DOLAR 20,7781 -0.07%
EURO 22,6252 1%
ALTIN 1.312,390,01
BITCOIN 562838-1,68%
Hatay
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdal Akalın

Erdal Akalın

26 Mart 2021 Cuma

Bir Hafta Sonu Yazısı !.

0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haftanın birinci günü genellikle en verimsiz gün sayılır.  Hafta sonu ise mahmurluğa doğru ilerlemektir ve gündeme kendimizi uyarlamak zor olmaktadır.   Bu nedenle, çok özel bir olgu ortalığı karıştırmamış ise bu günlere ilişkin işlemler ağırdan alınır.  Yazı yazarken de böyle oluyor.  Anlı şanlı ve yardımcılı köşe yazarlarımız dahi bu günleri idare ederek geçirirler.  Doğaldır ki; benim gibi amatörler için durum daha vahimdir.  Konu bulmak ve işlemek zorlaşır bu durumda.  AK-ŞAKA, bugünü iki büyük insandan alıntı yaparak idare etmek üzere karşınızdadır.

***

İlk olarak, büyük devlet adamı ve düşünür Mahatma Gandhi ile sizleri baş başa bırakıyorum.  Gandi, kendi yorumu ile insanoğluna fazilet örneği olacak bireysel duasını icra ediyor ki, kanımca ülkemizin birçok siyasi figürü için ibret verici sayılır.  Hele bu günlerde!

“Tanrım, güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek için, zayıfların alkışını ve sevgisini kazanmak için, yalan söylememek için bana yardım et.

Eğer bana para verirsen mutluluğumu alma, eğer bana güç verirsen muhakeme yeteneğimi çıkarma, eğer bana başarı verirsen alçak gönüllüğü çıkarma, eğer bana alçak gönüllülük verirsen saygınlığımı çıkarma, görünenin görünmeyen yüzünü de görmeme yardım et.

Benim gibi düşünmeyenleri hainlikle suçlamama ve onlar karşısında da suçlu duruma düşmeme izin verme, kendimi sever gibi diğerlerini de sevmeyi ve diğerlerini yargılar gibi kendimi de yargılamayı da öğret bana.

Başarılı olduğum zaman sarhoşluğuma izin verme, ne de başarısız olduğumda umutsuzluğa düşmeme, daha ziyade başarısızlığın başarının öncesindeki deneme olduğunu anımsamamı ve anlamamı sağla.

Hoşgörünün güçlerin en büyüğü olduğunu ve intikam arzusunun zayıflığın ilk görünümü olduğunu öğret bana.

Ve beni paradan yoksun bırakırsan bana umudu bırak ve beni başarıdan yoksun bırakırsan başarısızlığımı yenmem için irade gücü bırak bana.

Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan inancın lütfunu bırak, eğer insanlara zarar verirsem özür dileme gücü ver bana, eğer insanlar bana zarar verirse affetme ve merhamet gücü ver bana.

Tanrım, eğer seni unutursam sen beni unutma!”

***

Şimdi;

Bir büyük düşünür ve devlet adamından bir büyük şaire geçmek zamanıdır.  Nazım Hikmet’e geçiyor ve “ Büyük İnsanlık “ şiirini birlikte anımsıyoruz:

“ Büyük insanlık gemide güverte yolcusu,

Tren de üçüncü mevki,

Şose de yayan,

Büyük insanlık!

Büyük insanlık sekizinde işe gider,

Yirmisinde evlenir,

Kırkında ölür,

Büyük insanlık!

Ekmek büyük insanlıktan başka herkese yeter;

Pirinçte öyle,

Şeker de öyle,

Kumaş da öyle,

Kitapta öyle,

Büyük insanlıktan başka herkese yeter!

Büyük insanlığın toprağında gölge yok;

Sokağında fener,

Penceresinde cam,

Ama umudu var büyük insanlığın,

Umutsuz yaşanmıyor!”

Devamını Oku

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.