DOLAR 32,9958 -0.14%
EURO 36,0450 0.09%
ALTIN 2.558,43-0,08
BITCOIN 20170353,91%
Hatay
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Türkiye, Paris 2024’e şu ana kadar 11 branşta 50 kota aldı

Türkiye, Paris 2024’e şu ana kadar 11 branşta 50 kota aldı

ABONE OL
7 Mart 2024 18:17
Türkiye, Paris 2024’e şu ana kadar 11 branşta 50 kota aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nın başlamasına 5 aydan daha az bir süre kala milli sporcular, şu ana kadar 11 branşta 50 kota aldı.

Paris’te 26 Temmuz-11 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olimpiyatlar için kota müsabakaları hız kesmeden devam ediyor.

Paris 2024’e Türkiye, 50 sporcuyla katılmayı garantiledi. Haziran ayına kadar sürecek kota müsabakalarında olimpiyata katılım gösterecek Türk sporcu sayısının artması bekleniyor.Filenin Sultanları 12 kişiyle olimpiyata gidecek

A Milli Kadın Voleybol Takımı, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’nda 12 sporcuyla mücadele edecek.

FIVB Milletler Ligi ile Avrupa Şampiyonası’nın son galibi olan ve Dünya Kupası niteliği taşıyan Olimpiyat Elemeleri’ni de birinci bitirerek Paris vizesi alan “Filenin Sultanları”, Fransa’da altın madalya mücadelesi verecek.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’nın yanı sıra Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı (5 kişi), okçulukta Klasik Yay Erkek Milli Takımı (3 kişi) şu ana kadar takım olarak olimpiyatta yer almaya hak kazanan takımlar oldu. Cimnastik ve okçulukta olimpiyatta yer alacak milli sporcular, takım yarışlarının yanı sıra bireyselde de mücadele edecek.Bireyselde en çok kota boks ve güreşte

Olimpiyat için geri sayım sürerken Türkiye’ye bireysel branşlarda en çok kota kazandıran sporlar, şu ana kadar boks ve güreş oldu.

Boksta milli sporcular Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu, Hatice Akbaş, Gizem Özer, Samet Gümüş ve Tuğrulhan Erdemir, Polonya’da geçen yıl düzenlenen 3. Avrupa Oyunları’nda Paris 2024’e kota almayı başardı.

Milli güreşçiler Rıza Kayaalp, Taha Akgül, Ali Cengiz, İbrahim Çiftçi, Buse Tosun Çavuşoğlu ile Evin Demirhan Yavuz da 2023 Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’ye olimpiyat kotası kazandıran isimler oldu.Tokyo’da madalya alan isimler

Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda madalya kazanan 13 isimden 8’i Paris 2024 için Türkiye’ye kota kazandırdı

Tokyo’da altın madalya kazanan milli boksör Busenaz Sürmeneli ile gümüş madalya alan Buse Naz Çakıroğlu, Paris’te de yer alacak.

Okçulukta altın madalya alan Mete Gazoz, güreşte bronz madalyalar elde eden Taha Akgül ile Rıza Kayaalp, artistik cimnastikte de Ferhat Arıcan, Türkiye’ye kota kazandırdı. Bu isimlerin Paris’te olmasına kesin gözüyle bakılırken, ülke kotası olduğu için son kararı ulusal federasyonları verecek.

Tekvandoda ise bronz madalyalı sporcular Hatice Kübra İlgün ve Hakan Reçber, Paris 2024 bileti elde etti.

Son olimpiyatta bronz madalya alan milli güreşçi Yasemin Adar’ın ise kota müsabakaları 2024 yılında devam edecek. 2020 Tokyo’da karatede madalya alan 4 isim ise bu branşın Paris 2024’te yer almayacağından dolayı olimpiyatta mücadele edemeyecek.Paris’te 11 branş garanti

Türkiye, Paris 2024’te 11 farklı branşta yer almayı garantiledi.

Atıcılık, atletizm, yol bisikleti, boks, artistik cimnastik, güreş, okçuluk, tekvando, voleybol, yelken ile yüzmede milli sporcular Paris’te madalya mücadelesi verecek.

Bu branşların yanı sıra diğer olimpik branşlarda da kota müsabakaları sürecek. Bazı branşlarda sporcular dünya sıralamasına göre de kota hakkı elde edebilecek.Bazı branşlarda isimleri federasyonlar belirleyecek

Bazı branşlarda kurallar gereği, sporcular kota alsa da olimpiyata katılacak isimleri ulusal federasyonlar belirleyecek.

