DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 466813-3,55%
Hatay
15°

AÇIK

12:37

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Mustafa Kocaoğ

Mustafa Kocaoğ

16 Nisan 2021 Cuma

Yine Eskiye Döndük

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba, dün itibariyle pandemide en yüksek rakamlara ulaştık. Turkuaz tabloda bizleri korkutan vaka ve ölüm sayılarının önü alınmaz bir şekilde yükselmeye devam ediyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan tam kapama beklerken kısıtlama gelmesi beni şaşırttı. Çünkü durum gerçekten vahim İngiliz mutasyonlu virüs varyasyonun bulaş riski çok yüksek ve şuandaki vakaların %85’i bu virüs mutasyonlu olup tehlikenin boyutunu gözler önüne seriyor.
Alınan kararlarda her ne kadar kısıtlayıcı olsa da yeterli değil!
Bunu şuan tırmanan rakamlarla görebiliyoruz maalesef tam kapama şart ama buna maalesef ekonomimiz yeterli değil!
Sağlam destek paketleri ile geri ödemesiz olarak bir defaya mahsus yapılandırılmalı aksi takdirde esnafın durumu gerçekten içler acısı…
Şuan pandemide çöküş durumundayız her ne kadar başarılı gibi gösterilse de rakamlar aksini ispatlıyor maalesef… Esnaf kan ağlıyor siftahsız kapanan dükkanlar ile nasıl dayanır bu insanlar… Ramazan’da evine ekmek götürmek zorunda milyonlarca insan ücretsiz izine çıkarılmak zorunda kalıyor. Çünkü işyeri kazanmayınca ona da yol veriyor… İşten çıkarma yasak olduğu için başka kodlarla işlerinden oluyor ve bir tedbir alınmazsa işsiz olarak bu mübarek günleri geçirecekler bir destek olmadan…
Hayatın her alanında etkilenmiş ülkemizde hayatların kararması pandemide devam ediyor.
Ramazanın bereketiyle duamız şudur ki bu kara günlerin tez zamanda bitmesi herkesin evine ekmek götürmesi duasıyla bayrama kavuşmayı nasip ve müyesser eylesin. İnşAllah. Amin.

Devamını Oku

Aşı, Kapama, Tedbirler…

0

BEĞENDİM

ABONE OL


Merhaba, gevşeme sonra risk haritamız kızıla boyanırken bulaş riski hızla arttı. Ve artmaya devam ediyor vaka sayısı 8 Nisan itibariyle 55.941 rakamına ulaşarak rekora koşuyor.
Tedbirlerin gevşemesi işe yaramadı uyarılar halkta karşılık bulamadı. Risk haritasının her güncellenmesinde biraz daha biraz daha kızardık.
Cumhurbaşkanımızın tekrardan sıkı önlemler alınacağı demesini tam kapama olarak algılamak istiyorum. Ramazan ayında tam kapama uygulanarak Oruç ayından vaka sayılarını tekrar sıfırlamak istiyor. Tatil sezonu kaçırmak istemiyor, yurtdışından gelecek turistlerle ekonomiye bir fayda sağlamayı planlıyor.
Sağlık Bakanlığı’nın herkesi Korona Virüs aşısına davet etmesi sonrası, hastanelerde aşı kuyrukları oluşmaya başladı. Nitekim randevu alarak hastaneye giden vatandaşlar ise ‘aşı yok’ cevabını alabiliyor.
Yakinen tanıdığım arkadaşımın abisi randevu almasına rağmen aşı olamadı iki defa tekrarlanan bu durum akıllarda soru işareti bırakıyor.
Gelecek denen aşıların tamamı maalesef gelmedi ve öngörülen programın gerisinde kalındı. Yukarda bahsettiğim durumda buna örnek olsa gerek…
Birinci dozu 10 milyon küsür ikinci dozu ise 7 milyon küsür kişi aşılanarak toplamda 18 milyon kişi aşılanmış oldu.
Bahse konu olan gelecek denen aşılar maalesef tamamı gelmedi.
Yerli aşıda ise hala çalışma devam ediyor, 2. faz çalışmaları bitmek üzere yanı sonbaharda inşAllah bitmiş olur.
Konu tedbirlere gelince de süreç tam kontrol altına alındı derken maalesef ülkenin dört bir yanında coşkuyla lebalep kongrelerin yapılması ve gevşemelerin uygulanmasıyla tekrar yukarı yönlü hareket başladı.
Ve devam ediyor…
Tam Kapama Şart!
Yoksa her gün yüzlerce insanımızın vefat haberini almaya devam edeceğiz.

