22-10-2018 12:10:00

TOPLUM MERKEZLERİ HERKESE HİZMET VERİYOR

TOPLUM MERKEZLERİ HERKESE HİZMET VERİYOR

Türk Kızılay Hatay Toplum Merkezi Gazeteciler gününde gazetemiz çalışanlarına tanıtıldı.


Türk Kızlay ev sahipliğinde Dünya Gazeteciler Gününde Mazman Medya olarak Reyhanlı’da ağırlandık. Oldukça sıcak ve samimi bir şekilde karşılandığımız Reyhanlı’da, Türk Kızılay Toplum Temelli Göç Programları kapsamında kurulan Reyhanlı Toplum Merkezini tanıma fırsatı bulduk.

Türk Kızılay Reyhanlı Toplum Merkezi, özverili çalışan kadrosu, hijyenik ortamları ve üst düzey eğitim materyalleriyle Suriyeli sığınmacılara kaliteli bir ortam sunuyor.

Toplum Merkezleriyle ilgili bizlere bilgi veren Türk Kızılay Toplum Merkezleri İletişim Sorumlusu Ece Ceren Doğar, toplum merkezlerinin 15 Mart 2011 tarihinde başlayan siyasi kriz ve savaş neticesinde milyonlarca kişinin yerlerinden edilmiş ve insani yardıma ihtiyaç duyar hale gelmiş olduğunu ifade etti.

Doğar: “Bu ihtiyaç doğrultusunda, Türk Kızılay Toplum Merkezi Projesi hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında ilk Toplum Merkezi 20 Ocak 2015 tarihinde Şanlıurfa ilinde kurulmuştur. Tüm yaşlı, engelli, her yaştan yararlanıcılarımız var. Ama en önemli noktayı da şöyle belirteyim, toplum merkezleri sadece Suriyelilere hizmet vermiyor. Toplumda bu yönde genel bir kanı var. Sadece Suriyeliler değil, mesela Ankara Altındağ’da bölgede bulunan toplum merkezimizdeki kurslardan o bölgedeki herkes faydalanabiliyor.  Suriyeli, Iraklı ya da bölge halkı  Kızılay kurslarına katılabilmektedir. Bu çok önemsediğimiz bir nokta bizim. Bir diğer nokta da gönüllülerimiz çok fazla. Hem Suriyeli hem de Türkiye’den oldukça fazla gönüllümüz var. Dolayısıyla en yakın toplum merkezine gidip gönüllülük için başvuru yapılabilmektedir. Kişiler kendi uzmanlık ya da ilgili alanlarına göre gönüllü olabiliyorlar” dedi.

NERELERDEYİZ

Toplum Merkezlerinin Türkiye’nin 15 noktada hizmet verdiğini belirten Doğar: “Faaliyette bulunan Türk Kızılay Toplum Merkezleri şu şekildedir: Adana, Ankara, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul (Bağcılar), İstanbul (Sultanbeyli), İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin, Şanlıurfa” illerinde Türk Kızılay’ının hizmet verdiğini belirtti.

AMACIMIZ

Toplum Merkezlerinin temel amacı ile ilgili bilgiler veren Doğar şunlara değindi: “çeşitli kriz veya afet dolayısıyla ülkemizde yaşayan yerlerinden edilmiş insanların ve bölge insanlarının bir arada uyum içerisinde yaşamalarına olanak sağlamak, kişilerin bireysel ve toplumsal gelişimlerine destek olmaktır.”

HEDEF GRUPLAR

Toplum Merkezlerinin Hedef Grubunun tüm yaş grupları ve zarar görebilir gruplar (Engelliler, yaşlılar, şiddete maruz kalmış kişiler vb.) olduğunu vurgulayan Doğar: “Unutulmaması gereken bir nokta, Toplum Merkezlerinin o bölgede yaşayan ve incinebilir tüm insanlara açık olduğudur. Yerel halk, Suriyeliler, Iraklılar, Afganistanlılar, Filistinliler Toplum Merkezlerinin yararlanıcıları arasındadır” dedi.

NELER YAPARIZ?

Doğar: Toplum Merkezleri Programı bünyesindeki temel bileşenler aşağıdaki gibidir:

Koruma

Geçim Kaynağı Geliştirme

Sosyal Uyum

Sağlık ve Psikososyal Destek

Aile Bağlarının Yeniden Tesisi (ABYT)

Koruma bünyesinde; şiddet, zorlama, çocuk işçiliği/evliliği ve istismar durumlarının tespiti yapılır, yönlendirmeler sağlanır, eğitimler verilir; ayrıca okullaştırma faaliyetleri, medikal cihazlara ulaşımın kolaylaştırılması vb. çalışmalar yürütülür.

