DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 465701-3,26%
Hatay
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sessiz Kalmayacağız

Sessiz Kalmayacağız

ABONE OL
29 Eylül 2021 12:33
Sessiz Kalmayacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Aile Hekimleri Derneği Başkanı Nihat Fahlıoğulları, sağlıkta şiddet yasası bir an önce çıkarılması gerektiğini savundu. Hatay Aile Hekimleri Derneği ve Hatay Tabip Odası, SES Hatay Şubesi’nin ortak basın açıklamasını Hatay Aile hekimleri Derneği Başkanı Nihat Fahlıoğulları okudu.

Fahlıoğulları, “Pandemi döneminde halk sağlığı için canla başla mücadele eden, onlarca meslektaşını Covid mücadelesinde kaybeden sağlık çalışanları maalesef yine bir şiddet olayı nedeniyle burada karşınızda” dedi. Fahlıoğulları, “Hatırlarsanız geçmişte İstanbul’da bir meslektaşımız hasta olmayan birine sahte rapor vermek istemediği için silahla tehdit edildi ve darp edildi. Samsun’da bir meslektaşımız usulsüz rapor düzenlemediği için devletimizin bilgilendirme hattı olan 184 SABİM hattı aracılığı ile “kafasına silah dayayacağım” diyerek tehdit edildi. İzmir’de Bir meslektaşımız  “ASM’ye gelmeyen” bir hastanın, eşini göndererek kendine ilaç yazdırma talebini reddettiği için darp edildi. Son olarak Cuma günü Tavla ASM’de çalışan Ercan arkadaşımızı, ASM’ye gelen kişinin ebeveyni olmadığı çocukları hukuka aykırı bir şekilde muayene ettirmeye çalışması, arkadaşımızın bunun hukuksuz olduğunu açıklamasına rağmen bunda ısrar etmesi ve hukuksuz talebine karşılık alamayınca arkadaşımıza sözlü ve fiziksel saldırıya kalkışması ile karşımıza çıktı bu kışkırtılmış şiddet. Biz sağlık çalışanları olarak bıktık artık.  Ercan arkadaşımız kendini fiziki olarak savunabilmiş ama kendini savunamayacak sağlık çalışanları ne olacak? Bizi savunma sporlarının değil erkin otoritenin kanunların koruması gerekir. Bu vesileyle Ercan arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyor ve sağlık STK’ları olarak hem hukuki hem manevi her anlamda yanında olduğumuzu deklare ediyoruz. Bu şiddeti bitirsinler artık.  Caydırıcı ertelemesiz sağlıkta şiddeti önleme yasası hemen çıkmalıdır. Bu saydıklarımızın hepsinde işini özveri ile kanun ve yönetmeliklere uygun yapan görevi başında meslektaşlarımız ve bunu hiçe sayan kanun tanımaz ve kanunlara aykırı talepte bulunan sözde hastalar var. Hekimler devletin sağlıktaki yüzüdür. Sağlık çalışanları, kanun ve yönetmeliklerin dışında, kişilerin usulsüz isteklerine göre işlem yapmazlar. Devlet kendi hekimini koruyamayacak kadar aciz midir ki bu olaylar yaşanıyor? Evet biz sağlık çalışanları bir yemin ettik. Bu yeminde deontoloji var, bu yeminde etik var, bu yeminde şifa vermek var. Bu yeminde “ hasta hekim arası kutsal ve güvene dayalı muayene” var. “Önce zarar vermeme” var. Ama bu yeminde hastanın her istediğini yapmak yok! Bu yeminde kişinin kendisi gelmeden işlem yapmak yok! Bu yeminde kanunlara aykırı işlemler yok!  Bu yeminde yalan beyanla çeşitli raporlar hazırlamak yok!  Savaşta bile dokunulmazlığı olan sağlık çalışanları artık görevi başında şiddete maruz kalıyor. Sözel şiddete maruz kalıyor. Tehdit ediliyor. Darp ediliyor ve maalesef öldürülüyor! Biz özveri ile çalışan sağlık çalışanları ve onların temsilcileri olarak diyoruz ki: Etkin, caydırıcı, ertelemesiz ve uygulanabilir ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ bir an önce çıkarılmalıdır. Yeni yasada sözel şiddet, sosyal medya, görsel ve yazılı basında yapılan yanlı, hedef gösteren, halkı galeyana getiren, asılsız ithamlara da cezai yaptırımlar olmalıdır.

Bu yasa düzenlenene kadar mevcut yasalarda var olan cezalar en üst düzeyde uygulanmalıdır.                                                                                                   Kanunlara uygun görev yapan meslektaşlarımız korunmalıdır. 184 SABİM hattı asıl amacına uygun olmalıdır. Şikayet hattı olmaktan çıkıp sağlıkla ilgili bilgilendirme hattı olmalıdır.  Bizler yöneticilerimize sesleniyor ve diyoruz ki; yapılacak her değişiklikte sahada uygulayıcı olan bizler diyaloğa hazırız. Uygulama esnasında her konuda yaşadığımız sorunları ve çözüm önerilerimizi sizlerle paylaşmaya hazırız. Çalışanını memnun edemeyen ve koruyamayan hiç bir sistem başarılı olamaz! Biz Halkımızın sağlığını korumak için çalışmaya devam etmek istiyoruz. Bu gidişe dur diyene kadar Sessiz Kalmayacağız” açıklamasında bulundu. Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.