DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 4710830,52%
Hatay
21°

AÇIK

12:37

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MHP’li Kaşıkçı’dan Küresel Isınma Değerlendirmesi

MHP’li Kaşıkçı’dan Küresel Isınma Değerlendirmesi

ABONE OL
17 Aralık 2021 15:15
MHP’li Kaşıkçı’dan Küresel Isınma Değerlendirmesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Dr. Lütfi Kaşıkçı, TBMM Genel Kurulu’nda Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi’nin 5’inci maddesi üzerine söz aldı.

Pandemi döneminde küresel ısınma sorununun ikinci plana atıldığını söyleyen Kaşıkçı, “Küresel ısınma ve küresel ısınmanın beraberinde getirdiği çevresel problemler. Dünyadaki çevreyle ilgilenen kurumlar küresel ısınmanın en önemli sebebinin ise fosil yakıtların sıkça kullanılmasını bize göstermiştir.” dedi.

“YENİLENEBİLİR ENERJİDE TÜRKİYE DÜNYA ORTALAMASININ ÜSTÜNDE”

2020 verilerine göre yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’nin dünya ortalamasının çok üstünde olduğunun altını çizen Kaşıkçı, “Bugün dünyada enerji üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanma noktasında dünya ortalaması yüzde 27 iken, Avrupa Birliği ülkelerinde bu ortalama yüzde 35 iken Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılma ortalaması yüzde 43. Bakın, bu rakamlar Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde veya dünyanın herhangi bir ülkesinde olsa temiz enerji noktasında, yenilenebilir enerji kullanımı noktasında dünyaya en az zarar veren ülke olarak referans gösteriliriz.”dedi.
Enerjisini dışarıdan karşılayan ülkeler için yenilebilir enerjinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kaşıkçı, “Türkiye için de çevresel sebeplerle gerekse de bağımlılık sebebiyle oluşan kaygılar nedeniyle yaygın kullanım alanı bulunan fosil yakıtlara alternatif olarak temiz ve yenilenebilir enerji üretim yöntemleri giderek önem kazanmaktadır” diye konuştu.

KÜRESEL ISINMANIN SORUMLULARI GELENEKSEL YÖNTEMLER KULLANAN ÜLKELER

Gelişmiş ülkelerin küresel ısınmanın sorumluları olduklarını söyleyen Kaşıkçı, 2021 yılında hala bu ülkelerin fosil yakıtlarla geleneksel enerji üretme yöntemleri kullanarak sera gazı emisyonlarının artırıldığını söyledi.

Kaşıkçı; “Sera gazlarının çevre ve insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır ve atmosferdeki sera gazlarının yüzde 99’dan fazlası fosil yakıt kaynaklıdır. Hem fosil yakıtların tükenir nitelikte olması hem de küresel ısınmanın ciddi boyutlara ulaşmasının etkisiyle alternatif enerji üretim yolları aranmaya başlanmıştır. Bu alternatif enerji üretim yolları arasında başlıca rüzgâr, güneş ve jeotermal gibi yenilebilir enerji kaynakları da yer almaktadır. Ancak alternatif enerji üretim yolları, geleneksel enerji üretim yolları karşısında maliyetleri açısından dezavantajlı olduğundan dolayı yatırım teşvikleri ve mali desteklere ihtiyaç duyulmaktadır.”
Türkiye’nin rüzgar, jeotermal ve güneş enerjisi açısından önemli kaynaklara sahip olduğunu vurgulayan Kaşıkçı, “Bu kaynakların geliştirilmesi gerek iklim değişikliğiyle mücadele ve gerekse enerjide ithal ve fosil yakıt bağımlılığının azaltılması açısından hayati önem taşımaktadır.”şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.