DOLAR 17,9880 0.06%
EURO 18,2954 0.03%
ALTIN 1.022,780,02
BITCOIN 4179740,61%
Hatay
23°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Üreten Kadın Eller Çalışmalarıyla Takdir Topladı

Üreten Kadın Eller Çalışmalarıyla Takdir Topladı

ABONE OL
2 Temmuz 2022 15:07
Üreten Kadın Eller Çalışmalarıyla Takdir Topladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tayvan Kültür Merkezi Adana’da yapılan Üreten kadın Eller Etkinliğine katıldı.  Etkinlik esnasında Eğitim Seminerinde yapmış olduğumuz çalışmalar En ince detayıyla görüşüldü.

Seminerde, Tayvan Kültür Merkezimizin koordinatörü Prof. Dr. Chıu Chen  Yu beyin yapmış olduğu çalışmaları   Çevre illerden gelen kooperatif başkanlarına bilgi verildi. 

ÇALIŞMALARIMIZ DİSİPLİN VE KARARLILIK ÖRNEĞİDİR

Prof. Dr. Chıu Chen  Yu: “Bizi diğer STK’lardan ayıran özellik, bu çalışmalarımızın Temelini Mülteci Sorunu sadece Sınır Ülkelerinin Sorunu olmayıp Bütün Dünyanın sorunu sloganıyla yola çıkan Tayvan vatandaşlarının yardım ve işbirliği çalışmalarıyla atılmış.  Her türlü çalışmalarımız bir Asyalının Disiplini ve kararlığıyla hayata geçirilmiş, Sadece Tayvan Kültür merkezinin  inşaatını  yapmamış. Bir yandan da Radikal bölgede olmasına rağmen pozitif ayrım yapılan Dini vecizelerini yerine getiren kadınlarla bile görüşme imkânı sağlanarak bu tür derneklere ve kadınlara imkan sağlanmıştır. Kadınlarla çalışma yapılarak ilk Ürünümüz olan kedilerimiz kadınların hem hayat hikayeleri olup psikolojik terapi yapılarak, ilmik ilmik acılarını anıları üzüntülerini dile getirerek farklı hikâyelerleler sosyal uyum çalışması yapılarak ekonomik destek çalışmacının temeli kedilerimiz olan liflerle hayata geçilip  daha sonra da sırasıyla  hayvan objeleriyle atkılarımız   Ve çantalarımız yapmış olduğumuz   El sanatları Ziyaretçilerin dikkatini çekerek bizlerin yapmış oldukları çalışmalarımız hakkında  bilgi istişaresinde bulunarak Standımıza  yakından ilgilenilmiş olup  Ayrıca çalışmalarımızı yakından inceleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati,  beyde bizden çalışmalarımız  Merkezimizin yapmış olduğu çalışmalarla yakından ilgilenerek küçük bir brifing almıştır.” dedi.

TÜRKİYE EKONOMİ MODELİ BAŞARILI ŞEKİLDE UYGULANIYOR

Ayrıca Etkinlik de Adana Valisi Süleyman Elban ve siyasi ve bürokratların katıldığı “Halkbank Üretin Kadınlar Buluşması’na  konuşan   Bakan Nebati  bu  dönemde küresel fırsatlardan en iyi şekilde yararlanmak amacıyla kurgulanan “Türkiye Ekonomi Modelini başarılı şekilde uygulamaya devam ettiklerini söyledi. Modelin odağına ihracat, üretim, istihdam ve yatırımları artırmanın, cari dengeyi kalıcı olarak tesis etmenin alındığını vurgulayan Nebati, şöyle konuştu: “Bu sayede makroekonomik ve finansal istikrarı güçlendirerek küresel değer zincirlerinde yükselmeyi hedefliyoruz. Uygulamaya aldığımız Kur Korumalı TL Mevduat ve Katılma Hesabı (KKM) ile YUVAM Hesabı gibi destekleyici alternatif enstrümanlarla finansal istikrarı sağlamlaştırdık. 2021 Aralık ayında devreye aldığımız bu yöntemle, döviz tevdiat hesaplarının toplam mevduat içindeki payı 10 puanın üzerinde azalmış, mevduatın vadesi ise iki katına çıkmıştır. KKM ayrıca döviz kuru istikrarına da katkı sağlamıştır. Bununla beraber, kamuoyundaki bazı spekülatif tartışmaların aksine bütçeye oluşturduğu maliyet de sınırlı kalmıştır. Nitekim bütçeden mart ayında 11,7 milyar lira, nisan ayında 4,6 milyar lira ve mayıs ayında 4,8 milyar lira olmak üzere toplam 21,1 milyar lira tutarında ödeme gerçekleşmiştir. Ayrıca, KKM uygulamasının bütçeye olası maliyeti Bakanlığımız tarafından farklı senaryolar dahilinde yakinen takip ediliyor.” dedi.

Çeşitli mecralarda gündeme getirilen “şişirilmiş” bazı rakamların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Nebati, şunları aktardı: “Bu maliyetleri yayınlıyoruz, yayınlamaya devam edeceğiz. Öyle kafadan atmakla olmuyor. Maliyetlerimiz belli. İhracatçı şirketlerimizle sanayi şirketlerimiz için kurumlar vergisini 1 puan indirerek uluslararası rekabetçilik düzeyini artırıyoruz. Kredilerdeki selektif yaklaşımımızla, yatırımları desteklemeye yönelik kredileri önceliklendiriyoruz. Bu çerçevede 60 milyar lira tutarında Hazine destekli KGF paketlerini uygulamaya aldık. Şimdi bu paket tamamlandıktan sonra yeni paketleri de devreye alma zamanı geliyor. Benzer şekilde ihracatçılara ve turizm sektöründe faaliyet gösteren girişimcilere uzun vadeli finansman sağlamak üzere 150 milyar liralık bir imkanı da hayata geçirdik. Bu adımlara ilave olarak, tüketici kredilerinde yüzde 5 olarak uygulanan BSMV oranını yüzde 10’a çıkartarak kredilerin üretime yönlendirilmesini, selektif kredi politikamızı daha da pekiştirerek ilerliyoruz. Bu adımın, aynı zamanda enflasyonla mücadele sürecine de katkı sunacağını düşünüyoruz”

Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.