DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 463968-4,26%
Hatay
19°

AÇIK

12:37

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

BELEDİYE KAZANMAK İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİNDİR

BELEDİYE KAZANMAK İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİNDİR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MAZMAN Medya Show Grup Radyoları bünyesinde bulunan 5 radyo programının ortak canlı yayınına katıldı. Başkan Savaş programda Hatay ve ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

ABONE OL
17 Mayıs 2021 10:56
BELEDİYE KAZANMAK İÇİN DEĞİL, HİZMET İÇİNDİR
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“BUNA TAM KAPANMA DEME ŞANSIMIZ YOK”

Tam kapanma ile ilgili düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “ Şu anda tam kapanma diyoruz ama çalışanların neredeyse yüzde 70’i dışarıda. Kırk üç sektör çalışıyor zaten.  Buna tam kapanma deme şansımız yok. Keşke aralık sonu, ocak başı ve şubata kadar olan dönemde bunu yapmış olsaydık somestrtatine denk getirseydik. Özellikle yoğun olarak bahçesinde ve tarlasında çalışacak insanlarımız eve kapanma mecburiyetinde olmazdı” dedi.

“BU SÜREÇTE BELEDİYELER VE HÜKÜMET DE KATKI SAĞLASIN DEDİK”

Kapanma döneminde hükümetin ve belediyelerin ortak hareket etmesi konusunda çağrıda bulunduklarının altını çizen Savaş, “Bu süreçte belediyeler ve hükümet de katkı sağlasın dedik.  On beş günlük süre içerisinde insanlarımızın su, elektrik, gıda ve ısınma gibi giderlerini karşılayalım dedik. İnsanlar da rahatça evlerinde on beş gün otursun. On beş gün de işi sıfırlamazdık belki ama yüzde 5’lere falan indirirdik. Böyle büyük pik yapmasını da önlemiş olurduk. İnsanlarımızı da kaybetmemiş olurduk” dedi.

“PAZARLA İLGİLİ VALİLİĞİMİZİN İSTEĞİ ÜZERİNE DESTEK VERDİK”

Pazar yerlerinin açılması konusunda açıklama yapan Savaş, “ Pazar yerlerini daha uzun müddette açabilirlerdi. Pazar yerlerinin açarsınız, pazar yerine daha fazla iinsanın gelmesini sağlarsınız ve süre uzun olduğu için de herkes rahatça alışverişini yapar, pazarcı esnafı da daha fazla mal alır ve daha fazla satabilirdi. Pazar yerlerinin denetimi ve bakımı ilçe belediyelerine ait. Pazarla için valiliğimizin isteği üzerine destek verdik” diye konuştu.

Lütü Savaş, Antakya ve Defne ilçelerindeki içme suyu şebekelerinin ağustos sonuna kadar bitirmeyi planladıklarını belirterek çalışmaların tamamlanması ile de asfalt serimine başlanacağını açıkladı.

SAVAŞ: HÜKÜMETİN BİR AN ÖNCE AŞILAMAYI BİTİRMESİNİ BEKLİYORUZ

Hükümetin bir an önce aşılamayı bitirmesini beklediklerini belirten Savaş, “ Turizm önemli ama insan hayatı bizim için daha önemli. Biz önce kendi insanımızın sağlığını korumamız lazım. Bunu sağladığımız zaman birçok konuda başarı gelir. İnsan hayatı tehlikede olduğu zaman ne iş hayatında başarılı olursunuz ne de turizm noktasında belirli kapasiteyi doldurma şansınız var. Turizmi açalım ama keşke bu yasakları daha önce on beş gün koysaydık ve tam kapanma yapsaydık şu anda hiç kimse Türkiye’deki pandemiyi konuşmayacaktı” ifadelerini kullandı.

Yerli aşı hakkında düşüncelerini paylaşan Lütfü Savaş, “ Yerli aşıyı takip ediyorum. Yapılabilir bir sıkıntı yok. Aşı yapma teknoloji isteyen bir şey değil. Daha önceye yetiştirilebilirdi. Rusya, Çin, Almanya, İngiltere ve Amerika yapabiliyorsa biz de yaparız. İnsansız hava aracını yapan bir ülke bir aşıyı da yapar” dedi.

