DOLAR 18,8126 0.01%
EURO 20,4962 0.18%
ALTIN 1.167,640,14
BITCOIN 4344020,89%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

15:43

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

TEK DERDİMİZ ZAM!

TEK DERDİMİZ ZAM!

ABONE OL
9 Şubat 2022 11:23
TEK DERDİMİZ ZAM!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partili 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, ardı arkası kesilmeyen zamlar sonrası yine hükümete seslendiler. Halkın gelecek kaygısının her geçen gün arttığını ifade eden başkanlar, hükümetin çözüm önerilerini bir an önce uygulamaya koyması gerektiğinin altını çizdiler. CHP’li başkanlar yayınladıkları bildiride, zamların hizmet üretimi de etkilediğini savunarak, “Vatandaşlarımızın gündelik yaşamlarında yoğun olarak kullandığı bu hizmet kalemlerindeki ciddi artışlar, yerel yönetimleri hizmet üretmede zorlar hale gelmiş, gelecek günlerle ilgili kaygılar oluşturmuştur” dediler.

“ELEKTRİK FİYATLARI METROYU MOTORİN TOPLU TAŞIMAYI VURDU”

Yayınlanan bildiride, elektrik ve motorine gelen yüksek zamların toplu taşıma hizmetlerini zora soktuğuna dikkat çekilerek, “Ulaşım hizmetlerinde, özellikle metro-tramvay kullanımında elektrik fiyatlarına gelen artışlar, lastik taşıtlı ulaşımda motorine sık sık gelen yoğun zamlarla, toplu taşımadaki fiyat artışları şimdiden kadük hale gelmiştir. Ülkedeki ekonomik zorlukları ve azalan alım gücünü de göz önünde bulundurarak, vatandaşlarımızı korumak adına, merkezi yönetim tarafından bazı kararların alınmasını elzem olarak görüyoruz” denildi.

TOPLU ULAŞIMDA KDV VE ÖTV MUAFİYETİ

Türkiye toplam nüfusunun yarısına çeşitli hizmetler ulaştıran 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak açıklama yaptıklarına dikkat çeken başkanlar, talepleri bir kez daha tekrarladı: “Özellikle toplu taşımanın sağlıklı bir şekilde devam etmesi için, belediyelerin kullandığı akaryakıta KDV ve ÖTV muafiyeti getirilmesi talebimizdir. Yine toplu taşımada yoğun tüketilen elektrik maliyetlerinde belediyeler için yeni ve avantajlı bir tarifeye geçilmesini gerektirmektedir. Burada belirtmek isteriz ki; 2019 yılından bugüne elektrik fiyatlarındaki artış, yüzde 300’e ulaşmıştır. Unutmamak gerekir ki; elektrik fiyatlarındaki artış, doğrudan su maliyetlerini artırmaktadır. Su işletmelerimizin en önemli maliyet kalemi, elektrik tüketimidir. İdarelerimizin vatandaşa su ulaştırmakta kullandığı elektrik fiyatlarında indirimli tarifeler düzenlenmelidir. Çünkü, bir önceki yıla su idarelerimizin ödediği elektrik faturası 3 kata çıkmıştır. Aynı şekilde 2019 yılından bugüne yüzde 113 oranında fiyat artışı yaşanan doğalgazda da belediyelere yönelik farklı bir tarife uygulamasını talep etmekteyiz. Keza, büyükşehir belediyelerimiz tüm imkanlarını zorlayarak, olağanüstü artan üretim maliyetlerine rağmen, Halk Ekmek’i bu zamana kadar en uygun fiyatla vatandaşlarımızın hizmetine sunmuştur. Gelinen noktada, belediyelere TMO tarafından yeteri kadar unun uygun fiyatlama ile verilmemesi durumunda, bu üretim maliyetleri de katlanabilir olmaktan çıkacaktır.” Kenan CENGİZ

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.