DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 1946264-0,32%
Hatay

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kronotop Dergisi’nin İlk Sayısı Yayımlandı

Kronotop Dergisi’nin İlk Sayısı Yayımlandı

ABONE OL
30 Ocak 2024 16:17
Kronotop Dergisi’nin İlk Sayısı Yayımlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Editörlüğünü Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Alanka’nın yaptığı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 100. yılına ve 6 Şubat 2023 depremlerinde hayatını kaybedenlerin aziz hatırasına adanarak kaleme alınan Kronotop İletişim Dergisi’nin ilk sayısı çıktı.

Alanında uzman akademisyenlerin bilimsel çalışmalarının Türkçe ve İngilizce dillerinde kaleme alındığı “Kronotop İletişim Dergisi” medya ve iletişim alanındaki en son gelişmeleri takip etmek isteyen herkes için bir başvuru kaynağı olacak.

Derginin hayata geçirilmesinden dolayı gururlu olduklarını söyleyen ve derginin editörlüğünü yapan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Alanka: ” Kronotop İletişim Dergisi’nin ilk sayısı ile karşınızdayız. Kronotop nosyonu, Mihail Bahtin tarafından ortaya atılan ve zaman-mekân birlikteliğini anlatan çok katmanlı bir kavramdır. Dergiye isim verilme sürecinde Hatay şehrinin zaman ve mekân derinliği ve çok kültürlülüğü ile Kronotop kavramının çok katmanlılığının benzerliğine dikkat çekilmek istenmiştir. Hatay, binlerce yıllık tarihe sahip bir şehirdir. Bu tarih boyunca şehir, farklı kültürlerden insanlara ev sahipliği yapmıştır. Bu kültürel çeşitlilik, şehrin mimarisinde, mutfağında, geleneklerinde ve göreneklerinde kendini göstermiştir. 6 Şubat 2023 depremi ile büyük bir yıkıma uğrayan Hatay’ın ve özellikle merkez ilçesi Antakya’nın eski görkemli günlerine geri döneceği konusunda hiç şüphemiz bulunmamaktadır. Dergimiz bu temennilerle yayın hayatına başlamıştır. Kronotop İletişim Dergisi, iletişim ve medya temalarını ele alan; akademik ve profesyonel araştırmaları, kuramsal tartışmaları ve uygulamalı çalışmaları kapsayan bir dergi niteliğindedir. Medya ve iletişim, günümüz dünyasında giderek daha önemli bir rol oynamaktadır. Medya, insanların bilgi edinmesini, fikirlerin paylaşılmasını sağlarken; iletişim ise insanların birbirleriyle etkileşim ve ilişkiler kurmalarını mümkün hale getirmektedir. Bu nedenle, medya ve iletişim araştırmaları, toplumu ve kültürü anlamak için önemli bir disiplindir. Kronotop İletişim Dergisi, medya ve iletişim alanındaki akademik ve profesyonel araştırmaları, kuramsal tartışmaları ve uygulamalı çalışmaları yayınlayan bir dergi olma hedefiyle yayın hayatına başlamıştır. Derginin amacı, medya ve iletişim alanındaki bilgi birikimini artırmak ve bu alandaki araştırmaları teşvik etmektir. Kronotop İletişim Dergisi’nin Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda iki sayı olarak yayınlanması planlanmaktadır. Dergimiz, Türkçe ve İngilizce dillerinde kaleme alınmış bilimsel çalışmaları yayınlamaktadır. Kronotop İletişim Dergisi, hakemli bir dergidir ve yayınlanan makaleler, alanında uzman akademisyenler tarafından değerlendirilmektedir. Dergimizin hedef kitlesini, medya ve iletişim alanında çalışan araştırmacılar, akademisyenler, profesyoneller ve öğrenciler oluşturmaktadır. Kronotop İletişim Dergisi’nin medya ve iletişim alanındaki en son gelişmeleri takip etmek isteyen herkes için bir başvuru kaynağı olacağı umudundayız. Bu düşüncelerle herkese iyi okumalar dileriz” ifadelerini kullandı.

İçeriğinde birbirinden değerli çalışmaların yer aldığı Dergiye TÜBİTAK’ın dergi altyapı sistemi olan DergiPark üzerinden ulaşmak mümkün. Link: https://dergipark.org.tr/tr/pub/kronotop Mahmut Sivri

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.