10-01-2019 07:12:00

Katar Expo Moda ve tasarım ödülü Hatay'ın

Katar Expo Moda ve tasarım ödülü Hatay'ın

“ÖDÜL ÜLKEM ADINA, HATAY’IMIZIN ADINA”


Hatay’ın tanınmış simalarından olan ve yıllardır alanında başarılara imza atan Miss Gözde Modaevi İşletmecisi Bereket Kanadlı, Türkiye'de ilk olan bir başarıya imza attı. 2018 yılı Katar Expo Moda ve tasarım ödülünü Hatay'a kazandırdı.

“ÖDÜL ÜLKEM ADINA, HATAY’IMIZIN ADINA”

Antakya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) toplantı düzenleyen Kanadlı, 2018 yılı Katar Expo Moda ve tasarım ödülünü almaktan mutlu ve gururlu olduğunu söyledi.

Yurt dışına en azından 2-3 defa seyahat ettim ki bu ülkeye hangi ülkelerin katılacağını bunun nasıl modellerle gerçekleşebileceğini gözetmek için gittim, gözettikten sonra tekrar Hatay’a döndüğünü ve üzerinde çalışmalara başladığını belirten Kanadlı, “Yeni modelleri tasarlamak ortalama 2 ayımı aldı ve dikimleri sağlayıp oradaki fuara katıldım. Fuarda çeşitli ülkeler davet edilmişti. İspanya, Lübnan ve Avrupa ülkelerinden, Arap ülkelerinden birçok ülkeden davetli firmalar vardı. EXPO heyeti bütün katılan firmaları tek tek ziyaret edip, fotoğraflarını çekip sonra değerlendirme yaptılar. Çok şükür 1. olarak beni ilan ettiler ve birincilik ödülünü kazandım. Tabi ki bu sadece benim şahsıma değil, hem ülkemin adına, hem de Hatay’ım adına böyle bir ödüle layık görüldüm ve çok şükür bundan mutlu ve gururluyum” dedi.

UMARIM BENİM SESİMİ DUYARLAR

Aldığı ödülün, hem Hatay’a hem Türkiye’ye katkıda bulunacağından emin olduğunu belirten Kanadlı, “Çünkü EXPO 2021 Hatay’da olacak. İnsanlar EXPO’yu sadece isim olarak biliyor, EXPO’nun nasıl hazırlanması gerektiğini, nasıl bir çalışma yapılmakta olduğunu kimse bilmiyor. Bu konuya Hatay’da pek fazla değinilmiyor ne yetkililer, ne şuan ki siyasetçiler. Ben esnaf olarak bu dalda elimden geldiği kadar kendi meslektaşlarımın hepsini ziyaret edip sonradan kendi iş yerime davet ettim ve bunun bütün açıklamalarını onlarla beraber paylaştım. Hazırlık yapmaları lazım, imalatçı olmaları lazım. Çünkü imal etmesek ne yazık ki ne Hatay’a bir katkımız olabilir, ne de bu sektöre katkımız olabilir. Şu anda Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etmemizi istediler, Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etmemizi istediler sonra da Valiyi ziyaret etmemizi istediler ki bu konuyla ilgili destek bize verilsin. Modacılık şuan sadece bir dal onun haricinde Antakya’da ve Hatay’da öğretim olarak birçok dalımız var ama hiçbirine şuanda yeteri kadar destek yok aynı zamanda önümüzde çok uzun bir sürede yok. Şuanda 2021 uzun bir süreç değil, daha fuar alanımız yok, onunla ilgili alt çalışmalar yok. Biz 2021’de bunu kazandık ama şuana kadar hiçbir hazırlık yapılmadı. Temennimdir ki açıklamalarımı devletteki yetkili kişiler umarım benim sesimi duyar ve bu konuyla ilgili çalışmalar başlatılır. Bununla ilgili konuşulacak çok şey var ama yetkililer bizi duyarsa her dalın bir yetkilisi olur ona göre hazırlıklar yapılır, ona göre alt çalışmalar yapılır. Devlet desteğinin mutlaka gelmesi lazım çünkü Antakya’nın bu konuyla ilgili pek fazla hazırlığı yok. EXPO sadece isim olarak geçiyor, bunu alt yapısı olarak şöyle örneklendireyim; şuan yeterince otelimiz yok bununla ilgili hiçbir alt yapı yok. Gittiğim ülkede 3 milyona yakın ziyaretçisi vardı. Biz Antakya da alt yapı hazırlamadan bu şekilde 3 milyonu hiçbir şekilde ağırlayamayız” dedi. Cuma ZEYBEK

Bu haber 141 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER Kültür Sanat HABERLERİ
UNESCO Hatay Gastronomi evi açıldı

UNESCO Hatay Gastronomi evi açıldı

Medeniyetler beşiği Hatay’ın tarih ve kültür zenginliği ile harmanlanmış lezzetlerini tanıtmak amacıyla hayata geçirilen UNESCO Hatay Gastronomi Evi gerçekleşen açılış töreniyle aç..

DEVAMI +
TARİHİ TATLI YENİDEN HAYAT BULUYOR!

TARİHİ TATLI YENİDEN HAYAT BULUYOR!

“Helva Hattuş” Mahveli’de hayat buldu.

DEVAMI +
Defne Rotary Kulübü’ne üç yeni üye

Defne Rotary Kulübü’ne üç yeni üye

Antakya Defne Rotary Kulübü, yeni üye alım töreni düzenledi.

DEVAMI +
Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Koro, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı

Antakya Medeniyetler Korosu, şehit yakınları ve gaziler için sahne aldı.

DEVAMI +
ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

ANADOLU EZGİLERİNİ DÜNYAYA SEVDİRİYOR

İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Okay Özdağ, "Dünyadan 81 Gitarist, 81 Anadolu Halk Ezgisi" projesiyle farklı yörelere ait türküleri..

DEVAMI +
ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

ANTAKYA’YA YAKIŞIR DEV RESORASYON!

Tarihi Eski Antakya Sokaklarında turizm ve ekonomiye katkı sağlaması için restorasyon çalışmaları başlatıldı.

DEVAMI +