21-05-2018 13:07:00

Hurmadan sonra bir bardak su!

Hurmadan sonra bir bardak su!

Tatlılar söz konusu olduğunda hepimiz dişlerimiz için tedirgin oluruz.


Ancak Ramazan ayının baş tacı ‘Hurma’ için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Tıpkı hurmada olduğu gibi doğadan gelen bazı şekerler, diş minesini güçlendirir ve onları plağa karşı korur. Diş hekimleri, Ramazan ayında sofralarda daha fazla yer alan hurma ile ilgili şu bilgileri verdiler: “Her ne kadar dişlerimiz için sağlıklı bir besin olsa da, üst üste tüketilip dişler fırçalanmadığında hurma da diğer yiyecekler gibi çürüklere sebep olabilir. Hurma yedikten sonra ağız su ile çalkalanmalı, dişler 30 dakika sonra fırçalanmalıdır.”

LİFLİ YAPISINDAN DOLAYI TOK TUTAR

Uzmanlar, “Çocuklara, özellikle de 3 yaşından küçük çocuklara hurma verilirken dikkatli olunmalıdır” diyerek aileleri şu sözlerle uyardılar: “Hurma sert ve lifli bir yapıya sahiptir. Sert yapısından dolayı dişleri yeteri kadar gelişmemiş çocuklar hurmayı yeteri kadar çiğneyemezler, hem de bağırsakları bu kadar lifli bir yapıyı sindirmeye hazır değildir. Ama hurmanın şöyle bir güzel özelliği vardır; lifli yapısından dolayı tok tutar, ayrıca birçok vitamin ve mineral içerir. Erişkinlerin de kararında tüketmesi önerilir.”

DİŞ İPİNİ İHMAL ETMEYİN

Uzmanlar, “Hurma ne kadar sağlıklı bir besin olursa olsun; ne yerseniz yiyin, ağız ve diş bakımınızı aksatmayın” diyor ve uyarıyor; “Her iftardan ve sahurdan sonra dişlerinizi en az iki dakika boyunca fırçalayın. Diş ipini de ihmal etmeyin. Diş ipi kullanmazsanız, dişlerinizi eksik temizlemiş olursunuz. Diş ipi, diş çürüklerini önlemede önemli bir yer tutuyor.”

GARGARAYA GÜVENMEYİN, BİTKİLERDEN YARARLANIN

“Ağız kokusunu engellemek için gargaralara güvenmeyin, bitkilerden yararlanın” diyen uzmanlar, “Maydanoz, nane, zencefil, dereotu, ada çayı, tarçın, yeşil çay, okaliptüs, kakule, kişniş ağız kokusuna iyi gelir. Kimi çiğ şekilde çiğnendiğinde, kimisi de çay şeklinde demlenip içildiğinde ağız kokusunun önüne geçer. Sahurda bir bardak soğuk süt içilmesi de kokuyu azaltır” dediler.

Bu haber 90 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER SAĞLIK HABERLERİ
Bostancı&Altunay’dan sanat gösterisi

Bostancı&Altunay’dan sanat gösterisi

Bu yıl 12. düzenlenen Füsun Sayek Sağlık ve Kültür etkinlikleri kapsamında Kültür Kentleri Birliği Platformu Hatay İl Temsilciliğince Heykeltıraş-Mozaik sanatçısı Ahmet Bostancı ve..

DEVAMI +
HATSU, SABOTAJI KINADI

HATSU, SABOTAJI KINADI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Payas ilçesine bağlı Karacaören ve Bükünsuyu mevkiinde içme suyu kaynağı bulunan bölgelerde yapılan ..

DEVAMI +
Sağlık için hareket şart

Sağlık için hareket şart

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ofis içerisinde fırsat buldukça hareket etme konusunda uyarıda bulundu.

DEVAMI +
Hareket edin

Hareket edin

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, ofis içerisinde fırsat buldukça hareket etme konusun uyarıda bulundu.

DEVAMI +
OLUMSUZ OLAYLAR BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALDI

OLUMSUZ OLAYLAR BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALDI

Hatay Veteriner Hekimler Odası, Kurban Bayramı’na yapılacak kurban kesimlerinde, hayvanlardan yayılan rahatsızlıklara, ülkedeki yıllık kesilen hayvan miktarına, kesime bağlı gelişe..

DEVAMI +
Oğlakören’de Doğa yürüyüşü

Oğlakören’de Doğa yürüyüşü

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı “ Antakya Sağlıklı Hayat Merkezi” ile başlatılan "Fiziksel Aktivite ve Hareketli Yaşam” aktiviteleri devam ediyor.

DEVAMI +