DOLAR 16,3432 -0.24%
EURO 17,5191 0.18%
ALTIN 973,14-0,24
BITCOIN 467110-3,34%
Hatay
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Okumak, Okutmak Çok Kutsal ve Önemli Bir İş

Okumak, Okutmak Çok Kutsal ve Önemli Bir İş

ABONE OL
19 Mart 2022 12:49
Okumak, Okutmak Çok Kutsal ve Önemli Bir İş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Toplantı Salonu’nda, Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Anadolu Mektebi Öğretmenlerinin de katılımıyla, Anadolu Mektebi Yazar Okuma Programı hakkında istişare toplantısı gerçekleştirildi.

DOĞAN: DÜNYA ÇOK KÜÇÜLDÜ

Toplantı konuşmasında okumanın ve okutmanın önemini vurgulayan Vali Doğan, konuşmasında, toplantımızın amacı sizlerle istişare etmek. Neler yapmamız gerekiyor, bunu birlikte değerlendirelim istediğini söyledi.

Okumak ve okutmak çok kutsal ve önemli bir iş, dolayısıyla çocukların yaşlarına uygun şekilde hangi eserleri, klasikleri okuması gerektiğini, belki zorunluluk, belki bir fırsat olarak onların önüne koymak lazım olduğunu dikkat çeken Vali Doğan, “Bazı çocuklarımız var üniversiteyi bitiriyor ama bu klasiklerden hiç haberi olmuyor, bazıları bunlara ulaşamıyor. Ama buradaki heyet bu çocuklarımıza yol göstermekte, onlara yardımcı olmak amacıyla gönüllü olarak yola çıkmış bir heyet. Bende kitap okumanın Milli Eğitim müfredatına girmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Çünkü okumanın ne kadar faydalı olduğunu, geleceğe insanı ne kadar iyi hazırladığını bilenlerdim. İlimizin çeşitli okullarından 50 öğretmenimiz var bu sayıyı arttırabiliriz. Burada kitap, materyal, mekan konusunda biz Valilik olarak üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız. Burada gördüğüm sadece kitap okumak değil, okuduktan sonra seminerler şeklinde ne anlatıldığı, ne anlaşıldığı hususunun çocuklar tarafından sunulmuş olması da çok önemli. Artık dünya çok küçüldü, bunu her zaman söylüyorum bizim çocuklarımız İlçelerle, İllerle değil, dünya çapındaki çocuklarla yarışmak durumunda. Dolayısıyla bu çocukları öyle bir yetiştirmeliyiz ki, bu milletin hakkını, hukukunu savunup, koruyabilmesi açısından bu donanıma sahip olması lazım, aksi takdirde bu eksikliği her alanda hissederiz.” dedi.

Ülkemizin gururu ve yerli mühendislerimizce üretilen SİHA ve İHA’ların önemine değinen Vali Doğan, “Güncel tartışma SİHA ve İHA’lar, bunların yazılımı tartışılıyor, kodlamalar tartışılıyor Türkiye ciddi bir atılım yaptı ve bizim çocuklarımız bir at başı önde gidiyorlar. Bu da Türkiye’nin bölgedeki varlığını, duruşunu ve menfaatlerini koruyan bir hal aldı. Türkiye şu anda bölgesinde Rusya ile Ukranya’yı anlaştırmaya çalışan, güney sınırında inisiyatif alıp kendi güvenlik bölgemi oluşturuyorum diyebilen bir ülke haline geldi. Bu askeri açıdan yapmış olduğumuz çalışmaların meyvesini vermesidir. Bu çocuklar bizim çocuklarımız, önlerine imkânları, fırsatları koyduğumuzda bu çocuklar bunları çok güzel bir şekilde değerlendirebilecek kabiliyetteler. İmparatorluğun çocuklarıyız, 500-600 yıl 3 kıta da hüküm sürmüş milletin evlatlarıyız, bu tesadüfi bir durum değil. Bu milletin feraseti, zekası, üstün kabiliyetleriyle olan bir durum. Milletimizin sıkıntıya düştüğü dönemlerde olmuştur, fakat bu millet çok hızlı bir şekilde bu sıkıntıları çözerek yoluna devam etmiştir. Bugün Suriye ve göçmen eleştirisi var. Biz sadece bugün göçmenleri kabul etmedik, tarih boyunca hep mazlumun yanında olduk. Dolayısıyla bu milletin yüceliğiyle alakalı bir durum. Bunda kargaşaya mahal verilecek bir durum yoktur, ortam düzeldiğinde inşallah herkes kendi yurduna dönecektir diye düşünüyoruz.” dedi.

OKUMAMIZ VE ÇOCUKLARIMIZA OKUTMAMIZ LAZIM

Vali Doğan konuşmasının devamında, “Bu çalışmayı gerçekten takdir ediyorum, sizlerle de hasbihal edelim istedik. Genel hatlarıyla biliyorum, Sayın Bakanımızda anlattı, müdür beyde şimdi kısa bir bilgi verdi ancak sizlerin de söylemek istedikleri varsa bu çalışmayı genişleterek, derinleterek daha geniş kitlede ki öğrencilerimize yayarak götürebiliriz. Bize düşen bir görev varsa onları da burada ifade ederseniz bizde o yolda arkadaşlarla birlikte çalışır, gayret ederiz. Bunun gönüllü yapılması ayrıca bir keyif vermekte. Bende her akşam okuyorum ve bunun çok faydasını görüyorum. Okumadığımız takdirde dolmuyor, dolmadığı takdirde taşmıyor. Taşırabilmemiz için okumamız lazım aksi takdirde eksik kalıyor, kelimeler, cümleler, değerlendirmeler, ufkumuz, vizyonumuz eksik kalıyor. Okumamız, çocuklarımıza okutmamız lazım, kitap her şeydir. Biliyorsunuz Meclis Kültür ve Sanat Merkezinde bir kütüphane açtık, orada güzel ve güncel kitaplarda var. Dün almış olduğumuz kararla da kütüphanemizi 7/24 açık hale getirerek çocuklarımızın hizmetine sunduk. Çocuklarımızın o kitapların, atmosferin içinde olmaları çok önemli. Kutlu bir dava, kutlu bir iş o sebeple hepinizi tebrik ediyorum varsa söyleyecekleriniz, önerileriniz, düşünceleriniz onları da almak isterim.” dedi.

Vali Doğan’ın konuşmasının ardından program, Anadolu Mektebi Öğretmenleri ve İlimiz okullarında görevli öğretmenlerle söz konusu programa dair istişare edilmesiyle son buldu.

Toplantıya Vali Doğan’ın, Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İl Milli Eğitim Müdür V. Mesut Çerko, Anadolu Mektebi Öğretmenlerinden oluşan heyet ve İlimiz okullarında görevli öğretmenler katıldı. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.