DOLAR 28,9164 0.05%
EURO 31,2632 0.04%
ALTIN 1.876,920,13
BITCOIN 12721835,05%
Hatay

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Depremin Yaralarını Zamlarla, KDV Artışlarıyla Mı Saracaksınız?

Depremin Yaralarını Zamlarla, KDV Artışlarıyla Mı Saracaksınız?

ABONE OL
13 Temmuz 2023 11:25
Depremin Yaralarını Zamlarla, KDV Artışlarıyla Mı Saracaksınız?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kısa adı HAMOK olan  Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu   Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu zamlarla tepki gösterdi.

Zamlara ilişkin yaptığı Basın açıklamasında, “Depremin yaralarını zamlarla, KDV artışlarıyla mı saracaksınız?” eleştirisinde bulundu.

HAMOK Dönem Sözcüsü Yahya Hamurcu açıklamasında, “Tüm deprem bölgesini ve şehrimiz Hatay’ı öncelikli il, teşvik, muafiyet ve yatırımlar ile desteklemeniz beklenirken Depremin yaralarını zamlarla, KDV artışlarıyla mı saracaksınız?” serzenişinde bulunarak şu ifadelere yer verdi:

“Seçim propagandası ve oylarımızı almak için gelip şimdi yokmuşuz gibi davrananlara, milyonluk şehirde ameliyathanesi bile çalışmayan bir hastane açılışını şova dönüştürenlere, şehrin yıkılan alt yapısı için adım atmayanlara, zaten yetersiz olan iş olanakları tamamen yok eden , on binlerce işsize olanak yaratmayan ve göç etmek zorunda bırakanlara, Hatay’ı görmeyen gözlere, duymayan kulaklara bir kez daha en açık hali ile ilan ediyoruz:

BİZ ÖLDÜK!, ÖLDÜK BİZ

On binlerce canımızı kaybettik. Binlercemiz sakat, yaralı yetim ve öksüz!  Evlerimizi, işyerlerimizi kaybettik. Atölyelerimiz, bürolarımız, muayenehanelerimiz, depolarımız, ahırlarımız, okullarımız, hastanelerimiz yıkıldı. Yıkılmayanlar da hasarlı olarak yıkılmayı bekliyor. İşimiz, aşımız, gelirimiz, geleceğimiz yok oldu. Moloz yığınlarının yarattığı sağlık risklerini ve yaz sıcağının ortaya çıkardığı ve çıkaracağı halk sağlığı sorunlarını saymak bile istemiyoruz. Kanser hastalarımızın tedavisi aksıyor, aşısız çocuklar çoğalıyor, doğum için bile gebeler ambulanslarla diğer il ve ilçelere sevk ediliyor, şehrin imarına dair hayali söylemlerin arasında ürkütücü bir savaş sonrası yıkım tablosu önümüzde duruyor. Evlerimizin, işyerlerimizin akıbeti konusunda net, güven veren ve haklarımızı koruyan bir kamu idaresi yerine, dilekçe vermekle sınırlı ve nereye varacağı belirsiz “başvurular” yapmamız isteniyor. Düzeni bozulan, gelirini kaybeden esnaf ve küçük işverenler borç – vergi kıskacında. Ev araba kredisi almış olanlar, hatta günlük geçimi için ihtiyaç kredisine mecbur kalanların borçları gündeme giremiyor. Geleceğimiz olan gençlerin eğitimi konu bile edilmiyor.

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyonu olarak bu durumu kabullenmiyoruz!

Günbegün artan fiyatlarla ücretlerimiz erirken, kimselerin inanmadığı resmi enflasyonla reel ücretlerimiz yani alım gücümüz gerilerken yılın ikinci yarısına vergi ve harç artışlarıyla başladık.

Depremin üstünden 5 ay geçmiş olmasına karşın çadırlarda, konteynerlerde yaşam mücadelesi vermeye çalışan insanların kullanacağı temizlik ve hijyen maddeleri de dahil bütün temel yaşam  maddelerine KDV oranı arttır mı getirilmesi depremin ülke yöneticilerinin gündeminden bütünüyle çıktığının göstergesidir.

Seçimler sonrasında ağır bir yoksulluğa yol açacak olan yüksek enflasyon, yaşamsal ihtiyaçlara gelen aşırı zam ve tüm bunları tetikleyen ağır vergi düzenlemeleri ülkenin 85 milyonu için ağır bir tablo ortaya çıkarırken deprem bölgesi ve Hatay için yaratacağı ölümcül yıkımın gündeme bile gelmemesinin reddediyoruz.

HAMOK olarak şehrimizin yıkımına, insanlarımızın çaresiz bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Odalarımızın ve meslek birliklerimizin hazırlamış olduğu raporların dikkate alınmasını, sesimizin Ankara’dan duyulmasını istiyoruz.

Mevcut durumu kabullenmeyecek, depremin ve sonuçlarının gündemden düşmesine izin vermeyecek, hakkımız olanı alacağız!” ifadelerini kullandı. Kenan Cengiz

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.