DOLAR 32,5721 0.14%
EURO 34,7770 0.15%
ALTIN 2.438,600,26
BITCOIN 21721822,40%
Hatay
18°

AÇIK

04:23

İMSAK'A KALAN SÜRE

Axe
Axe

Kamu-sen İktidardan Beklentileri Sıraladı

ABONE OL
14 Aralık 2023 14:44
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Ömer Solğun, yeni yıl öncesi iktidardan beklentileri sıraladı.

Ömer Solğun, TBMM’de görüşülmeye başlanan 2024 yılı Bütçe görüşmeleri ile ilgili yaptığı açıklamasında; “TBMM’de görüşülmeye başlanan Bütçe görüşmelerinde yapılacak düzenlemelerle; Memur maaşları en az yeniden değerleme oranı olan %58,46 kadar artırılmalı, bunun üzerine de %10 refah payı verilmelidir. 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödeme emekli maaşına da yansıyacak şekilde düzenlenmelidir. Birinci dereceye gelen bütün kamu görevlilerin ek gösterge rakamları 3600’e yükseltilerek beklentiler karşılanmalıdır.

ARTIŞLAR HEDEFLENEN ENFLASYONUN DAHİ GERİSİNDE KALMIŞTIR

“2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi, TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanmıştır. 85 milyon vatandaşımızın önümüzdeki yıldaki gelirlerinin, ödeyeceği vergilerin ve diğer bütün harcama ve giderlerin tespit edileceği Bütçe görüşmelerinde alınacak kararlar bütün vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendirmektedir. Bütçe, üretilen mal ve hizmetlerin içinden ne kadarının kamu adına kullanılacağını ve bu harcamaların hangi alanları içereceğini belirler. Bu bakımdan bütçe tüm milletimize aittir ve sonuçları itibarı ile hayati bir öneme sahiptir.

2024 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Teklifine baktığımızda, vatandaşlarımızın beklentilerini karşılamaktan ve sorunlarına çözüm getirmekten uzak olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. 2023 yılında kamu çalışanlarına yapılan enflasyon farkına tabi artışlar, gerçekleşen enflasyonun altında kalmış, zorunlu harcama kalemlerindeki fiyat artışları gerek emeklilerimizi gerekse çalışanlarımızı zor durumda bırakmıştır. Ne yazık ki yıl içinde gerçekleştirilen toplu sözleşme görüşmeleri de kamu görevlilerinin beklentilerine uygun sonuçlar üretememiş, 2024 ve 2025 yıllarında kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılması kararlaştırılan artışlar hedeflenen enflasyonun dahi gerisinde kalmıştır.”

“TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanan teklif çerçevesinde yapılacak düzenlemelerle kamu çalışanlarının ve emeklilerin sorunları en aza indirilmelidir. Bu çerçevede enflasyon beklentilerinin bile gerisinde kalan memur maaş zamlarının güncellenerek hiç olmazsa kamunun kendi alacaklarına yapmayı planladığı zam oranı olan %58,46 yeniden değerleme oranı kadar artış yapılması sağlanmalı, bunun üzerine de %10 oranında bir refah payı verilerek memur ve emeklilere nefes aldırılmalıdır.

Emekli maaşlarındaki adaletsizliğin giderilmesi adına 8 bin 77 TL’lik ilave ek ödemenin emekli maaşlarına da dahil edilmesi sağlanmalıdır. Bunlara ek olarak verilen sözler tutulmalı ve birinci dereceye gelmiş tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerini 3600’e yükseltecek uygulama hayata geçirilmelidir. Bütçeler, milletimizin yıl içinde ürettiği mal ve hizmet değerlerinin ne şekilde harcanacağını ortaya koyan önemli metinlerdir. Ülkemizin her köşesinde deprem, sel, yangın, afet demeden en iyi kamu hizmetini üretmek için çaba sarfeden ve milli gelire büyük katkıda bulunan memurlarımızın beklentilerine cevap verecek bir bütçe hazırlanması hepimizin arzusudur. Beklentimiz, milletvekillerimizin büyük haksızlıklara uğramış ve ekonomik zorluklar içinde bulunan memur ve emeklilerimizi gözetecek kararlara imza atarak 2024 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesini memnuniyet verici şekilde TBMM’den geçirmesi yönündedir.” dedi. Nebihe Mazmanoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.