DOLAR 33,0984 0.15%
EURO 36,0516 0.14%
ALTIN 2.560,31-0,02
BITCOIN 20222173,05%
Hatay
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Çocuklarımız Açlık, Sefalet Ve Cehalete Mahkûm Edilemez”

“Çocuklarımız Açlık, Sefalet Ve Cehalete Mahkûm Edilemez”

ABONE OL
4 Ekim 2023 11:18
“Çocuklarımız Açlık, Sefalet Ve Cehalete Mahkûm Edilemez”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği, çocukların açlık, sefalet ve cehalete mahkum edilemeyeceğini dile getirdi.

“Uyarıyoruz” başlığıyla Basın açıklaması yapan Atatürkçü düşünce Derneği, şu ifadelere yer verdi:

 “2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı başlarken çocuklarımız yolsuzluk ve ekonomik kriz kaynaklı açlık ve sefaletle birlikte yıllardır sistematik olarak dinselleştirilen Eğitim Sisteminin yarattığı cehaletin pençesinde kıvranıyor. Aslında Sosyal Devlet’in başat görevi ise de, milyonlarca anne baba evlatlarının beslenme, barınma ve giyinme gibi en temel gereksinimlerini karşılayamıyor. Yavrularımız doğru ve sağlıklı beslenemiyor, bedensel ve zihinsel gelişmeleri köreliyor. Taşımalı Eğitim kılıfı ile okulsuzlaştırılan binlerce köyümüz cehaletin kör kuyusunda çaresiz bırakılıyor. 12 yıllık kesintisiz eğitimi katleden bilim dışı 4+4+4 sistemi ile geleceğimiz karartılıyor. Üniversite sınavlarında 40 Matematik sorusundan ancak 7’si, 18 Fen sorusundan sadece 2’si doğru yanıtlanabilirken Türkçe okuduğunu anlamada 72 ülke arasında 54. sırada sürünüyoruz. Ulusal çapta yapılan bir araştırmada ise çocuklarımızın % 66’sının okuduğunu anlamadığı saptanıyor.

Bu vahim tablo; ihaleler ve teşviklerle ihya ettiği kimi şirketlerin trilyonluk vergi borçlarını bir kalemde silerken öğrencilerimize günde bir öğün yemeği çok gören AKP İktidarının eseridir.

Hal bu iken, görevi çocuklarımızın dünya çocukları ile yarışabilecekleri bilimsel bilgi ile donatılmalarını sağlamak olan Milli Eğitim Bakanlığı, Laik Cumhuriyet düşmanı kimi tarikat-cemaat vakıf ve dernekleriyle protokoller imzalıyor, Değerler Eğitimi dediği, ÇEDES adı verdiği bilim dışı uygulamalarla okullarımıza imamlar, vaizler atıyor, sarıklı cübbeli, çarşaflı peçeli kişilerin eğitimci sıfatıyla körpe beyinlere rol model olarak sunulmasına olanak sağlıyor. Siyaset kurumunun devlete ve topluma musallat olan bu çağ dışı yapılanma ve uygulamalara tepkisizliği ise yürekleri yakıyor.

Atatürkçü Düşünce Derneği olarak, Milli Eğitim Bakanlığını bir kez daha uyarıyoruz;

– Ulusumuzun ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın Atatürk ışığında bilimsel bilgi ile eğitilmesinden sorumlu olduğunuzu unutmayınız!

– Görevinizi adınızdaki “MİLLİ” sıfatına uyarak yapınız!

– Milli Eğitim Temel Kanunu esaslarının yok sayılmasına, çiğnenmesine izin vermeyiniz!

– Eğitim Sistemimizi dinselleştiren ÇEDES benzeri uygulamalara derhal son veriniz!

– Diyanet İşleri Başkanlığı ile tarikat ve cemaat vakıf ve derneklerini bakanlığınızdan uzak tutunuz!

– 4+4+4 ve Taşımalı Eğitim yanlışlarından bir an önce dönüp köy okullarını açınız, 12 yıl kesintisiz, ücretsiz, laik ve bilimsel Eğitim Sistemini hayata geçiriniz!”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.