DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BITCOIN 22282622,77%
Hatay
16°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kara: Cumhuriyetin Önemi 6 Şubat’ta Anlaşıldı

Kara: Cumhuriyetin Önemi 6 Şubat’ta Anlaşıldı

ABONE OL
30 Ekim 2023 10:50
Kara: Cumhuriyetin Önemi 6 Şubat’ta Anlaşıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun basit bir yönetim değişimi olmadığına değinen Kara, “29 Ekim’i 100’üncü kez kutlamaya hazırlanıyoruz. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu basit bir hadise, hatta bir ‘parantez’ gibi gören bakış açısını hakim kılma gayretleri var. Cumhuriyetin ne olduğunu unutturmaya, anlamını safsatalarla, yalanlarla doldurmaya çalışanlar var. Cumhuriyet, bizce, her şeyden önce kimsesizlerin kimsesidir. Bunun önemini ve anlamını, 6 Şubat Depreminde acı biçimde yaşayarak öğrendik. Cumhuriyet, yurttaşlarının enkaz altında kalmasına seyirci kalmayacak, onları açıkta bırakmayacak, onların can ve mal güvenliğini her şeyden üstün tutacak bir yönetim demektir. Bunun ne kadar büyük bir ilerleme olduğunun farkına varmalıyız. Cumhuriyet; insanları hak sahibi, özgür yurttaşlara dönüştürür; haklarının korunmasını da devletin asli görevi haline getirir. Bizler, bu sebeple, Cumhuriyetin getirdiği hakları iyi bilmek, onları korumak durumundayız” dedi.

CUMHURİYETİN ANLAMINI DİRİLTMEK ZORUNDAYIZ

Cumhuriyetin kazanımlarının altının sistemli bir biçimde oyulduğuna dikkat çeken Kara, “Biz, 20 yıldır, cumhuriyetin kazanımlarına karşı çıkan, bulduğu her fırsatta onları itibarsızlaştıran ve geriye çeviren bir iktidarı tecrübe ediyoruz. Laikliği tanımayan, sosyal devletin kazanımlarını özelleştirmelere dönüştüren, fırsat eşitliğini fiilen yok eden, yurttaşlarının haklarını gözetmek yerine kendi çıkarını düşünen bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. Cumhuriyetin kurucu değerlerinin ne kadar önemli ve birbirinden ayrılmaz olduğunu, bu süreçte, acı bir tecrübeyle öğrenmiş olduk. Laiklik olmadan, yoksulluğu tartışamıyorsunuz. Öğrencilere bir öğün ücretsiz yemek verilmesi, yurtların yaşanılır hale getirilmesi, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasından söz edilmiyor; ÇEDES adı altında birtakım uygulamalardan bahsediliyor. Cumhuriyetin en büyük vaadi olan hak sahibi yurttaşlar yetiştirme ve onların toplumsal hareketliliğini sağlamak tamamen unutuldu. Bizler, bu yüzden, cumhuriyetin anlamını yeniden düşünmek ve diriltip hayata geçirmek zorundayız. Yeni yüzyılda da cumhuriyete ihtiyacımız var. Gayretlerimizi bu doğrultuda sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.  Hatice Katırcıoğlu

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.