DOLAR 17,9640 0.17%
EURO 18,3219 -0.46%
ALTIN 1.029,94-0,89
BITCOIN 432709-2,52%
Hatay
22°

AZ BULUTLU

12:45

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Belediye Sorunları TBMM’ye Taşındı

Belediye Sorunları TBMM’ye Taşındı

ABONE OL
15 Temmuz 2022 11:05
Belediye Sorunları TBMM’ye Taşındı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, bir grup milletvekiliyle birlikte meclis başkanlığına ilettiği önergeyle belediyelerin sorunlarını gündeme getirdi. Milletvekili Serkan Topal, hizmet bekleyen vatandaşları korumak adına dahi belediyelere herhangi bir destek verilmediğini söyledi, belediyelerin sorunlarıyla başbaşa bırakıldığına vurgu yaptı.

Belediyelerin toplumun temel ihtiyaçlarına yönelik, kar amacı gütmeden hizmet üreten demokratik kamu kurumları olduğunu belirten milletvekili Serkan topal, bu kapsamda, Anayasanın 121. Maddesinde, mahalli idarelere görevleriyle orantılı gelir kaynaklarının sağlanmasının gerektiğine vurgu yapıldığını hatırlattı, ancak son yıllarda görev ve sorumlulukları artan, özellikle pandemi sürecinde ve ekonomik buhran şartlarında hizmetlerinin önemi bir kez daha ortay çıkan belediyelere, görevlerine denk gelir kaynakları sağlanmadığını ifade etti.

BELEDİYELERİN MALİ YAPILARI GÜÇLENDİRİLMELİ

Ülkemizde son yıllarda etkisini daha da artırarak bir buhrana dönüşen ekonomik sıkıntıların, belediyeleri de olumsuz etkilediğini belirten Milletvekili Serkan Topal, önergede şunlara yer verdi: “Bu kapsamda belediye hizmetlerinde kullanılan temel ürünlerin maliyetlerinde en az 3-4 kat artış yaşanmıştır. Son bir yılda 3 kat artan akaryakıt fiyatları, vatandaşlara toplu ulaşım hizmeti sunan belediyelerin fiyat tarifelerinin de yükselmesine neden olmuştur. Ancak buna karşın pek çok belediye, akaryakıt fiyatlarında devam eden yükselişleri vatandaşlarımıza yansıtmamak için zarar etmelerine rağmen üretmeye devam etmektedir. Yine elektrik ve doğalgaz fiyatlarında yaşanan artışlar, belediyelerin özellikle içme suyu temini, ekmek üretimi ve ulaşım hizmetlerinde ağır mali kayıplara neden olmaktadır. Ayrıca döviz kurunda yaşanan artışlar da dış finansmanla borçlanan belediyeler üzerinde ağır bir yük oluşturmaktadır.  Bu örnekleri  hemen her alanda çoğaltmak mümkündür. Ancak yaşanan tüm sıkıntılara karşı, hizmet bekleyen vatandaşları korumak adına dahi belediyelere herhangi bir destek verilmemiş, belediyeler sorunlarıyla başbaşa bırakılmıştır. Belediyelerin, bir aksamaya yol açmadan vatandaşlara ucuz ve kaliteli hizmet sunabilmesi amacıyla mali yapılarının güçlendirilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiştir.

Ayrıca belediyeler, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden aldıkları payların yanı sıra merkezi yönetim tarafından sağlanan ayni ve nakdi desteklerden de yararlanmaktadır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK ve diğer kamu ve kuruluşlarınca sağlanan destekler incelendiğinde, belediyeler arasında siyasi parti kimliğine göre açık ayrımcılık yapıldığı görülmektedir.

Bu kapsamda, belediyelerin mali sorunlarının araştırılması, genel bütçe vergi gelirleri tahsilatı toplamı üzerinden ayrılan paylar dışında, merkezi yönetim tarafından belediyelere sağlanan destek, yardım ve diğer kaynakların incelenmesi, yaşanan sorunlara karşı kapsamlı politika ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi amacıyla meclis araştırması açılmalı.”dedi.

Haber Bülteni

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.