15-05-2019 08:25:00

Vali Rahmi Doğan Çilek Hasadı Yaptı

Vali Rahmi Doğan Çilek Hasadı Yaptı

Hatay Valisi Rahmi Doğan ve eşi Gülden Gülüzar, Yayladağı İlçesine giderek Geçici Barınma Merkezinde kalan Suriyeli Türkmenlerin ekip yetiştirdiği çilek ve mantar hasadına iştirak etti.


Yayladağı İlçesinde hasat esnasında basın mensuplarına bir açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, yapılan proje ile 2017 yılından önce 100-150 dönüm civarında olan üretim alanının bu yıl 900 dönüme yükseldiğini ifade ederek, "2014 yılında hayata geçirilen ve Yayladağı ilçemizde üretimine başlanan çilek, ilçemizin tarımsal potansiyeline olumlu bir katkı yapan katma değeri yüksek bir ürünüdür. Burada yürütülen proje ile 250 civarında Suriyeli Türkmen aile geçimini sağlayabiliyor. Bu yolla hem üretime katlı yaparken hem de ekonomik gelir elde etme ve kendi geçimlerini ikame etme imkanı buluyorlar’ şeklinde konuştu.

Vali Doğan, hasat öncesinde Suriyeli yetim çocuklarının eğitim gördüğü merkezi de ziyaret ederek çocuklarla sohbet etti. Gördükleri eğitim ile ilgili bilgiler alan Vali Doğan ve Doğan çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.

Açıklamanın ardından çilek tarlasına girerek ilk hasadı yapan Vali Doğan daha sonra yetiştiriciler ile bir süre sohbet etti. Projelerde 250 Suriyeli aile tarımsal üretimde bulunmaktadır. Mantar ve çileğin yanı sıra 350 dönüm alanda Kapya Biber yetiştirme projesinde devam etmektedir. Sonrasında ihracata yönelik üretilen çileklerin muhafazası için yapılan soğuk hava deposunu inceledi.

MANTAR ÇADIRLARINDA İNCELEMELERDE BULUNDU.

Ardından Yayladağı Kaymakamlığı tarafından ilk kez bu yıl “Kültür Mantarı Yetiştiriciliği” projesi kapsamında hazırlanan 100 er m2’lik 25 çadırda üretilen mantar seralarını inceleyen Vali Doğan, buradaki hasada katılarak mantar çadırlarında incelemelerde bulundu.

Vali Doğan buradaki üreticilere bereketli hasatlar diledi.

Çilek hasadına, Vali Doğan’ın yanı sıra İl Jandarma Komutanı Albay Uğur Ertekin, Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, Yüce, İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün Çolakoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, İl Sağlık Müdürü Umut Tiryaki, İl Göç İdaresi Müdürü Mustafa Cengiz Bilen, Yayladağı Belediye Başkanı Mustafa Sayın ile çiftçiler katıldı.

Haber Merkezi

Bu haber 78 defa okunmuştur.

Etiketler:


YORUM YAZIN

Yapılan Yorumlar
DİĞER YAŞAM HABERLERİ
8 ilçede elektrik yok!

8 ilçede elektrik yok!

TEDAŞ’ın tesis ve bakım çalışması nedeniyle 22 Mayıs Çarşamba günü (bugün) 8 ilçenin birçok mahallesinde elektrik kesintisi yapılacağını duyurdu.

DEVAMI +
SAMANDAĞ'DA NEFESLERİ KESEN YARIŞ!

SAMANDAĞ'DA NEFESLERİ KESEN YARIŞ!

Samandağ Havacılık ve Gençlik Spor Kulübü’nün ev sahipliğini yaptığı Yamaç Paraşütü Türkiye Hedef Şampiyonası 3. Etabı gerçekleştirildi.

DEVAMI +
2018 YILINDA 1 MİLYON 248 BİN 847 BEBEK DÜNYAYA GELDİ

2018 YILINDA 1 MİLYON 248 BİN 847 BEBEK DÜNYAYA GELDİ

2018 yılında canlı doğan bebek sayısı 1 milyon 248 bin 847 olurken, bu rakamın 2017 yılına oranla azalış gösterdiği saptandı.

DEVAMI +
AKBEZ MAHALLESİ’NE YENİ İÇME SUYU HATTI

AKBEZ MAHALLESİ’NE YENİ İÇME SUYU HATTI

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), içme suyu ihtiyacı bulunan bölgelerden gelen talepleri değerlendirerek hizmetlerini sürdürüyor...

DEVAMI +
MAHSUR KALAN BALIKLARA HAYAT VERDİLER

MAHSUR KALAN BALIKLARA HAYAT VERDİLER

Hatay'da Amik Ovası’nda yaşanan 6 aylık esaretin ardından sular neredeyse tamamıyla çekildi.

DEVAMI +
Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. etabı Hatay'da başladı

Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası 3. etabı Hatay'da başladı

Yaklaşık 40 sporcunun katıldığı Türkiye Yamaç Paraşütü Hedef Şampiyonası'nın 3. etabı, Hatay'ın Samandağ ilçesinde düzenleniyor.

DEVAMI +