DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2165784-4,68%
Hatay
14°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Pandemi Algı İle Değil Bilime Ve Akla Uygun Olarak Yönetilmeli

Pandemi Algı İle Değil Bilime Ve Akla Uygun Olarak Yönetilmeli

ABONE OL
8 Şubat 2022 11:35
Pandemi Algı İle Değil Bilime Ve Akla Uygun Olarak Yönetilmeli
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DEVA Partisi Hatay İl Sağlık Politikaları Başkanı Yusuf Yurdal, pandemide vakaların yeniden 100 bini geçmesiyle birlikte Test sayısını azaltmak için yayınlanan genelgelerin hızla geri çekilmesi ve aşılama oranını yükseltecek programların da geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

TÜİK, 2020 Haziran Ayında İlan Etmesi Gereken Ölüm Verilerini Halen Açıklayamadı

Türkiye İstatistik Kurumunun 2020 Haziran ayında açıklaması gereken ölüm verilerinin hala açıklanmadığını söyleyen Yurdal: “Omicron varyantı ile pandeminin dördüncü pikine hızlı bir yükselişle giren ülkemizde günlük vaka sayısı resmi olarak 100 bini geçti. Bakan Fahrettin Koca’nın ‘Endişe yok’ açıklamalarına rağmen, hastanelerde iki ay önce kapanan Kovid servisleri ve yoğun bakım üniteleri yeniden açıldı ve tekrar tam kapasite ile çalışmaya başladı. Ülkemizde Kovid-19 pandemisine bağlı günlük ölüm sayısı 200’i aştı ve yeniden dünyada ilk 10’a girmeyi başardık (!) Türkiye’de her hafta binlerce kişiyi Kovid-19 nedeniyle kaybediyoruz. Bu sayı enfeksiyona bağlı direkt ölümleri içerirken, hastalığa bağlı gelişen ikincil durumları ise kapsamamaktadır. Öte yandan nüfus artış hızının geçtiğimiz yıllara göre belirgin şekilde azaldığını açıklayan Türk İstatistik Kurumu (TÜİK) 2020 haziran ayında ilan etmesi gereken ölüm verilerini ise halen açıklayamadı.”  Kovid-19 aşılama programında ulaşılması gereken hedeflerden uzak kaldığımız gibi, maske, mesafe, havalandırma gibi kolay koruyucu önlemler konusunda dahi uzayan pandemi süreci ile birlikte ciddi kopukluklar yaşanıyor. Enflasyon ve enfeksiyon arasında sıkışan vatandaş, otoritenin ‘grip gibi’ dediği ancak gripten on kat daha öldürücü olan hastalık için ‘yakalanmamak’ tezini unutmuş görünüyor. Pandeminin uzaması yanı sıra hükûmet tarafından ortaya konan söylem ve icraatlar ile vatandaş pandemi öncesi normal hayatına geri döndü. Aşılama hızının istenen düzeyde olmaması ise ‘normalleşme’ sürecini daha bulaşıcı hale getirdi. Re-enfeksiyon (aynı mikrop ile yeniden hastalanmanın) mümkün olduğu unutuldu. Mevcut durum, kemoterapi gibi immün (savunma) sistemini baskılayan tedavi alan kanser ve organ nakli yapılmış hastalar ile, çok sayıda ek hastalığı olan yaşlı hastaları da adeta ateşe atıyor” Dedi.

En Ağır Yük Sağlık Çalışanlarının Üzerinde Olacak

Yeniden yükselişe geçen vakalar nedeniyle en ağır yükün tekrardan sağlık çalışanlarının üzerinde olacağını hatırlatan Yurdal: “Süreçte önlemlerin azalması, Kovid-19’a olan dikkatin dağılması, kış mevsimi ve ekonomik sıkıntılar ile birlikte pandemi sürecinde yeni bir döneme giriyoruz. Bu dönemde de en ağır yük sağlık çalışanlarının üzerinde olacak. Son yıllarda sosyal ve özlük haklarında yaşadıkları kayıplar yanı sıra iktidarın ‘sağlık sektöründe ekip anlayışını’ bozan uygulamaları hekimler ve sağlık çalışanlarını olumsuz etkiledi. Kovid-19 mücadelesinde en önde yer alan sağlık çalışanları arasında da pandemi nedeniyle hastalanma oranı yeniden yükseldi. Sağlık çalışanlarında hastalığın sonuçlarının pandeminin ilk dönemindeki gibi olumsuz olmaması ise sevindirici. Ancak devam eden istifalar ile tecrübeli hekimlerin kamusal alandan çekilmesi, hekim dışı sağlık çalışanları için gecikmiş ve yetersiz sayıda yapılan atamalar sorunu daha derin hale getiriyor.” Tutarsız ve temelsiz açıklamalarla zaten pandemi yorgunu olan halkımızda pandemi rehaveti yaratmak son derece tehlikelidir. ‘Ölçemediğinizi düzeltemezsiniz’ anlayışı ile, pandemi yönetiminin ‘algı yönetiminden’ ayrıştırılarak, bilime ve akla uygun olması sağlanmalıdır. Test sayısını azaltmak için yayınlanan genelgeler hızla geri çekilmeli ve hızlı antijen testlerini de içeren, yüksek ulaşılabilirlik temelinde yeni bir ‘Kovid-19 test/tarama stratejisi’ ortaya konmalıdır. Düzenli veri toplanmalı, analiz edilmeli ve bilimsel çalışmaların önü açılmalıdır. Aşı konusunda halkımız daha uygun ve tutarlı şekilde bilinçlendirilmeli ve aşılama oranlarını yükseltecek programlar geliştirilmelidir. Pandemi ile mücadelenin temel unsuru olan sağlık çalışanlarının özlük ve sosyal hakları yeniden, adil ve hakkaniyetli şekilde düzenlemelidir” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.