Devamını Oku

KÜTÜPHANE İSTİYORUZ!

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba, Kütüphane Haftası’nın son günlerinde uzun zaman sonra kütüphaneleri hatırlayıp en yakın kütüphaneyi ziyaret ettik.
Artık kütüphanelerin yerini internet alırken internetteki uğraşımız ise sadece sosyal medya kullanımı ile sınırlandığını görüyoruz. Kitap ve gazete okuma oranlarının hatrı sayılır oranlarda düştüğünü bir iki araştırma yaparak görebiliriz.
Kadir Has Üniversitesi’nin hazırladığı Türkiye Eğilimleri Araştırması 2020 raporuna göre, ülkede gazete okumayanların oranı yüzde 56.6, kitap okumayanların oranı yüzde 59.1 iken vaktinin çoğunu sosyal medya hesaplarına ayıranların oranı yüzde 91.2, televizyon izleyenlerin oranı ise yüzde 93.3 olarak kaydedildi.
Bu araştırma ışığında bakacak olursak televizyon ve sosyal medya kullanımının ne kadar yüksek olduğunu rakamlarla görmüş oluruz.
Durum hal böyle iken halen bazı ilçelerimizde bir kütüphane olmayışı kitap okuma oranlarımızın bir aynası olsa gerek!
Kitap okumanın hayatımızda yerini sağlamlaştırma ve kitap okuma alışkanlığını öğretebileceğimiz bir mekan olan kütüphaneler maalesef Hatay’ımızın bazı ilçelerinde halen kendine bir yer bulamıyor.
Ülkemizde kitap okuma oranları bu durumda iken bu konuya daha fazla önem vermek gerekiyor.
Aylar önce CHP’li Mehmet Güzelmansur Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinin ne zaman halk kütüphanesine kavuşturulacağına ilişkin soru önergesi vermişti. Bakanlıktan gelen cevapta ise adı geçen ilçelerimizde kütüphane kullanımına uygun bina araştırma çalışmalarının devam etmekte olduğu, uygun bir bina bulunması durumunda kütüphane açma çalışmalarının başlayacağı belirtilmiş.
Aynı vekil konunun takipçisi olmaya devam ederek, tekrar bir soru önergesi daha verip ‘9 aydır uygun bina bulunamadığını Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması istemini yineleyerek kütüphane sorunun çözülmesi adına bir adım daha atmış.
Vekilimizin hassasiyeti için teşekkürü borç bilip bizde halkın sesi olarak Kütüphane talebimizi yineliyoruz.
Sesimizi Duyun!!!

