DOLAR 32,2940 -0.05%
EURO 34,9451 -0.03%
ALTIN 2.391,00-0,99
BITCOIN 2154029-3,12%
Hatay
30°

AÇIK

03:28

İMSAK'A KALAN SÜRE

İnşaat Sektörü Darboğaz’da

İnşaat Sektörü Darboğaz’da

ABONE OL
12 Haziran 2021 10:50
İnşaat Sektörü Darboğaz’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda gündeme getirildi.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası 5, 6, 7, 14, 19, 20. Meslek Komiteleri (İnşaat) sektör temsilcilerinin bir araya geldiği basın toplantısına Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, Sektör Temsilcileri Cemil Gündüz, Fuat Büyükaşık, Fevzi Can Emir, Gökhan Yiğit, Hüseyin Bozkurt, Mehmet Okay, Mahmut Sami Arıca, Hayri Elbeyli ve ATSO Genel Sekreteri Ali Mullaoğlu katılım gösterdi.

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıları sektör temsilcileri adına Cemil Gündüz dile getirdi.

“İnşaat sektörü 2019 yılına, 2018 yılında yaşanan küçülme etkisi ve yapısal sorunlarla beraber başlamıştır. 2018 yılında %1,9 küçülmüştür. 2019 yılında göreceli bir toparlanma yaşanmışsa da, sektörde küçülme hızlanmış ve yılı %8,6 küçülme ile tamamlamıştır.

2020 yılının ilk yarısını da küçülerek kapatan inşaat sektörü büyümeyi sınırlayan sektörlerin başında gelmektedir. Açıklanan veriler inşaat sektörünün ülkenin büyüme performansının üzerinde daraldığını göstermektedir. Pandemi döneminde ekonomiye verilen destekler ve iktisadi faaliyetlere geri dönüşler sonucunda 2020 3. Çeyrekte inşaat sektörü sekiz çeyrek (yani 2yıl) sonra büyüme göstermiştir. Ancak artışa geçen inşaat sektörünün 2020 yılı dördüncü çeyrekte son 3 yılda gerçekleşen en keskin düşüşü yaşamıştır. (%-12,5)

Salgın ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirler ve malzeme fiyatlarındaki yüzde yüzü geçen artışlar, döviz kurundaki yükselişleri de geride bırakmış sektörün mali yapısını derinden etkilemiştir.

Hazır beton, Demir, Kereste, Sac, MDF, Bakır, Tesisat Malzemeleri, Boya gibi en temel inşaat malzemeleri fiyatlarındaki yüksek artışlar, Yap-Sat ve Kamu Müteahhitleri başta olmak üzere, sektörde faaliyet gösteren tüm firmaları büyük sıkıntılar ile karşı karşıya bırakmıştır.

Dövizdeki hızlı artış sebebi ile yerli üreticiler dış pazarlara nakit para ve yüksek fiyatlarla malzeme satışına yönelmiş, bu durum iç piyasada fiyatların daha da artmasına ve malzemenin karaborsa satılmasına sebep olmuştur.

Yaşanan bu olumsuz süreç sektörün giderek yara almasına neden olmuş aynı zamanda sektöre bağlı birçok iş kolunda da domino etkisi yaratarak, ekonomik olarak zor duruma düşürmüştür. 2.000.000 çalışanı ve 20.000.000 insanı yakından ilgilendiren inşaat sektörü maalesef içine düştüğü bu durumla birlikte zor günler geçirmektedir.

ÖNERİLERİMİZ

1- Süre bildirilerek (3-6) ay konut kredi faizlerinin %0,7 seviyelerine düşürülmesi.

2- İnşaat malzemelerinde iç piyasanın taleplerini ve ihtiyaçlarını belirleyerek, bu miktarları karşıladıktan sonra dış pazarlara satışının yapılması.

3- İnşaat firmalarının kredi borçlarının faizsiz olarak 1 yıl ertelenmesi ve mevcut inşaatları bulunanlara uzun vadeli kredi sağlanması.

4- İnşaat demiri ve Hazır beton alımlarında KDV oranının sıfırlanması.

5- Tapu harçlarının geçici olarak sıfırlanması ve KDV oranının %1’e indirilmesi.

6- Belediyeler yeni yerleşim alanlarını hızla hayata geçirmeli yol, su ve elektrik gibi hizmetleri sağlayarak ucuz toplu konut alanları oluşturmalıdır.

7- Deprem kuşağında olan ülkemizde kentsel dönüşüm bu dar boğazda bir fırsat haline getirilmeli, kentsel dönüşümlü binalara çok düşük faizli kredi imkanı sağlanarak, inşaatçılara da nefes alacak bir alan açılmalı, çok uzun süren kentsel dönüşüm ruhsatlarının önünde duran bürokrasi ortadan kaldırılmalıdır.

8- Konut yapan ve yapmayı düşünen kişi ve firmaların yıllar içinde güçlenmesi ve sektörde olası yaşanacak kayıpları önlemek için kentsel dönüşüm modelinde olduğu gibi yapı maliyetinin %10’nu oranında teminat alınarak, sektörün sürekliliği ve dayanıklılığı arttırılmalıdır.

9- Kamu ihalelerinde %5 olarak uygulanan stopajın % 2’ye , 4/10 olarak uygulanan KDV tevkifatının geçici bir süre için iptal edilmesine.

10- Yaşanan mücbir sebepler ve fiyatlardaki anormal artışlar sebebiyle kamu müteahhitlerine piyasa şartlarına uygun şekilde fiyat farkı ve süre uzatımı verilmesi Sektör temsilcileri olarak talebimizdir.”

Gündüz, inşaat sektöründe kullanılan malzemelerde yaşanan artışları senelik rakamlar ve yüzdelik dilimler halinde dile getirdi.

Cuma ZEYBEK

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.