“İSKENDERUN’DAKİ BİNANIN 19 YILLIK HÜKÜMET TARAFINDAN BOŞA ÇIKARTILMAMASI LAZIMDI”

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un 20 yıl önce Sağlık Bakanlığı tarafından inşaası yapılan, salgın dönemlerinde kullanılması amacıyla İskenderun Pirinçlik Eğitim ve Karantina Tesislerini gündeme getirmesi ile ilgili açıklama yapan Lütfü Savaş, “ Geçerken görüyorsunuz ama bina boş durumda. Keşke yapılırken fizibilite çalışması yapılsaydı veya yapıldıktan sonra değerlendirme şansı olsaydı” dedi. Hizmet için yapılan binaların insanlara açılması gerektiğini düşündüğünü anlatan Savaş, “Bizim belediye olarak böyle bir sıkıntımız yok. Biz daha fazla mekan alıyoruz ve tarihi alanlarda aldığımız mekanları restore ederek fonksiyon veriyoruz. Burada da 20 yıl önce koyulan çok para var. Bu paranın 19 yıllık hükümet tarafından boşa çıkartılmaması lazımdı. Burası  en azından bir fonksiyon yükletilerek illa acil eylemlerde kullanılması gerekmiyor. Birçok alanda kullanılabilir bir alan. Bakanlığın 20 yıl içerisinde bunu değerlendirmesi lazımdı” dedi.

“BİZ YILIN 12 AYI LARVA VE UÇKUN MÜCADELESİ VERİYORUZ”

Atıksu arıtma tesisinin oluşturduğu olumsuzluklar ile ilgili görüşlerini bildiren Lütfü Savaş, “ Kokuyu çözüyoruz. Bu dönemde günlük sinek oluyor. Bunların ilacı yok. Bir günde doğuyor ve bir günde ölüyorlar. Onun dışında larva mücadelesini hiçbir zaman bırakmadık. Haziran ayı başlarken de uçkun mücadelesi yapıyoruz. Bizim bu konuda bir sıkıntımız yok. Yaklaşık 95 kişi bu konuda çalışıyor. Larva mücadelemiz hiç bitmiyor. Biz yılın 12 ayı larva ve uçkun mücadelesi veriyoruz” diyerek larva ve uçkun mücadelesinin devam ettiğini ifade etti.

LÜTFÜ SAVAŞ: GAP’TAKİ ŞEHİRLER, BİZ VE TÜRKİYE KAZANSIN İSTİYORUZ

Başkan Savaş,  “Amanos Tüneli 2014 yılından beri yapılacaktı. 2021’deyiz halen yapılmadı. Büyükşehir olarak GAP ile hem sosyal anlamda hem de altyapı anlamında iş birliği yapıyoruz. Bizi GAP kapsamına alsınlar. Bizim tarihimiz, mozaiğimiz, kültürümüz, uluslararası havalimanımız ve denizimiz var. Antep, Urfa, Osmaniye ve Kilis gibi GAP’a üye olan şehirlerle bizi birleştirsinler. Su ve turizm destinasyonu konusunda birikimimizden, mozaiğimizden, havaalanı ve denizdeki ulaşım imkanlarımızdan faydalansınlar. Hükümetin bu konuda sesi çıkmıyor. Ben milletvekillerimize rica ediyorum onlar bu işin başvurusunu hükümete yapacaklar. GAP’taki şehirler, biz ve Türkiye  kazansın istiyoruz.  Lojistik ve pazar payı konusunda da Hatay’ın büyük avantajı var” dedi.

Büyükşehir’in bütçesi hakkında yapılan yorumlara cevap veren Savaş, “Arkadaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti’ni 19 yıldır yönetiyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’nin hazinesi ne kadar güçlü ise  Hatay Büyükşehir Belediyesinin hazinesi o kadar güçlü” ifadelerini kullandı.

“BİZ DAHA FAZLA HİZMET YAPABİLMEK İÇİN BU KADAR ÇABA SARF EDERKEN ONLAR LÜTFÜ SAVAŞ’IN ELİNİ AYAĞINI BAĞLAYALIM DİYE DÜŞÜNÜYORLAR”

Hatay’ın on yıldır savaşın gölgesinde sıkıntı yaşayan bir şehir olduğunu vurgulayan Savaş şöyle konuştu: “Sosyolojik, psikolojik ve ekonomik birçok sıkıntı yaşıyoruz ve 500 binin üzerinde de Suriyeli misafirleriz var. Her üç kişinin parasıyla bir kişiye bakıyoruz Hatay’a gelen parayla. Biz daha fazla hizmet yapabilmek için bu kadar çaba sarf ediyoruz onlar Lütfü Savaş’ın elini ayağını bağlayalım düşünüyorlar. Bu arkadaşlarımız yapmamamızı istiyorlar. Beş sene bir şey yapmayalım ve ondan sonra da kendileri kazansın istiyorlar”

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın İskenderun’un il olması noktasında atılımların Hatay’a yarar sağlayacağı” konusunu da değerlendiren HBB Başkanı Lütfü Savaş, “ Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hatay’ın il olması için verdiği mücadeleyi anlattı. Savaş konuşmasının devamında, “ Fatih Tosyalı’nın tarihi bilgiye sahip olmasını isterim. Atatürk Hatay’ı bir bütün olarak Hatay ilini kurmuşsa bir bildiği vardır” sözlerini kullandı. Cuma Zeybek

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.