DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BITCOIN 12719600,05%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Özdemir; “Bilimsel Öngörü ve Teknik Hesaplardan Şaşmayınız”

Özdemir; “Bilimsel Öngörü ve Teknik Hesaplardan Şaşmayınız”

ABONE OL
14 Ağustos 2023 10:01
Özdemir; “Bilimsel Öngörü ve Teknik Hesaplardan Şaşmayınız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İSTE Rektör Danışmanı, Öğretim Görevlisi Sıtkı Alper Özdemir, yaşanan deprem felaketinin ardından geçen altı aylık süreci değerlendirdi.

Geçen altı aylık süreçte yaraların daha hızlı sarılması, sıkıntıların tespiti ve çözümü konusunda daha süratle ilerlenmesini arzu ettiklerini ancak sürecin yavaş ilerlediğini kaydeden Özdemir; “6 Şubat 2023 tarihinde yaşadığımız depremlerden bu yana 6 aylık süreci geride bıraktık. Bu 6 aylık süreç içerisinde aslında 2 periyotlu olmak üzere yapılması gereken çalışmalar vardı. Bunlardan biri süratli bir şekilde enkazların kaldırılması yani şehirlerde hareket edebilecek durumu oluşturmaktı. İkincisi de vatandaşların süratli bir şekilde barınma ihtiyacı var öncelikle çadır kentler sonrasında da konteyner kentlerle bunu karşılayabilmekti. İlk etabı büyük itibarıyla sonuçlandırdık. Diğer illere göre Hatay bu konuda biraz daha geriden geliyor çünkü yıkım devasa bir boyutta özellikle Antakya ilçesinde. Valiliğini yapmış olduğu açıklamaya göre de yaklaşık 4-4,5 aylık süreçte bütün enkazların kaldırılacağı söyleniyor. Bunun yanı sıra konteyner kentlere yerleşti vatandaşlarımız, yaşam sürecini orada devam ettirmeye çalışıyor.

Yapılması gereken ikinci süreç ise aslında literatüre baktığımızda karada gerçekleşmiş olan en büyük depremi yaşadık ama bu depremin yıkım boyutunu göze aldığımızda bunların neden yapıldığının analiz edilmesi çok önemli. Geçmişe oranla tarihsel sürece baktığımızda son 50 yıllık periyotta aslında eksik, hatalı yaptığımız ne varsa ya da önemsemeden yaptığımız ne varsa inşaat ve imar faaliyetleri anlamında, yapılaşma faaliyetleri anlamında bunlar da en acı şekilde göz önüne serilmiş oldu depremle… Bunların analizinin yapılmış olması çok önemliydi” diye konuştu.

ZEMİNLEŞTİRME METOTLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ GEREKİYOR

Zeminde sıvılaşma bakımından yine hem Antakya merkez hem İskenderun, hem Arsuz, hem Kırıkhan ilçelerimizde zeminde sıvılaşmanın çok yüksek riskli olduğunu hatırlatan Özdemir, kaçak yapıların yüzde kaçının yıkıldığının açıklanması gerektiğini de söyledi.

“Kentsel dönüşüm anlamında yine bakanlığın yapmış olduğu hem yerinde dönüşüm desteği var. Süreci hızlandırmak ve doğru kararlar alabilmek, hem ihtiyaçları, sıkıntıları giderebilmek hem de şehrin gelişimine doğru şekilde ışık tutabilmek için belediyelerin kesinlikle sürece dahil olması gerekiyor. Yapılarımızın yıkılmadığı bölgelerde hala riskli olmadığını söyleyemeyiz. Hatay’ın yapısal bazda etkilenmemesini sağlayacak imarlar, revizyon planlarının hazırlanması, önlemlerin alınması gerekiyor. Israrla şunu belirtiyorum kat irtifaklarının kesinlikle gözden geçirilmesi gerekiyor. İskenderun Antakya merkez başta olmak üzere, Arsuz Karaağaç Nardüzü bölgesi başta olmak üzere 15 ilçemizle ilgili imar revizyon planlarının yapılması, kat irtifaklarının, zeminleştirme metotlarının gözden geçirilmesi gerekiyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.” İfadelerini kullandı. Nebihe Mazmanoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.