadır. İlimizde doğadan toplama şeklinde yapılan Tıbbi Aromatik Bitkileri kültüre almak suretiyle doğadaki varlıklarını koruyarak üretimi arttırmak için çeşitli projeler yapılmaktadır.

Yayladağı ilçemiz defne üretiminin en yoğun olduğu ilçelerimizdendir. İlimizde defne yağı üretimi geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır, bu sebeple çeşitli sorunlarla karşılaşılabilmektedir. Soğuk sıkım yönteminde ise herşey otomatik olarak meydana geldiği için ve yağın kalitesini bozan unsurlar söz konusu olmadığından dolayı elde edilen yağın kalitesi yüksek olmaktadır. Ayrıca soğuk sıkım yönteminde işçilik klasik yöntemden çok daha az olup tamamıyla makinalar vasıtasıyla yapılmaktadır.’ dedi.

Yapılan toplantı tüm sektör paydaşlarının katıldığı geniş katılımlı olup defne yağı üretiminde karşılaşılan sorunlar, üretimde yapılan yanlış uygulamalar ve gelişen teknoloji hakkında geniş bilgiler verildi. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.