DOLAR 33,0963 0.21%
EURO 36,2598 0.56%
ALTIN 2.628,740,28
BITCOIN 21635793,37%
Hatay
24°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Deprem Sabahı Koordinasyon Yoktu

Deprem Sabahı Koordinasyon Yoktu

ABONE OL
8 Mart 2024 11:08
Deprem Sabahı Koordinasyon Yoktu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hatay Tabipler Odası Başkanı Sevdar Yılmaz hafta sonu gerçekleşen HAMOK “deprem” konulu panelde önemli bir sunum gerçekleştirdi. Sevdar Yılmaz gerçekleştirdiği sunumda 7 Şubat sabahı Hatay Eğitim Araştırma hastanesinin görüntülerinin İsrail’in Filistin’de uyguladığı soykırımdan farksız olmadığını söyledi. Sevdar Yılmaz;

“Biliyorsunuz Şu Anda Filistin’de İsrail tarafından Soykırım Suçu işleniyor ve bütün dünya bunu izliyor. İsrail Filistin’de hastaneleri bombalıyor, Kadın-Erkek, Çocuk-Genç, Yaşlı demeden bu suçu işlemeye devam ediyor. Filistin’deki hastane görüntüleriyle, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesinin 7 Şubat sabahı görüntüleri aynıydı. Hatay’a ilk gelenler UMKE ekipleriydi. 7 Şubat sabahı Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi bahçesinde 40 çadır kurmuşlardı. Kendi yaralısını getiren binlerce kişiye yardım ettiler. UMKE gönüllülük esasına göre çalışır. Yaralıları enkaz altından çıkaracak ekipler gelemedi ya da gelmedi. Koordinasyon hiçbir alanda yoktu.”

Deprem sonrası Hatay Tabipler Odası olarak yaptıkları çalışmalara değinen Sevdar Yılmaz koordinasyon merkezi kurduklarını, görüşmeler ve ortak çalışmalar yaptıklarının altını çizdi.

“Gezici ekipler tarafından toplam 158 mahallede 368 saha taraması yapıldı. Bazı köyler kontrol amaçlı tekrar ziyaret edildi. Gittiğimiz köy-mahallelerde bizi görenler boynumuza sarılıp nihayet devleti gördük dediler. Türkiye Psikiyatri Derneği ve Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği ile beraber sahada psikososyal destek için grup çalışmaları ve Kadın bulu şmalarında temel olarak; hijyen, üreme sağlığı, cinsel sağlık, şiddet ve kadın hakları üzerine tartışmalar yürütüldü. “

Deprem ve iş cinayetleri başlıklı konuya ayrıca değinen Sevdar Yılmaz ,Depremde ölenlerden kimlerin İŞ KAZASI kapsamına girdiğinin tespit edilmesi gerektiğini belirterek, deprem esnasında işyerinde ya da görevlendirmeyle bölgede olan (geçici görevlendirme, seminer vb. faaliyetler nedeniyle) bütün çalışanların ölümünün İŞ KAZASI kapsamına girdiğini ifade etti.

“Özellikle 6 Şubat’ta 11 şehrimizi etkileyen iki depremde resmi verilere göre elli binin üzerinde kişi hayatını kaybetti, yüzbinlerce kişi yaralandı ve hala yüzlerce kayıp insanımız var.

Depremde ölenlerden kimlerin İŞ KAZASI kapsamına girdiğinin tespit edilmesi gerekir. Deprem esnasında işyerinde ya da görevlendirmeyle bölgede olan (geçici görevlendirme, seminer vb. faaliyetler nedeniyle) bütün çalışanların ölümü İŞ KAZASI kapsamına girer. Buna hastanede vefat edenler de dahildir. Ayrıca yıkılan otel, lokanta, belediye, genel işler vb. işyerleri de var. Buralarda gece vardiyasında çalışırken hayatını kaybeden tüm işçiler de yine bölgedeki otellerde eğitim seminerleri ve geçici görevlendirme ile kalırken hayatını kaybedenler de İŞ KAZASI kapsamına girer.

Ancak deprem o kadar yıkıcıydı ki devlet dışında hiçbir kurumun araştırmaları ile ölen işçilerin gerçek sayısının öğrenilebilmesi çokta mümkün görünmüyor. “

Geçekleştirdiği sunumda son olarak ise asbest konusuna dikkat çeken ve uyarılarda bulunan Hatay Tabipler Odası Başkanı Sevdar Yılmaz , asbest sorunun aslında yıllardır bir halk sağlığı sorunu olarak durduğunu ama üzerinin örtülen bir konu olduğunu söyledi. Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.