Şu ana kadar kota kazanılan voleybol, yol bisikleti, artistik cimnastik, güreş, yelken ve okçulukta katılacak isimlere federasyonlar karar verecek.Kotalar

Paris 2024 Olimpiyat Oyunları’na şu ana kadar kota alan milli sporcular ve branşlar şöyle:

BranşSporcuDisiplin – SıkletKotaKotayı aldığı müsabakaKotayı aldığı derecesi
Atıcılıkİsmail Keleş10 metre havalı tabancaÜlke2023 Avrupa OyunlarıAltın madalya
AtıcılıkŞimal Yılmaz10 metre havalı tabancaÜlkeAtıcılık Havalı Silahlar Avrupa ŞampiyonasıGümüş madalya
AtıcılıkSena CanSkeetÜlke2023 Dünya Şampiyonası8.
AtletizmKaan Kigen ÖzbilenMaratonBireysel2023 Barselona Maratonu2.05.37
AtletizmSultan HaydarMaratonBireysel2023 Valencia Maratonu2.21.27
AtletizmErsu ŞaşmaSırıkla atlamaBireyselAlmanya Uluslararası Sırıkla Atlama Yarışması5.90 metre
AtletizmSalih Korkmaz20 km yürüyüşBireysel2023 Dünya Atletizm Şampiyonası1.19.49
AtletizmYasmani Copello Escobar400 metre engelliBireysel2023 Dünya Atletizm Şampiyonası48.66
Yol BisikletiTürkiyeYol yarışıÜlkeUCI Yol Bisikleti Ülkeler Dünya Sıralaması Listesi40.
BoksBuse Naz Çakıroğlu50 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıAltın madalya
BoksHatice Akbaş54 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıBronz madalya
BoksGizem Özer60 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıBronz madalya
BoksBusenaz Sürmeneli66 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıAltın madalya
BoksSamet Gümüş51 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıGümüş madalya
BoksTuğrulhan Erdemir71 kiloBireysel2023 Avrupa OyunlarıBronz madalya
Artistik CimnastikFerhat ArıcanTakım – BireyselÜlke2023 Dünya Şampiyonası10.
Artistik CimnastikAdem AsilTakım – BireyselÜlke2023 Dünya Şampiyonası10.
Artistik CimnastikAhmet ÖnderTakım – BireyselÜlke2023 Dünya Şampiyonası10.
Artistik CimnastikAyberk KoşakTakım – BireyselÜlke2023 Dünya Şampiyonası10.
Artistik CimnastikEmre DodanlıTakım-BireyselÜlke2023 Dünya Şampiyonası10.
GüreşRıza KayaalpGrekoromen 120 kiloÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıGümüş madalya
GüreşAli CengizGrekoromen 87 kiloÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıAltın madalya
GüreşTaha AkgülSerbest 125 kiloÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıBronz madalya
Güreşİbrahim ÇiftçiSerbest 97 kiloÜlke2023 Dünya Şampiyonası5.
GüreşBuse Tosun ÇavuşoğluKadınlar 68 kiloÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıAltın madalya
GüreşEvin Demirhan YavuzKadınlar 50 kiloÜlke2023 Dünya Şampiyonası5.
OkçulukMete GazozKlasik Yay Erkek TakımÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıGümüş madalya
OkçulukUlaş Berkim TümerKlasik Yay Erkek TakımÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıGümüş madalya
OkçulukMuhammed Abdullah YıldırmışKlasik Yay Erkek Takım – BireyselÜlke2023 Dünya ŞampiyonasıGümüş madalya
TekvandoMerve Dinçel Kavurat49 kiloBireyselWT Olimpik Sıralama2.
TekvandoHatice Kübra İlgün57 kiloBireyselWT Olimpik Sıralama4.
TekvandoNafia Kuş Aydın67 kiloBireyselWT Olimpik Sıralama2.
TekvandoHakan Reçber68 kiloBireyselWT Olimpik Sıralama3.
TekvandoEmre Kutalmış Ateşli+80 kiloBireyselWT Olimpik Sıralama5.
VoleybolA Milli Kadın Takımı (12 kişi)TakımÜlkeFIVB Kadınlar Olimpiyat Eleme TurnuvasıAltın madalya
YüzmeKuzey Tunçelli800 ve 1500 metre serbestBireysel2023 Gençler Dünya Şampiyonası7.48.75 – 14.58.67
YüzmeEmir Batur Albayrak1500 metre serbestBireysel2023 Gençler Dünya Şampiyonası15.00.57
YelkenYiğit Yalçın ÇitakILCA 7Ülke2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası28.
YelkenEcem GüzelILCA 7Ülke2024 ILCA 7 Dünya Şampiyonası36.
AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.