DOLAR 32,9929 -0.14%
EURO 36,1167 0.14%
ALTIN 2.555,94-0,20
BITCOIN 20101873,55%
Hatay
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Aydın’dan Hatay’a İncirin Yolculuğu” Adlı Proje Tanıtıldı

“Aydın’dan Hatay’a İncirin Yolculuğu” Adlı Proje Tanıtıldı

ABONE OL
2 Nisan 2022 10:41
“Aydın’dan Hatay’a İncirin Yolculuğu” Adlı Proje Tanıtıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2012 yılından bu yana Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Yenilik Yayım Projeleri kapsamında bu yıl Aydın İncir Araştırma Enstitüsü ve Hatay Tarım Orman İl Müdürlüğü işbirliği ile uygulanan “Aydın’dan Hatay’a İncirin Yolculuğu” adlı Proje Tanıtımı yapıldı.

Toplantı, Hatay Tarım ve Orman Müdürlüğü Konferans Salonu’nda, Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabahittin Abay, Proje Koordinatörü, İlçe Müdürlerim, Şube Müdürleri, Üniversite hocaları, teknik personel ve tarımsal yayım danışmanlarının katılımıyla gerçekleşti. Proje Koordinatörü Emel Abay’ın proje tanıtımı ile başlayan toplantı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Oğuzhan Çalışkan’ın konuşmalarıyla devam etti.

BU PROJE İLE İNCİR KAPAMA BAHÇE SAYISI ARTACAK

Mustafa Kemal Üniversitesi Bahçe Bitkileri Bölümü Prof. Dr. Oğuzhan  Çalıkan, Hatay’ın incir yetiştiriciliği konusunda potansiyelinin olduğunu ve kuru incirin ihracatında ülkemizin birinci sırada olduğunu ifade ederek, Hatay İlimizin de bilinçli üretim ile yaş incir ihracatında önemli sıralamaya yükselebileceğini vurguladı. Ayrıca Hatay İlimizin sahip olduğu ekolojik özellikleri sebebi ile hem sofralık hem de kurutmalık incir yetiştiriciliğinin yapıldığı bir il olduğunu, bu proje ile incir kapama bahçe sayısının da artacağını söyledi.

Akabinde Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabahittin Abay konuşmasında, proje kapsamında daha çok ihracata uygun ürünlerden olan Sarı Zeybek, Divrek Kara ve Yeşil Güz incir çeşitlerinin adaptasyon çalışmalarının yapılarak Hatay İlimiz ve ülkemiz ekonomisine katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Hatay Tarım ve Orman İl Müdürü Ergün Çolakoğlu yaptığı konuşmasında şu sözlere değindi: “İlimiz tarımsal üretimin arttırılması için Bakanlığımız tarafından 81 İl Müdürlüğünden değerlendirmeye alınmak üzere Kadın Tarımsal Yayım ve Yenilik Projeleri, Tarımsal Yenilik Projeleri ve İl Özel Projeleri olmak üzere 3 konu başlığı altında projeler talep edilmektedir.

İlimizde Bakanlığımız destekli yeni çeşit ve türlerin yaygınlaştırılması, çiftçilere tohum ve fidan desteği verilmesi amacıyla demonstrasyon ve denemeler kurulmaktadır. Bu projelerde yeni çeşitlerin bölgeye uygunluğunu göstermek, çiftçiye tohum desteği sağlamak, bölgemizde yeni çeşitlerin kullanımını yaygınlaştırmak amaçlanmıştır.

Bugünde burada bulunma sebebimiz; Tarımsal Yenilik Projelerinden Aydın İncir Araştırma Enstitüsü tarafından İlimizle ortak iş birliği içerisinde yürütülecek olan “Aydın’dan Hatay’a İncirin Yolculuğu” isimli projenin uygulanmaya başlamasıdır. Bu proje, İlimiz incir yetiştiriciliğinin geliştirilmesi, çiftçilere eğitim yayım konusunda bilgilendirme sağlanması, Bakanlığımız tarafından verilen fidan desteği ve yapılacak olan inceleme gezileri ile iki İl arasında tarımsal iş birliğinin artması konusunda öncü bir proje olacaktır.’

Proje Açılış toplantısı Müdür Çolakoğlu’nun konuşmasıyla son bulurken, öğleden sonra Aydın İncir Araştırma Enstitüsü Personeleri tarafından Teknik Personele Hizmet içi eğitim toplantısı verildi. Eğitimde; incir yetiştiriciliği, hastalık ve zararlılar ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.