Geçim Kaynağı Geliştirme bünyesinde; istihdamlarının kolaylaştırılması ve iş gücüne katılabilmeleri için yönlendirme, kurslar (kuaförlük, biçki dikiş, Türkçe, bilgisayar, takı tasarım, hasta ve yaşlı refakatçisi, kaynak teknisyenliği, aşçılık vb.), kamu-özel işbirlikleri sağlanır” dedi.

TARIM EĞİTİMLERİ BAŞLADI

Doğar: “İl Tarım Müdürlükleri ile imzalanan Protokoller çerçevesinde “Tarım Eğitimleri” başlatılmıştır. Ayrıca, “girişimcilik” konusunda işbirlikleri oluşturulmaktadır.

Sosyal Uyum bünyesinde; dil eğitimleri, sportif faaliyetler, kültürel aktiviteler, sanatsal eğitimler, gönüllülük faaliyetleri ve empatinin arttırılması gibi faaliyetler düzenlemektedir.

Belirli aralıklara düzenlenen Danışma Kurulu’nda faydalanıcılar dilek ve taleplerini, önerilerini ileterek çözüm önerilerinde aktif olarak yer almaktadırlar” dedi.

Doğar: “Sağlık ve Psikososyal Destek bünyesinde; göç sonrası yaşanması muhtemel olumsuz psikolojik etkilerle başa çıkma mekanizmalarını güçlendirmek amacıyla bireysel Görüşme ve Grup Terapileri, Sağlık Eğitimleri/Seminerler, Psiko-eğitimler Sağlık Hizmetlerine Erişim sağlanır.

Toplum Merkezleri, özellikle mevsimlik tarım işçilerinin yaşamış olduğu alanlarda da sağlık alanında eğitimler verir, hijyen kolileri dağıtır.

Sağlık Aracıları Gönüllülüğü: Suriyeli kadın yararlanıcılar önce eğitim görürler, ardından da Kızılay personelinin gözetmenliğinde çevrelerindeki Suriyeli kadınlara kendi dillerinde bulaşıcı hastalıklardan korunma yolları, üreme sağlığı, sağlıklı yaşam biçimleri, ilk yardım, kronik hastalıklar, hamilelik ve bebek bakımı gibi konularda saha ziyaretleri yaparak eğitim verirler. (bkz: https://www.kizilay.org.tr/Haber/KurumsalHaberDetay/4020)

ABYT bünyesinde; göç yolunda ayrı düşmüş̧ birinci dereceden ve/veya özel ihtiyaç sahibi akrabaları ile yeniden birleşmeleri, ya da akıbetini öğrenmeleri ve/veya düzenli iletişim kurmalarını sağlama amacıyla gerçekleştirilen üç ana çalışmadan oluşmaktadır: aile birleşimi, kayıp araştırma, aile mesajı iletimi” dedi.

Bu haber 247 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

DOLANDIRICILIĞIN BÖYLESİ GÖRÜLMEDİ!

Tarlanda gömü var dediler, çiftçiyi dolandırmaya kalkıştılar

DEVAMI +
İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

İHRACAT ORANI YÜZDE 5,9 ARTTI

Ocak ayı dış ticaret istatistiklerini açıklanırken, ihracat oranın yüzde 5,9 arttığı saptanırken, ithalat oranın yüzde 27,2 oranında azaldığı görüldü.

DEVAMI +
Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Hıncal Uluç farkını yine konuşturdu

Sabah Gazetesinin usta yazarı Hıncal Uluç’un, Galatasaray – Hatayspor ilk maçının ardından yapmış olduğu yorumları doğru çıktı.

DEVAMI +
İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

İSKENDERUN GENELİNDE PARSEL BACA YENİLEMESİ SÜRÜYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), altyapıda oluşan eksikliklerin tamamlanarak bakım onarım çalışmalarının devam ettiğini duyurdu...

DEVAMI +
Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Ters yönde giden engelli motosikletli kaza yaptı

Defne’de, ters yönde ilerleyen engelli motosiklet sürücüsüyle otomobil çarpıştı, kazada ağır yaralanan motosiklet sürücüsü hastaneye kaldırıldı.

DEVAMI +
Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Onlarca vatandaş ‘Mehmetçik’ için sokağa indi

Suriye sınırında bulunan birliklere takviye için bir süre önce Hatay'a getirilen askeri araç, ZPT ve Komando Birlikleri, sınıra doğru harekete geçti. Sevkiyatı gören vatandaşlar el..

DEVAMI +