Devamını Oku

KORONA KONGRESİ

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba, pandeminin etkilerini iliklerimize kadar hissettiğimiz hem maddi hem de manevi anlamda toplumun her yanında çöküntüler yaşanıyor…
Toplum bu olumsuz etkileri yaşarken Sağlık Bakanımızın maske mesafe ve temizliğe azami derecede önem göstermemiz gerektiğinin altını defalarca çiziyorken…
AK Parti’nin büyük kongresinde yaşananlar alınan tedbirlerin sadece sözde olduğunu bğir kere daha ortya koydu… Ve koymaya devam edecek…
Eczanede iki çalışının yan yana oturmasına bile ceza kesen sayın yetkililer nerede acaba…
Bu kongreye giderken sosyal medyaya atılan AK Parti seçim şarkıları eşliğinde dans edenler, maskeyi halay başı mendili kullananlara ne diyecek? Göreceğiz…
Onlara da aynı ceza kesilecek mi?
Otobüsü geçtik, kongre alanın önünde bekleşen binlerce kişinin mesafeyi göz ardı etmesi veya maskeleri az da olsa çenelerinin altında tutması her akşam açıklanan turkuaz tabloya yansımaz inşallah…
Sağlık bakanımızın özrü olacak mı? Yine durumu öngöremediğini belirterek açıklamasını bekliyoruz.
İş hayatında dükkânlarına giren müşteri sayısı yüzde elli de kalırken, yüzde yüz katılımla kongre yapılabiliyor…
Bu ikilik hayatın çoğu alanında yaşanmaya devam ediyor…
Ben sadece tarihe not düşüyorum…


Dün sosyal medyada küçük bir öğrenci kardeşimizin Türkçe sınav sorusunda verdiği cevabına denk geldim. Belki görmemişsinizdir. Ben çok etkilendim…
Durumumuzun ne kadar vahim olduğunu ve ailenin küçük fertlerinde yaşattığı travmayı düşünün!!!
Soru :
En büyük hayaliniz nedir? Kısaca Yazınız.
Cevap:
Babamın parası olup tüm borcumuzu kapatması ve işi olması.
Yutkunamadım.
Buyurun haydi düşünün!!!

Devamını Oku

Hatay’ın Yükselen yıldızı Altınözü

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Merhaba, ülkemizin ve Hatay’ımızın en güneyinde yer alan Altınözü ilçemizi yıllardır hiçbir gazete küpüründe veya televizyon ekranında göremedik. Türkiye geneli pozitif sayabileceğimiz haber olarak hatırladığım bir elin parmak sayısını geçmez.

Son dönemde Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve Mülki Amirimiz Kaymakam Bülent Uygur beylerin  katkısı yadsınamaz.

Korona’dan dolayı gevşetilen hafta sonu sokağa çıkma yasakları ile geçen iki hafta sonu Hatay’ın yükselen bir yıldızı olan ilçemiz Altınözü dolup taştı. Korona’ya rağmen müthiş bir kalabalığa misafirperverlik yapıyor.

Yapılan projeler ile başta Cam Balkon ile basının ciddi manada dikkatini çeken ve zeytin festivalleriyle daha fazla kitlelere ulaşmayı başarmış ve adından söz ettirmeye devam ediyor.

Şuan tamamlanmakta olan ters ev, asma köprü projeleriyle haberlere bir kez daha konu olacağı aşikâr…

İlçemiz bundan daha fazlasına layık olmakla birlikte sıradaki yatırımlarla daha fazla gündemde olacağına emin olabilirsiniz…

Bu arada ilçemize ulaşmak adına Antakya – Altınözü yolu bu güzellikleri görmeye bir engel olarak hala durmakta…

İhalesi yapılan yolun hızlı bir şekilde bitirilmesi ve hizmete sunulması şart!

Çünkü bu yol yıllardır aynı şekilde çakıllı asfaltlama sistemiyle yama yapılarak bu günlere gelmiş artık bu yol genişletilerek taş ocaklarının kamyonlarının esaretinden kurtarılmalı…

Yolda kamyon arkasında uzun uzadıya araba konvoyları ile tehlikelere davet çıkarmaktadır.

Bu eksiklikler kısa zamanda çözüme kavuşturulup yolumuza devam etmek istiyoruz…

Hatay’ın yükselen yıldızı Altınözü artık her alanda kendinden söz ettirmek istiyor…

İlçemizi herkes tanıyacak… Bu güzel ilçeye herkesi bekliyoruz….

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.