DOLAR 32,5576 0.04%
EURO 35,0207 0.44%
ALTIN 2.424,390,07
BITCOIN 2090227-4,12%
Hatay
20°

KAPALI

12:38

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Axe
Axe
Aile Hekimleri Cezalandırılıyor

Aile Hekimleri Cezalandırılıyor

ABONE OL
18 Şubat 2024 11:24
Aile Hekimleri Cezalandırılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa adı AHEF olan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu, Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Dr. Gökhan Erdoğan, Aile hekimlerinin meyve veren ağaç taşlanır misali sürekli cezalandırıldığını söyledi.

Büyük teşviklerle başlayan aile hekimliği uygulamasında her geçen gün şartlar zorlaştırılırken görevini hakkıyla yapan hekimlerin daha fazla nasıl cezalandırırız aşamasına gelindiğini belirten Erdoğan, aile hekimlerinin cezalandırılmasına yönelik kanun teklifinin 8 Şubat 2024 tarihinde Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda onaylanarak TBMM’ye gönderilmesini acımasızlık olarak yorumladı. Dr. Erdoğan, “bir suça birden fazla cezayı öngören, aile hekimlerinin iş güvencesini elinden alarak aile hekimliğine zarar verecek olan kanun teklifinin derhal geri çekilmesini istiyoruz” dedi.

Dr. Gökhan Erdoğan mevcut durumu şu şekilde özetledi;

“Her geçen güne çözümünü muhatapları ile sağlamaya çalışsak da sonu hep mahkemelerde biten hatalı bir mevzuat maddesinin iptal kararıyla uyanmaktayız. 21/6/2022 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin 2022/81 nolu kararıyla birçok defa hem basında hem meydanlarda dile getirdiğimiz ‘Ceza Yönetmeliği’ tarihin tozlu sayfalarındaki yerini aldı. Ancak bu hukuksuz mevzuatın mimarları mahkeme kararlarından ders almak yerine daha kötülerini yönetmeliklere eklemekten vazgeçip daha acımasız maddeleri iptali zorlaştırmak için ‘Aile Hekimliği Kanunu’na eklemeye çalışmaktalar. Eğer çözüm isteniyorsa bizler sahadaki otuz bin aile hekiminin temsilcisi olarak karşılıklı olarak masaya oturmayı, aile hekimliği için zaman harcamayı ve çalıştaylar yapmayı defalarca teklif etmemize rağmen muhatabımız her mağlubiyetin sonunda masa başında hazırlanmış ve gerçeklikten uzak bir mevzuatı sahaya dikte etmeye çalışmaktadır. Dr. Erdoğan, 5 Şubat 2024 tarihinde sunulan kanun teklifi ile aile hekimlerinin sözleşme fesihlerinin önünün açıldığını belirterek “ ‘Demokles’in Kılıcı’ başımızın üzerinde her an işsiz kalabiliriz algısı yaratılıyor” benzetmesinde bulundu. Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.