DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 467664-1,76%
Hatay
22°

AÇIK

16:25

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

<strong>ŞEHRE TURİST GİRMİYOR!</strong>

ŞEHRE TURİST GİRMİYOR!

ABONE OL
2 Mart 2022 11:30
<strong>ŞEHRE TURİST GİRMİYOR!</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş, MAZMAN Medya Show Grup Radyolarının canlı yayın konuğu oldu. Cem Pehlivan’ın ‘Yarını Konuşuyoruz’ programında açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, Hatay’a gelen turist sayısının yüzde 85 oranında düştüğünü, ihracatın da neredeyse durma noktasına geldiğini söyledi.

“TURİST SAYISI DİP NOKTAYA GELDİ”

Hatay’a gelen turist sayısının her geçen gün azaldığını aktaran Lütfü Savaş, “Şehrimize giriş yapan yerli ve yabancı turist sayısı 12 yılda yüzde 84 buçuk azaldı. Hatay’da kişi başına düşen yurt içi milli gelirin 9 yılda 7 bin 202 dolardan 5 bin 367 dolara geriledi” diye konuştu.

İhracatın da artık bitme noktasına geldiğini ifade eden Başkan Savaş, “Yaklaşık 15 ülkeye ihracat yapamaz olduk. Nakliye sektörümüz yüzde 35 daraldı. Yılda 110 bin TIR ihracat yaparken bu veri bin 400’e düştü. 2021 yılında 25 milyar lira vergi öderken 670 milyon liralık ödenek almışız. Ödediğimiz verginin yüzde 2,68’i genel bütçeden bize ayrılmış” diyerek bu tablonun iyileştirilmesi için iktidar partisinin Hatay’daki temsilcilerine seslendi.

“PARLAMENTER SİSTEM DEMOKRASİNİN TECELLİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR”

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için iktidarın koalisyon hükümeti benzetmesine cevap veren Savaş, “Parlamenter sistem demokrasinin tecellisi için çok önemlidir. Geçmişte koalisyon hükümetlerinde belki sıkıntı yaşadık ama 20 yıllık süreye baktığımızda gerek Meclis’te gerek ekonomik göstergelerde bugünler koalisyon günlerini bile arattı. Koalisyon günlerinden herkes ders almıştır ama 20 yıllık geçmişimizden de alınacak çok fazla ders var” diyerek ortak metnin Türkiye için çok önemli bir adım olduğunu belirtti.

“RUSYA SAVAŞI DEVAM EDERSE YİNE BİZ SIKINTI ÇEKERİZ”

Lütfü Savaş, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini ve bu işgalin Hatay’a ve Türkiye’ye yansımasını da değerlendirdi. Savaşın uzamasının Rusya’nın aleyhine olacağını ifade eden Lütfü Savaş, “Savaş uzarsa önce Rusya ve Ukrayna sıkıntı çeker. Sonra da enerji ve tarım konularında bu ülkelere bağımlı olduğumuz için tıpkı Suriye’de olduğu gibi biz sıkıntı çekeriz. Bunun için yıllardır kırsal kalkınma projelerine ağırlık veriyoruz” diye açıklamalarda bulundu.

SERBEST BÖLGE VE VİZYON ÇALIŞTAYI YAPILACAK

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 1925 yılında bu konuda çalışmaları başlattığını söyleyen Savaş, “1956 yılından da İskenderun’un Serbest Bölge ilan edilmesi Resmi Gazete’de yayımlanmış. Kayseri’de bile Serbest Bölge var. Hatay ilk kanunlaşan yer olmasına rağmen gerçekleşmemiş. 20 yıllık bir iktidar neden bunu yapmadı?  Yaz aylarında dünyanın birçok bölgesinde şirket yöneticilerini, bakanlıkları, STK’ları ve uluslararası kuruluşları çağırarak Serbest Bölge ve Vizyon Çalıştayı yapacağız” diyerek Serbest Bölge olmanın çok büyük ekonomik avantajlar getireceğini aktardı. Mehmet BAYRAK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.