DOLAR 33,0978 0.16%
EURO 36,0861 0.17%
ALTIN 2.560,88-0,02
BITCOIN 20226872,58%
Hatay
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

DSİ Hatay Yatırımlarını Açıkladı

DSİ Hatay Yatırımlarını Açıkladı

ABONE OL
8 Mart 2024 10:52
DSİ Hatay Yatırımlarını Açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden ekonomiye kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

HATAY’DA 83 BİN 140 DEKAR ARAZİYİ SUYLA BULUŞTURDUK

Hatay’a yapmış oldukları DSİ yatırımları hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 21 yılda Hatay’da inşa ettiğimiz 14 sulama tesisi ile 83 Bin 140 dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık.” dedi.

HATAY’IMIZA 7 BARAJ, 4 GÖLET VE 3 YERALTI DEPOLAMA TESİSİ KAZANDIRDIK

Bereketli toprakları, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Hataylıların emekleriyle can bulan Hatay’daki tarımsal araziler, üretim potansiyeli bakımından Bölgemizde önemli bir yere sahiptir.  Hatay’da refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 120 adet Tesis ile 25 Milyar 598 Milyon TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Hatay’da son 21 yılda 7’si baraj, 4’i gölet ve 3 adeti de yeraltı depolama tesisi olmak üzere 14 depolama tesisi inşa ettik ve böylece 897 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık.” dedi.

3 BARAJ, 1 GÖLET İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Hataylı çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “Hatay’ın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda 3 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 7 bin 660 dekar tarımsal araziyi daha sulama suyuna kavuşturmayı hedefliyoruz. Ayrıca; Hatay’da taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 85 adet taşkın koruma tesisi ile Hatay şehir merkezi, 83 adet yerleşim yeri ve 2 bin 204 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir. Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz.” dedi.

HATAY’DA SUYUN GÜCÜ ENERJİYE DÖNÜŞTÜ

Hatay’da son 21 yılda 2 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisi işletmeye alınarak yıllık 51 GWh enerji üretimi sağlandığını ifade eden Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Kurulu gücü 13,28 MW olan bu tesisler sayesinde Milli Ekonomimize, yalnızca enerji alanında yıllık 96 Milyon TL katkı sunuyoruz.

Şuan planlama ve projelendirme safhasında olan 11 adet HES ile de Ülkemizin enerjisine güç verecek olmaktan heyecan duyuyoruz. 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle yaklaşık 17 000 hanenin enerji ihtiyacını Hatay’da kurulu HES’lerle karşılıyoruz.” dedi. Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Hataylıların özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz. 6 Şubat depremleri ile başlayan süreçte ağır yaralar alan Hatay’ı ve Hataylıları asla yalnız bırakmayarak yaralarımızı dün olduğu gibi bundan sonra da birlikte sarmaya devam edeceğiz.” dedi. Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.