DOLAR 32,6390 0.3%
EURO 34,8519 0.43%
ALTIN 2.443,710,46
BITCOIN 21917163,81%
Hatay
18°

AÇIK

04:23

İMSAK'A KALAN SÜRE

Axe
Axe
“AKP Yeni Yargı Paketiyle Kadrolaşma Peşinde”

“AKP Yeni Yargı Paketiyle Kadrolaşma Peşinde”

ABONE OL
1 Temmuz 2022 15:10
“AKP Yeni Yargı Paketiyle Kadrolaşma Peşinde”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hakim ve Savcılar Kanunu değişiklik teklifinin TBMM’de kabul edilerek yasalaşması üzerine açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, hâkim ve savcı yardımcılığı ile ilgili yönetmelik çıkarma yetkisinin Adalet Bakanlığı’na bırakılmasının “yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı” açısından sorunlu olduğunu belirterek AKP hükümetinin yargıyı tam anlamıyla ele geçirmek için kadrolaşma çabasında olduğunu söyledi.

TÜRKİYE ADALETTE SON SIRALAMALARDA

Türk yargı sistemine güvenin her geçen gün erimesi ve sistemde telafisi zor zararlara yol açılmasının, yapısal bir sorun olan yargının siyasallaşmasından kaynaklandığını söyleyen Şahin, “Paspasın altına süpürülemez bir gerçek olarak orta yerde durmaktadır. Bu durum çeşitli rakamsal analizlere de yansımış durumdadır. Hukuk sistemimizin karanlık bir kuyuya düştüğü, sadece ulusal düzeydeki tespitlerle değil uluslararası düzeyde de yapılmaktadır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kapsamında dosya sayısı en fazla olan ülkeler içinde ne yazık ki Türkiye son yıllarda ilk sıralarda yer almaktadır.” dedi.
2021 yılı kapsamında AİHM’de karar için bekleyen şikâyetlerde, Rusya 17 bin 13 başvuruyla ilk, Türkiye ise 15 bin 251 başvuruyla ikinci sırada olduğunu ve AİHM’nin 2021’de açıklanan mahkeme kararlarında Türkiye’ye, daha önceki yıllarda olduğu gibi ifade özgürlüğü alanında yine en fazla mahkûm olan ülkeydi ve geçen yıl 31 davada ifade özgürlüğünün ihlal edildiği yönünde mahkûmiyet kararı verildiğine dikkat çeken CHP’li Şahin, “Türkiye’ye bu istatistiklerle utanç yaşatır hale getiren AKP ve küçük ortağı MHP bu nedenlerle, değil ‘6. Yargı Paketi’, 66’ncısı da uygulamaya konulsa çözüm olmayacaktır. Yargı bağımsızlığı sağlamaksızın ‘hakim ve savcı adaylığı’ isminin, ‘hakim ve savcı yardımcılığına’ dönüştürülmesi, eğitim sürecinin 2 yıldan 3 yıla çıkarılması, kanayan yaraya pansuman yapmaktan başka anlam taşımayacaktır.” ifadelerini kullandı.

GETİRDİKLERİ YASA EKSİKLERLE DOLU

Hakim ve Savcılar Kanunu değişiklik teklifinin TBMM’de kabul edilerek yasalaşması üzerine yapılan değişikliklerin eksik ve sorulu olduğunu söyleyen Suzan Şahin, “Hakim ve savcı yardımcılığı eğitim sürecinde oluşturulacak kurulların ve çıkarılacak yönetmeliklerin Adalet Bakanlığını ve dolayısıyla yürütme erkinin hakimiyetine bırakılmış olması, yargı bağımsızlığına müdahale kaygılarını güçlendirmektedir. Hâkim ve savcı yardımcılığı eğitim sürecinde öngörülen mülakatı yapacak kişilerin, Adalet Bakanlığı bürokrasisinden seçilecek olması ve kamera kaydı uygulanmaması, yıllardır dile getirilen torpil sorununun sürmesine neden olacaktır.”

İsmet GÜLTEKİN

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.