DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 467733-0,61%
Hatay
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İMO 67 Yaşında!

İMO 67 Yaşında!

ABONE OL
4 Ekim 2021 15:52
İMO 67 Yaşında!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa adı İMO olan İnşaat Mühendisleri Odası’nın 67. kuruluş yıldönümü düzenlenen yemekli geceyle kutlandı. Antakya Şehir Kulübünde gerçekleşen yemeğe Oda başkanları, dernek başkanları ve İMO üyeleri katıldı.

TİLEYLİOĞLU: İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI KURULDUĞU GÜNÜN AZMİ, İNANCI VE DİNAMİKLİĞİNDEDİR

Gecede konuşma yapan İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Cemil Tileylioğlu, 2020 yılında kuruluş yıldönümümüzü Covid-19 virüsü salgını sebebi ile yapamamıştık. Bu dönem normalde her sene 19 Aralık Haftasında yaptığımız etkinliği pandemi koşullarının tekrar ortaya çıkması ihtimalini göz önünde bulundurarak 1 Ekim’de yapma kararı aldıklarını söyledi.

İnşaat Mühendisleri Odasını, geçmişi başarılarla ve mücadelelerle dolu 67 yıllık dev bir çınar olarak tanımlayabileceklerini dikkat çeken Tileylioğlu, “İnşaat Mühendisleri Odasının, Kurulduğu 19 Aralık 1954 yılında sahip olduğu genç ve dinamik yapıyı, bugün bizler aynı şevk inanç ve azim içerisinde korumaya çalışıyoruz. Ve şunu memnuniyetle ifade etmem gerekir ki bugün itibariyle İnşaat mühendisleri Odası kurulduğu günün azmi, inancı ve dinamikliğindedir.

İnşaat mühendisleri Odası, mesleğimiz ve meslektaşlarımızla ilgili çalışmalarının yanında sosyal sorumluluk çerçevesi içerisinde hem yerel ve hem de ulusal anlamda üzerine düşeni yapmış ve bundan sonra da yapmaya devam edecektir.  İşte tam bu noktada ifade etmek gerekir ki meslek odalarını  pasifize etme ve sektörün dışında bırakma amaçlı Kanun ve Yönetmelikler, üniversitelerde sınırsız bir şekilde açılan İnşaat Mühendisliği programları ve yıllık 10.000 nin üzerinde yeterli eğitimi alamamış İnşaat mühendisleri, bir türlü dikiş tutmayan Yapı Denetim sistemi, tam bir keşmekeşe dönen İmar Kanunu ve bağlı yönetmelikler, tamamen sağlıklı ve güvenli kentleşmeye karşı olan imar barışı ile birlikte yaşamakta olduğumuz ekonomik kriz; ve tüm bunların üzerine covid-19 salgını bu dönemde sektörümüzü en çok etkilenen sektör haline getirmiştir. Yapılan yanlışlar sektör olarak bu krizden çok yakında bir çıkış olmadığını göstermektedir.

Artan toplumsal gereksinmelere rağmen mesleki yetki mesleki yeterlilik ve attığımız imzanın bizlere yüklediği sorumluluğu bilerek, budanan yasal haklarımızı yeniden kazanmamız gerekiyor. Yasal haklarımızın yetersizliği, sayısal çoğunlukla birleşince; ücret düşüklüğü, işsizlik ve haksız rekabet gibi sebepler bizleri önemli sorunlarla karşı karşıya bırakmaktadır. Bu nedenle daha çok birliğe ve dayanışmaya ihtiyaç duymaktayız. Bilimi, tekniği, kamu yararını ve mühendisliği yok sayan bir ortam içerisinde yanımızda oldunuz. Bizlerle birlikte olmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Görevimiz, hep birlikte yaşamakta olduğumuz sorunları çözmek ve mesleğimizin toplumdaki yerini ve etkinliğini yükseltmektir. Biz biliyoruz ki “geçmişi anımsama becerisini yitirmiş olanlar gelecekle ilgili planlar yapamazlar.” Odamızın ve mesleğimizin geçmişi, gecesini gündüzüne katarak fedakarca çalışanların ve dünümüzü bugünlere taşıyanların tarihidir. Bu tarih; Mesleğe bağlılık ve kamu yararını her şeyin önünde tutan bir tarihtir” dedi.

“MESLEKTAŞLARIMIZI KUTLUYORUZ”

Başkan Tileylioğlu,”67 Kuruluş günümüz nedeniyle tüm meslektaşlarımızı kutluyoruz. Ayrıca meslekte 25. 40. 50. ve 60 yılını tamamlayan meslektaşlarımız var. Bu meslektaşlarımız ülkemizin gelişmesi ve imarı doğrultusunda vermiş oldukları önemli hizmetlerden dolayı bugün anılmayı fazlasıyla hak ettiler. Bu meslektaşlarımızın mesleki geçmişlerinin, daha genç olan kardeşlerimizin geleceğine ışık tutacağına inanıyoruz.

Aslında söyleyecek çok şey var. Deprem, Hatay ilinin kentleşmesi, komşu ülke Suriye’de olan savaş ve kentimize etkileri ile işsizlik gibi;  Ancak sabrınızı çok zorlamadan başka platformlarda bu konuları paylaşmak üzere katılımınız ve göstermiş olduğunuz sabırdan dolayı teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

“60., 50., 40. VE 25. YILINI DOLDURANLARA PLAKET VERİLDİ”
İMO’nun 67. kuruluş yıldönümü gecesinde mesleğinde 60, 50., 40. Ve 25. yılı tamamlayan İnşaat Mühendislerine plaket verildi.
Mesleğinde 60 yılını dolduran Rebi Ekmekçioğlu, 50. Yılını dolduran Yaşar Kıyılı, 40. Yılını dolduran Ahmet Levent Özer, Şule Cebeci, Cengiz Cebeci, Gıssan Yoldaş, Hikmet Karaali, Hüseyin Yılmaz, Levent Mıstıkoğlu, Mehmet Oflazoğlu, Mehmet Şeniz Bakır, Nühan Budak, Semir Yoldaş, Şerif Fakiroğlu, 25. Yılını dolduran Ayhan Girişken ve Adnan Özçelik’e hazırlanan plaket ve onur belgeleri protokol üyeleri tarafından verildi. Gecede İMO üyeleri müzik eşliğinde gecenin geç saatlerine kadar eğlendiler. Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.