DOLAR 20,7569 -0.17%
EURO 22,3656 0.2%
ALTIN 1.311,39-0,06
BITCOIN 555930-3,06%
Hatay
16°

AZ BULUTLU

12:38

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sağlık Hizmetleri Kutsaldır ve Ekonomik Değerle Ölçülemez

Sağlık Hizmetleri Kutsaldır ve Ekonomik Değerle Ölçülemez

ABONE OL
15 Mart 2022 13:38
Sağlık Hizmetleri Kutsaldır ve Ekonomik Değerle Ölçülemez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

14 Mart Tıp Bayramı nedeniyle basın açıklamasında bulunan Hürriyetçi Sağlık-Sen İl Temsilcisi Serdar Kahraman sağlık hizmetlerinin ekonomik değerle ölçülmediğini söyledi.

Sağlık çalışanlarının hak ve mücadele bayramı olarak nitelendirildiği Tıp Bayramının, bayram tadında kutlanabilmesi öncelikli olarak sağlık çalışanlarının taleplerinin karşılanması ve sorunlarının giderilmesi ile mümkün olacağını aktaran Kahraman: “Tıbbi hizmetlerin daha etkin, nitelikli ve erişilebilir şekilde sunulmasına katkı sağlayan tüm sağlık çalışanlarının bayramı olduğu kanıksanan tıp bayramı, ortaya çıkış gayesinden aldığı ilhamla geçmişten günümüze sağlık çalışanlarının hak ve çıkarlarını savunma hareketine evrildi” dedi.

Yayınladığı mesajında sağlık çalışanlarının bir an önce karşılanması gereken taleplerini sıralayan Hürriyetçi Sağlık Sen Hatay İl Başkanı Serdar Kahraman: Emekli aylığına yansıyacak şekilde, çalışanların görev tanımına, liyakat ve kariyerine uygun bir ücretlendirme sistemi hayata geçirilmelidir. Enflasyon karşısında eriyen ücretlerimize her ay enflasyon farkı yansıtılmalıdır. Performansa dayalı ek ödeme sisteminden vazgeçilmelidir. Tüm döner sermaye gelirleri merkezi bütçeye aktarılmalıdır. Sağlıkta şiddeti önleyecek etkin bir yasa çıkarılmalıdır. Ağır iş yükü ve çalışma şartları iyileştirilmelidir. Devletin asli ve sürekli görevlerini yürüten personel arasında tekli istihdam modeli uygulanmalı, sözleşmeli personel kadroya geçirilmelidir. İşyerlerinde yaşanan mobing, bezdirici, ayırımcı ve keyfi uygulamalara derhal son verilmelidir. Gerekli hukuki yaptırımlar ve kalıcı çözümler üretilmelidir.

Sağlık çalışanlarının sendikal tercihlerinde idari yönlendirmelere, ikna odalarına, baskı ve ayrıştırmalara derhal son verilmelidir. Ek gösterge çalışanların kariyerlerine uygun olarak arttırılmalı ve tüm çalışanları kapsayacak şekilde bir an önce yasallaştırılmalıdır. Tıbbi kötü uygulamadan (malpraktis) kaynaklanan hatalardan dolayı hukuki ve maddi yaptırımlara bakanlık müdahil olmalı, tazminat davaları işveren kurumlara açılmalıdır. Aile sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının çalışma koşulları iyileştirilmeli, iş güvenceleri teminat altına alınmalı ve sorunlarına kalıcı çözümler üretilmelidir. Aile sağlığı merkezleri çalışanlarına karşı yöneltilen tehditlere bir an önce son verilmelidir.

“Buradan sağlık çalışanları yılı ilan edenlere her defasında sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez deyip sadece alkışı reva görenlere sesleniyoruz. Sağlık çalışanları ve emekleri üzerinden siyaset yapmanızı istemiyoruz. Alın teri kurumadan emeklerinin hakkını vermenizi istiyoruz. Sağlık hizmetleri sıradan kamu hizmeti niteliği taşıyan hizmetler değildir. Sağlık hizmetleri kutsaldır ve hiçbir ekonomik değerle ölçülemez.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm sağlık meslek mensuplarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, daha güçlü bir ses olmak, haklarımızı elde etmek için sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını birlikte mücadeleye davet ediyorum.” İfadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.