DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12799901,53%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

MİLLETİN İKTİDARINDA SAADET VAR

ABONE OL
5 Kasım 2022 10:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisinin 8. Olağan Kongresi geçtiğimiz Pazar günü Ankara’da büyük coşkuyla gerçekleşti. Kongrede verilen mesajlar sade ve netti. Oldukça profesyonel bir organizasyonla hazırlanan kongre parti tabanında olduğu kadar kamuoyunda da büyük bir heyecana vesile oldu. Hazırlıklar bütün ayrıntılarıyla düşünülmüştü. Tanıtım ekibi iyi çalışmış, görseller fevkalade başarılıydı. Siyasi parti temsilcileri, gazeteciler, köşe yazarları, YouTuberların katılımı hepsi birbirinden değerliydi.

Deyim yerindeyse kongre bütünüyle iktidara hazır olunduğunun işaretiydi. Genel Başkanın verdiği mesajda; altılı masa, ittifak, Saadet Partisi’nin konumu, iktidarda olmasının gerekliliği, Türkiye’nin içinde bulunduğu durumlar bütünüyle gözler önüne serildi. Bundan sonraki dönemde Genel Başkanın yenilenmiş kadrosuyla yoluna devam edeceği ve seçime odaklı bir yol takip edeceği izlenimi verildi. Bundan dolayı partinin hali hazırdaki plan ve duruşa sadakatin önceleneceği görülmektedir.

Kongreler her parti için önemlidir, aynı zamanda bir yenilenme ve silkelenmedir. Saadet Partisi’nin kongresi ise Türkiye için ayrıca önemlidir. Çünkü Saadet, ülkenin mihenk taşı olan hareketlerinden biridir. Hem ülke bütünlüğüne hem de birlik beraberliğin devamına yönelik attığı her adım meyvesini vermekte ve takdirle karşılanmaktadır.

SAADET KONGRESİNİN ÖNEMİ

Türkiye yeni bir tarihi eşiktedir, bu tarihi eşikte Saadet Partisi’nin yüklendiği çok önemli bir misyonu vardır. Seçim sürecinde partinin konumlandığı yer ve duruşu bütünüyle Türkiye’nin seyrini etkileyecek güçtedir. Bu demokratik hak ve hürriyetler, dini vicdan ve özgürlük ile ilgili hususlar, adaletin tesisine yönelik atılacak adımlar, eğitimin çağın gereklerini karşılayacak şekilde dizaynına dair yapılacak faaliyetler anlamına gelmektedir.

Dolayısıyla kongreyi bariz bir şekilde öne çıkaran husus da budur. Parti tabanı açısından gerekli mesajlar alınmıştır. Parti içinde gidişat hakkında farklı fikirleri olanlara da büyük resme bakıp ülkenin girdiği çıkmazdan nasıl kurtulacağına odaklanmaları gerektiği hususu hatırlatılmış oldu. Son tahlilde hem altılı masa hem de iktidar bloğu partinin idealleri konusunda tekrar bilgilendirilmiş oldu. Bu mesajlar sosyal medyada yeterli etkiyi gösterdi kanaatindeyim.

Kongrenin aslında genel başkana hasredilmesi de seçime girerken herhangi bir pürüze mahal vermeden, partinin kongresinden daha çok seçim startı verilen aday tanıtımlarının yapıldığı bir kongre havası, coşkusu estirdi. Deyim yerindeyse başkan güvenoyu tazeledi ve tabandan tepeye herkesi motive etmeyi başardı.

SARAYLAR SALTANATLAR ÇÖKER

Genel Başkanın Türkiye’nin bölgesel ve küresel sorunlarına ilişkin ortaya koyduğu projeler, çözüm, önerilere vurgu yaptığı alanlar bütünüyle dikkat çekmişken, birtakım insanlar kongrenin içeriğinden çok yalnızca okuduğu şiire odaklandılar. Gündeme taşıdığı sorunlar umurlarında bile olmadı. Aslında şiirin verdiği mesaj da gayet açıktı. Bu itibarla bilginin kimden geldiği değil, doğruluğu ve etki değeri öncelenmelidir hatırlatmasında da bulunmuş olalım.

Neymiş okunan şiir, falanca grubun bir toplantısında okunmuş, öyleyse onların şiiriymiş gibi cehaletlerini ortaya koyan bir yaklaşım sergilediler. Bir kısım medya tarafından günlerdir manipüle amaçlı; Saadet’te çatlak, bölünme, tepki, başkaldırı vs. gibi söylenen cümlelerin bütünüyle boş olduğu aksine Partililerin tek yürek, tek bilek olduklarını kongrede gördüler. Bu yönü gördükleri için de kongreden önce oluşturmaya çalıştıkları o havaya ilişkin tek bir cümle bile sarf edemediler.

Genel başkanın konuşmasındaki vurucu cümlelerde kayda değerdi. “Biz laiklerden çok laikçilerden, muhafazakarlardan çok din istismarcılarından çektik. Hz. Ömer vurgusu da dikkat çekiciydi. “Hz. Ömer’in adaletinden konuşmak kolay, ama yapmak zordur. Hasır üstünde uyuyan peygamberi anlatmak kolay, saraylardan vazgeçmek zordur.”

KONGRENİN MESAJLARI

Saadet kongrelerinde alışık olduğumuz İslam dünyasının genel problemlerine yönelik konuşmalar metinde yer almadı. Filistin davası, Gazze ve diğer İslam ülkelerindeki sorunlara pek şahit olunmadı. Belli ki bu konuların Saadet’in gündeminde düşmesinden değil, bütünüyle kongrenin seçim öncesi iktidar olmaya yönelik bir ittifak girişiminin ve koalisyonun bir parçası olarak düşünüldüğündendi.

Kongre ile biz ittifakın parçası olarak iktidara hazırız mesajı verildi. Ana tema olarak belirlenen ve sosyal medya hesaplarında paylaşılan “Milletin İktidarında Saadet Var” hashtagi boşuna bir anda gündeme oturmadı. Bunun anlamı; Millet iktidara gelecek iktidarın içinde Saadet olacak. Saadet’in olduğu yerde insanlara huzur ve refah gelecek. Bu açıdan bu etiket tam yerine oturuyordu.

Bizce kongrenin en önemli yönü kafalardaki soru işaretlerine, şüphelere ve acabalara son veren bir buluşma olmasıdır. Son dönemde kamuoyu baskısı, sosyal medya bombardımanı, fitne sokmaya çalışanların çabasıyla Saadet tabanında ve teşkilatlarında bazı soru işaretleri vardı. Bu sorular genel başkanın konuşmasıyla, yaklaşımıyla kongrede verilen güçlü mesajla sona erdi.

Eskiden “Saadet iktidara gelecek” denildiğinde buruk bir tebessüm ile karşılanan bu durum, bu sefer canı gönülden desteklendi. Tüm partililerde, “evet biz de iktidar ortağı olacağız” duygusu vardı.

Kongre iktidar ışığının alındığı bir kongre oldu. Ayrıca siyasi yelpaze açısından da acaba Saadet bu masadan çekilir mi? Bu konuda kararlı mı? dönüş olur mu? gibi soruları da artık geride bırakmış oldu. Saadet bu masanın etkin bir partneri olarak yoluna devam edecek mesajı çıktı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.